3.9.20

Otevřený dopis učitele Masarykova gymnázia v Plzni premiérovi Andreji Babišovi

Učitel Jan Pytel v otevřeném dopise uvádí: "Neustále nabádáte občany, aby se chovali zodpovědně, a když máte příležitost (už několikátou!) ukázat, že jste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte. Apelujete na lidi, ať nejezdí na zahraniční dovolené, a pak sám na zahraniční dovolenou odjedete. Tímto svým chováním nám dáváte najevo, že stejná pravidla a doporučení neplatí pro všechny. Kážete vodu a pijete víno. Jste politik, jste premiér, máte moc a evidentní potřebu nám to připomínat. Nikdo se pak nemůže divit, že společenská morálka a ochota dodržovat nařízená opatření upadá."


V Plzni, dne 3. září 2020

Vážený pane Babiši,

píši Vám z „chytré“ karantény. Pracuji ve škole, kde se v posledním srpnovém týdnu vyskytla u jednoho z pedagogů nákaza onemocněním Covid 19, a jelikož se před tímto zjištěním sešel kompletní učitelský sbor na společné poradě, byla škola z nařízení KHS okamžitě uzavřena. 1. září jsme tedy místo do školy zamířili na odběrové místo na testy, abychom se po dvou dnech dozvěděli, že výsledky u všech testovaných jsou negativní. Přesto zůstává škola na další dva týdny uzavřena, zhruba 70 zdravých pedagogů v karanténě a 700 otrávených žáků doma. Přál bych Vám vyřizovat ty telefonáty s jejich rodiči, kterým tato situace, už poněkolikáté a tentokráte zcela zbytečně, převrátila život naruby. Škol ve stejné situaci je v tuhle chvíli v republice asi deset a budou přibývat. Zkuste si ta čísla roznásobit, to už je něco voličů! Kéž bychom byli fotbalisté, pro které platí úplně jiná pravidla hry. Když jsme se na tuto „fotbalovou výjimku“ dotazovali na KHS, bylo nám sděleno, že fotbalisté jsou „jiná sorta lidí“ a že „je to o penězích“. Tímto politickým rozhodováním ovšem Vaše vláda skóruje do vlastní branky, protože vzdělávání je o budoucnosti, budoucnosti našich dětí, budoucnosti národa.

Dne 2. září vyšlo najevo, že pozitivní test na Covid 19 má také paní Rážová, se kterou jste, jak rád říkáte, „dvě hodiny seděl.“ Seděli s ní i jiní, např. ministr zdravotnictví, který v této souvislosti neprodleně ohlásil odchod do karantény. Ta se ovšem netýká Vás. Vy jste rozhodl, že do karantény nemusíte. Podle Vašich slov měla jednací místnost vysoké stropy, větralo se a seděl jste čtyři metry od paní Rážové. Ujišťuji Vás, že naše sborovna má stropy 5 metrů vysoké, po celou dobu porady byla okna dokořán a drtivá většina pedagogů seděla ve vzdálenosti 4 – 10 metrů od dotyčného. Karanténě a dvojímu testování se nevyhnul nikdo. Argumentování respirátorem, který nikdy nesundáte z obličeje, je stejně úsměvné jako legendární hradní historka s podstrkováním jednohubek pod rouškou.

Neustále nabádáte občany, aby se chovali zodpovědně, a když máte příležitost (už několikátou!) ukázat, že jste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte. Apelujete na lidi, ať nejezdí na zahraniční dovolené, a pak sám na zahraniční dovolenou odjedete. Tímto svým chováním nám dáváte najevo, že stejná pravidla a doporučení neplatí pro všechny. Kážete vodu a pijete víno. Jste politik, jste premiér, máte moc a evidentní potřebu nám to připomínat. Nikdo se pak nemůže divit, že společenská morálka a ochota dodržovat nařízená opatření upadá.

S pozdravem a rozčarováním

Jan Pytel

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

S renoncem Babiše ohledně karantény má pan učitel pravdu, ale s těmi fotbalisty bych učitele nesrovnávala. Fotbalisté nepracují se desítkami nebo stovkami lidí v uzavřeném vydýchaném prostoru, mohou se nakazit v podstatě jenom mezi sebou, kdo nechce nemusí na zápas do publika chodit, kdežto učitel pracuje s dětmi, které musí na výuku povinně.

Unknown řekl(a)...

Naopak! Přesně na porovnání s fotbalem je vidět, jak se neměří rovným dílem! Jsem velkým fanouškem fotbalu, ale po přečtení dnešních novin / Sport / jsem pochopil, že celá tahle " hra na chytrého " je velký podvod. Na jedné straně zavřené školy, na druhé fotbalové mezinárodní zápasy. Jedna věc státu peníze přináší / vzdělání / a druhá bere / zábava /. Ano obojí je potřeba, ale kterou z nich stát v době krize podpoří resp. řeší ku prospěchu věci?! Kam investuje velké peníze do opatření umožnit za každou cenu " normální " fungování?! Fotbal ! Ach jo. Děti nám jedno fakt poděkují!

Paul T řekl(a)...

Hlavně jde o jeho klábosení s pí. Rážovou a jeho neochota jít do karantény. Rád se předvádí že on je nad zákonem. Kdy už to koblihy pochopí. PS: Hezky a výstižně napsaný dopis pane Pytel.

Vít Tomis řekl(a)...

ale po přečtení dnešních novin / Sport / jsem pochopil
No, pokud čerpáte informace pro chápání a rozhodování z novin... O sportu píši v novinách stejní odborníci jako o školství. Totéž platí o novinářských informacích z politiky, zdravotnictví, ekonomiky...

Ivana řekl(a)...

Pane učiteli, máte pravdu. Děkuji. A nenechte se otrávit nenávistnými komentáři těch, kteří hájí neobhajitelnou aroganci a pohrdání běžnými lidmi.

Dana Nová řekl(a)...

Sbor šel do karantény, protože seděl spolu na schůzi. Taková situace se opakuje každičkou vyučovací hodinu, ale o uzavření třídy v případě jednoho nakaženého zřejmě nikdo neuvažuje. Viz nápady typu do karantény půjde jen soused/i nebo že do karantény půjde jeden a ostatní budou nosit roušky i ve třídě. Ovšem jak dlouho? Já se v roušce dusím i bez mluvení.

Unknown řekl(a)...

pane učiteli,velmi Vás obdivuji za Vaši odvahu postavit se proti samolibému a přechytralému premiérovi, který má zájem pouze o sebe a svůj majetek, svých dětí a následně našich dětí si vůbec neváží. Je mu jedno co po jeho vládnutí zůstane za marast v naší zemi. Český národe prober se z letargie a nenech se uplácet koblihami

Nicka Pytlik řekl(a)...

Český národe prober se

Jenže my, pytličtí senioři moc dobře vidíme, jak se za nás andrejové bijú.

Okomentovat