12.9.20

Události, komentáře ČT24: Takový nárůst nakažených jsme nečekali, přiznal Vojtěch. Ze škol jsou covidové burzy, kritizuje Hřib

Česká republika zaznamenala v posledním týdnu rekordní počet nově nakažených lidí s koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pořadu Události, komentáře přiznal, že to „nikdo nečekal“. Podle odborníků souvisí nárůst s návratem žáků do škol, kde se covid šíří a několik z nich již muselo zavřít. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) označil školy za „covidové burzy“ a zkritizoval vládu, že čas na přípravu promarnila.Video na webu iVysilani.cz.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„To, že jsme očekávali, že může dojít k nárůstu po prázdninách, je pravdou. Ale faktem je, že jsme asi úplně nikdo nečekal, že to bude takto rychle a že ten nárůst bude během čtrnácti dnů takto masivní,“ přiznal Vojtěch.

Na ministrova slova reagoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který je zároveň vystudovaným lékařem. „Vláda zaspala, to, že dojde k nárůstu od září, kdy děti jdou do škol, bylo jasné,“ oponoval. Podle něj Babišův kabinet „promarnil čas“ a ze škol tak nyní jsou „covidové burzy“.

Primátor zkritizoval špatnou propagaci aplikace eRouška, která má hygieně pomoci s trasováním rizikových kontaktů nakažených. „Já ji mám staženou, ale je nás dvě a půl procenta,“ poznamenal.

Hřib slíbil, že je magistrát připraven pomoci školám, které budou muset přejít na distanční výuku. „Na jaře jsme distribuovali pět set modemů od Vodafonu, rozjednaný je i T-Mobile. Snažíme se zařídit notebooky i modemy pro žáky, ne každý to má doma,“ uvedl.

Ministerstvo školství připravilo metodický plán, který počítá s tím, že by škola měla zavřít v momentě, kdy je třicet procent učitelů v karanténě. „My jsme vyhodnotili, že to je příliš vysoký práh, shodli jsme se s hygienou, že k tomu budou brát v potaz názor ředitele,“ řekl pražský primátor.3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takový nárůst nakažených jsme nečekali

Že to nebudou čekat, pytlici čekali.
To je tak vždycky, když lidé s rozhodovacími pravomocemi upřednostňují svoje vlastní zájmy před zájmy společenství. Není pro ně důležité, jestli jejich rozhodnutí povede k řešení problému, ale jestli přenese kýžené politické body!
A co přes prázdniny dělali kritikzující hřibové?
Připravili rodiče svoje pečlivě opečovávaná dítka na to, že by měla umět zůstat doma bez neustálého dozírání, aby rodiče mohli i nadále chodit do práce a už tak hroutící se ekonomika se nezroutila alespoň do Vánoc?
No, houbeles...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A vědí pražští primátoři, čím začala drtivá většina nejen pražských škol přípravu na nový kovidový školní rok?
Pedagogické sbory byly nahnány do vydýchaných učeben na mnohahodinová školení o naprosto zbytných pitomostech, kterými všichni ti odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a analytici v té dnešní překotně se měnící době kontaminují veřejný prostor a především pak oblbují už tak postižené poslance z politických stran, které se předhánějí v tom, aby byly první, které ty pitomostě prosadí do školní praxe.

ema řekl(a)...

My jsme se nejenom dlouze a několikrát proškolili, my jsme si i zhusta zaschůzovali.
Skromně bych navrhovala druhý stupeň rozdělit na skupiny a jednotlivé skupiny učit každý druhý týden. Narvaným školním budovám by se aspoň trošku ulevilo. Učitelé by v průběhu a na konci týdne zadali procvičovací úkoly. Chtít po nich, aby učili prezenčně i distančně zároveň, by znamenalo zbytečné vyčerpání = za chvíli by neměl kdo učit. Co s prvním stupněm netuším, v rámci možností bych zařadila pobyt venku. Vysvětlit rodičům, že jejich dítě by mělo chodit do školy v sportovním vrstveném oděvu a pevných botách, to vše dle počasí, se mi podařilo tak na 85 %. Co neskolí COVID, skolí angína získaná z pobytu venku v baletních střevíčkách a tričku vysoce nad pupík.
Dle mého názoru by i páťák mohl doma zůstat sám, ale když vidím některé šesťáky, bloudící po chodbách neschopné najít svou třídu dle čísla učebny v rozvrhu, o tom trošku pochybuji. To neustálé vodění za ručičku a utírání pozadí se nám silně nevyplatí.

Okomentovat