16.9.20

Michal Illich: Ano, bude hůř

Počty nově nakažených covidem: máme za sebou rekordní úterý, rekordní středu, rekordní čtvrtek, rekordní pátek, rekordní sobotu, rekordní neděli a rekordní pondělí.

„Chytrá karanténa funguje a stále se vylepšuje. Je potřeba být pozitivní,“ zmínil předseda vlády.

Naše vláda nám lže. Karanténa není vůbec chytrá a ani ta hloupá tady nefunguje.


Nejdřív stručně o té chytrosti: první verze eRoušky nikdy v praxi nefungovala - počty odtrasovaných kontaktů za její pomoci jsou blízké nule. Druhá verze eRoušky je technicky lepší (není divu: běží na společném protokolu Applu a Googlu), ale zatím ji nikdo nemá, je zamrzlá ve schvalovacím procesu na “app storech”. A až se tam dostane, tak ji bohužel nikdy nebude používat dostatek lidí, aby to mělo na šíření viru jakýkoliv měřitelný vliv. I proto, že notifikace hygienám je volitelná - to je samozřejmě filosoficky dobře, ale spolu s malým počtem instalací z toho prostě nebudou výsledky s praktickým dopadem.

Kéž by fungovala tedy aspoň ta “hloupá” karanténa, tedy poctivé testování, trasování (klidně po telefonu!) a domácí karantény. Jenže:

Testujeme zoufale málo. V Evropě patříme k těm nejhorším:Počet testů na 100 000 obyvatel

A že je to nyní málo, je patrné ještě z jednoho důležitého parametru: Podílu pozitivních testů. Ten byl v posledních dnech mezi 7 a 11 procenty. Zatímco v době, kdy jsme to zvládali, byl kolem 2 %. Vysoký podíl pozitivních ukazuje, že se virus vymyká kontrole.

Ministerstvo tají oficiální data, ale podle všech případů, které jsem na sociálních sítích v posledních dnech viděl: jak objednání, tak čekání na výsledky trvá několik dní, je v tom neskutečný bordel (výsledky se ztrácejí) a skoro nikam se nedá dovolat. Přitom současné RT-PCR (metoda, kterou se testuje) trvá 2,5 hodiny. Předtím se musí vzorek odebrat a připravit, ale není moc důvodů, proč by výsledky nemohly být do 6 hodin. Rychlost testování je důležitá: pokud nemocného systém neodhalí brzy, může mezitím nakazit další. Nehledě na to, že dlouhá nejistota je nepříjemná jak pro testovaného, tak pro jeho okolí.

Mnoho lidí je zároveň nuceno, aby testy platili ze své kapsy. Ve chvíli, kdy vláda utrácí desítky miliard za zbytečnosti, by zrovna testy zadarmo (nebo s mnohem menší spoluúčastí) byly jedno z těch lepších rozhodnutí.

Trasování taky nefunguje. Hygieny hlásily už před týdnem, že totálně nestíhají. Nyní je případů dvakrát tolik. A brzo jich bude ještě dvakrát víc. Dnes nebo během pár dní zřejmě překonáme 2000 případů - přitom první tisícovka “padla” teprv před týdnem. Navíc si hygieny nechtějí nechat pomoct - už od jara přitom odborníci navrhují použít klasická callcentra. Do té práce je možné běžně chytrého vysokoškoláka zaškolit během pár dní a ti mohou odlehčit většinu práce hygieny - na její odborníky zbudou jen ty složitější případy. Infrastruktura na to byla připravená už na jaře, ale nikdy to vláda nebyla schopná prosadit oproti zaměstnankyním hygieny.

Když na jaře vyhlásila vláda nouzový stav a následně pozavírala hranice, obchody, školy, akce, fitness centra, služby a mnohé další, tak slibovala, že tím získáme čas na přípravu a posílení zdravotnictví. Stálo nás to 500 miliard. To je neskutečná částka - víc než schodky za předchozích 7 let dohromady!

Výsledkem je ale čisté nic - nejsme připraveni o moc lépe než před půl rokem - protože nyní nezvládneme testování+trasování (a z toho vyplývající karanténu), tak nás bohužel čeká “švédský“ scénář. Ale ne ze stejných důvodů, proč to dělali Švédové: u nich to bylo vědomé rozhodnutí upřednostnit svobodné rozhodování lidí před centrálními zákazy, spolu se záměrem ochránit ekonomiku. Mělo logiku a dobře komunikované zdůvodnění. Nemusíme s nimi souhlasit, ale byla to jedna z legitimních a svobodně zvolených cest.

My ale máme jen neschopnost. Na jaře jsme si zabili ekonomiku (desetitisíce nezaměstnaných, mnoho zavřených podniků a zkrachovalých firem, ztenčené úspory domácností a státní dluh ve stovkách miliard). Teď na podzim nejspíš zemřou tisíce lidí. Máme tedy tu nejhorší kombinaci.
Přitom lidí, kteří přesně před tímhle varovali, a zároveň navrhovali lepší cestu, bylo dost. Ale vláda se bohužel řídí spíš marketingovými průzkumy (jako když Babiš zatrhl v půlce srpna roušky v obchodech, přestože je celá odborná rada doporučila a zasedání vlády schválilo). A není ani managersky schopná za půl roku vyřešit testování a trasování. Za měsíc nejspíš dojdou kapacity v nemocnicích, to je velké téma samo o sobě.

Je to smutné.

3 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Teď na podzim nejspíš zemřou tisíce lidí.

Není-li toto šíření poplašné zprávy, co by tím šířením tedy bylo? Jmenovitý seznam budoucích nebožtíků?

Přitom lidí, kteří přesně před tímhle varovali, a zároveň navrhovali lepší cestu, bylo dost.

Ať se stane cokoli, vždy se najde blbec, který říkal, že se to stane. Páně Iljičovi prognostici si na svoje prognózy měli vsadit - určitě by se nakapsovali.

Beny řekl(a)...

Připadá mi, že to chtějí udržet do voleb za každou cenu ... :-(

mirek vaněk řekl(a)...

Kdyby nebyly volby, tak by možná něco řešili. Takhle rozhodují preference voličů.
Vůbec bych se nedivil, kdyby to byla volební hra. (Doporučuji málo známý americký film Akce Jelcin). Tak se to dělá.
A pokud opravdu jedou na vědecké bázi, pak to mnohé vypovídá o českém voliči.

Okomentovat