9.9.20

Tomáš Pergler: Otevření škol se teprve projeví, může přijít i skok, říká o viru Dušek

Podle šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška, který se sám nakazil covidem-19, budou počty nakažených nevyhnutelně dál stoupat. Ředitel ÚZIS zdůrazňuje, že je třeba sledovat množství a stav skutečně nemocných.

Z rozhovoru na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Statistické výstupy z uplynulých dnů ukazují rekordní čísla pozitivně testovaných za den. Když hodnotíte poslední data, jaký očekáváte vývoj v nejbližších týdnech?

Nečekejte ode mne žádný objev. Nevyhnutelně bude docházet k nárůstu nově diagnostikovaných, což neznamená nutně nemocných. Stále platí a jistě bude i nadále v září, že drtivá většina pozitivních má lehké nebo dokonce žádné příznaky. Nárůsty mohou být dlouhodobě kontinuální nebo ve vazbě na otevření škol dojde dočasně ke skokovému navýšení. Sociální kontakty máme na téměř sto procentech, šíření nemoci populací je tedy nevyhnutelný přírodní jev.

My denně sledujeme zejména nemocnost, abychom dokázali včas vyhodnotit skutečně rizikový vývoj. Rovněž pečlivě sledujeme, zda a jak se projeví návrat dětí do škol - to ale bude ještě minimálně týden, možná i dva, trvat.

Projevuje se rostoucí počet pozitivně testovaných na reprodukčním čísle R?

Logicky ano, ale dosud nijak dramaticky, šíření není exponenciální, ale spíše „lineární“. Reprodukční číslo je plošně vyšší než 1, aktuálně 1,2 až 1,3. Velmi zklidněný je vývoj v Moravskoslezském kraji, kde je R pod hodnotou 1.10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

může přijít i skok

Co může přijít, zpravidla přijde.
Problém je v tom, že se o tom začne přemýšlet, až když je to tady.
Pytlici zkompetentňují v roušce. Dojala je skupina žáků, která přišla do učebny v rouškách komplet, aniž by ji k tomu kdokoli nabádal...

Unknown řekl(a)...

"může přijít i skok"

Když vidím, jak žáci pijí z jedné flašky, kousají do jednoho jablka, neustále se objímají,..., tak tomu dávám několik dnů. Pěkně se nám to rozjede přes školy jako v Izraeli, USA,...Potom se strašně budeme divit, jak s námi Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko rychle uzavírají hranice. Opravdu, není nad "prevenci" na českých školách. "Proto větrejme a umývejme si ruce", to prý u respiračních nemocí nejvíce zabírá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jenom pitomec nebo naprosté trdlo si může myslet, že začít školní rok v režimu uvolnění obezřetnosti se obejde bez následků. Jenom pitomec nebo trdlo...
Teď už se jenom budou pozdě byši honiti. Nezbude, než povolat armádu k pohlídání dětiček. Tak nějak si pytlici představují efektivní znovuzavedení branné výchovy!

Vít Tomis řekl(a)...

Když vidím, jak žáci pijí z jedné flašky, kousají do jednoho jablka, neustále se objímají,
... tak to ani nařízené roušky nemůžou pomoci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

to ani nařízené roušky nemůžou pomoci

Tak alespoň respirátory pro učitele?

Unknown řekl(a)...

Tak alespoň respirátory pro učitele?

Říkali: Až dojde ke zhoršení ... :-( ... kdo to definuje???

Unknown řekl(a)...

Obavy jsou asi na místě, komunitní přenos na školách jede na plné pecky.

Beny řekl(a)...

"Obavy jsou asi na místě, komunitní přenos na školách jede na plné pecky."

Což "reflektuje" vyhláška MZ o nenošení roušek ve třídách :-(.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vyhláška MZ o nenošení roušek ve třídách

Pytlici sundavají roušku jen o přestávce v separaci kabinetu, aby si ji řádně dezinfikovali vymácháním ve slivovici.

Beny řekl(a)...

Bacha pak za volantem, ať nenadejcháte!

Okomentovat