1.9.20

Tomáš Feřtek: Školy nejsou vysavače. Žebříčky a srovnávání jsou cestou do pedagogického pekla

Zatímco média řeší dezinfekci školních jídelen, roušky a rozestupy ve třídách, na webu ministerstva školství mezi dalšími novinkami příštího školního roku vyšly - veřejností nepovšimnuty - tyto podivuhodné věty: Nově se také rozšiřuje okruh údajů, které se o přijímacích a maturitních zkouškách smí zveřejňovat (například srovnání výsledků mezi školami). Podobně se budou zveřejňovat také informace týkající se jednotné přijímací zkoušky.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Takže jak máme těm kryptickým větám rozumět? Samozřejmě, rodiče, krajská zastupitelstva a média po takových datech, srovnáních a žebříčcích hladově skočí. Konečně víme, kam dát své dítě: na tu školu, která je v žebříčku první. Konečně víme, kterou školu zrušit: přece tu, která je v žebříčku poslední. Konečně máme co dát na titulku, to každého zajímá. Ale školy opravdu nejsou vysavač nebo fritéza v dTestu. Tam se přesně takhle chováme. Díváme se na první dva tři v pořadí, jen málokdo zkoumá podrobněji, proč se ten či onen výrobek ocitl v polovině tabulky.

Je tohle záměr ministerstva? Náš vzdělávací systém je kvůli struktuře regionálního školství, které fakticky řídí obce a kraje, mimořádně decentralizovaný, chaotický a trpící velkými regionálními rozdíly. Opravdu si někdo myslí, že to zlepšíme publikováním „srovnání výsledků mezi školami“? Jak to dopadne, víme už dnes. Odpad, kterému pravidelně sdělujeme, že je odpad… se jím dříve nebo později opravdu stane. Ale my máme dětem a školám pomáhat, ne vyrábět další odpadlíky
.2 komentáře:

Zen řekl(a)...

Prosim, prosim, mohl by to nekdo dat precist panu Botlikovi? Nejlepe pan Fertek osobne

Jiri Janecek řekl(a)...

A srovnavani treba skvele Sudburry s beznymi biflovacimi zakladkami je OK?

A pindani pred dvaceti lety o dobrych reditelech, kteri vedi, co a jak na jejich skole nejlepe ucit, a starostech, kteri vedi, co jejich skola potrebuje, lepe nez nejaci urednici na okrese?

A co pravo rodicu na vyber skoly pro jejich dite?

Okomentovat