14.9.20

Martin Fendrych: Masakr ve školách. Kantoři musí dohnat ztrátu, z gruntu změnit výuku a nezbláznit se

Česká školní inspekce míří dobrým směrem, ke Strategii 2030+. Jenže k prosazení zásadních změn poněkud zvláštně „využívá“ doby, kdy jsou učitelé totálně přetíženi.

Z komentáře na Aktuálně.cz vybíráme:

Pro kantory to není méně náročné, chce se po nich ještě víc (trpělivosti i nasazení) než dřív. Slyšel jsem vícekrát v minulých dnech, jak jsou učitelé (ženy i muži) vyřízení, jaký náraz je v září čekal. Do toho se mísí další vlna koronaviru, roušky (mimo třídy) a neroušky (ve třídách), obavy z nákazy. Někteří učí za štítem a v roušce. Neustálé hlídání hygieny a do toho snaha vrátit děti do výuky. (Pokyny ve školách znějí: nyní neznámkovat, opakovat či doplňovat zameškané učivo atd.)(...)

Inspekce zdůrazňuje, že "nejdůležitější osobností v oblasti řízení pedagogického procesu i organizace a realizace vzdělávání je samozřejmě ředitel školy". Píše, co je cílem doporučení, tedy "poskytnout ředitelům škol inspiraci a nabídnout jim několik doporučení, s jejichž využitím lze reagovat na souvislosti spojené s obnovením prezenčního vzdělávání v novém školním roce…" O. K., skvělé.

Zároveň však je pod každým doporučením (i nad nimi) jasně řečeno, že ČŠI bude sledovat, jak školy s doporučeními naložily. Pro učitele to často a celkem logicky znamená, že to dělat musí a že budou muset umět inspektorům doložit (jak jinak než písemně), co s doporučením udělali.(...)

Doporučení jsou zčásti psána v jakémsi absurdním ptydepe, viz třeba tuto větu: "Školám lze tedy doporučit, aby v kontextu svých zkušeností z druhého pololetí školního roku 2019/2020 prodiskutovaly možné obsahové úpravy učiva a případně také popřemýšlely o integraci obsahu v rámci vybraných vyučovacích předmětů, což platné rámcové vzdělávací programy umožňují." Co je proboha "integrace obsahu v rámci vybraných vyučovacích předmětů"?

Nezapomeňme na ještě jeden zcela klíčový (poněkud zamlčovaný) prvek základního školství: po učitelkách a učitelích se dnes běžně chce, aby zčásti převzali roli rodičů a děti za ně vychovávali (s tím, že k té výchově de facto nemají žádné odpovídající nástroje).13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

ČŠI bude sledovat

To je teď nové synonymum pro buzeraci?
Doopravdy příznačně až přízračně se ukazuje, co ve skutečnosti způsobil ten přenáramný nápad moderní doby, to jest nenechávat dítko ani na vteřinu bez dozoru.
Zhroutí se nám ekonomika, holenkové, protože rodiče budou muset opět setrvale zůstávat doma a hlídat ta svoje rozpustilá didínka. Mohlo by se ale říci, že to přinese jedno významné pozitivum, a to nedostatek peněz na živení všech možných vzdělávacích příživníků. Skutečnost, je ovšem taková, že se radši vezmou peníze učitelům.
Distanční komunikace mezi učitelem a jeho žáky není v katalogu prací zařazena mezi přímou vyučovací povinnost, přecééé!

Eva Adamová řekl(a)...

čšI mi se svými doporučeními v současné situaci může tak akorát vlézt na záda.

krtek řekl(a)...

Díky za vcelku přátelský komentář Martina Fendrycha i za poznámku Nicky Pytlíka - to mne nenapadlo, že až mne nas..., začnu dodržovat všechny platné předpisy.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Pamatuji si články, kdy pan Fendrych bezostyšně dělal z většiny učitelů pitomce.

Že by prozřel?

Jiří Kostečka řekl(a)...

ČŠI nám VŠEM, paní Adamová, může tak akorát vlézt na záda, ať nedíme něco horšího. A to už hodně dlouho.

Vyžral jsem si v česk(oslovensk)ém školství od r. 1970 jako žák, student i učitel to nejhorší, co tam mohlo být: normalizaci, ZOPy, ZVOPy, poslední křeče bolševiků, teď ještě i křeče neomarxistů typu ČŠ.

Ale učil jsem. A učím. Stejně jako tisíce kolegů. Teď už mám jako důchodce výhodu, že se na to můžu kdykoli... no. Pořád mám ale pocit, že těm mladým dokážu něco předat. Až mně oni dají najevo, že už ne, odkráčím totéž odpoledne středem.

Jen nechápu, jak je možné, že jsme si za ty roky nechali tolik líbit. Jasně, žáci jsou na prvním místě. Tak asi proto. Akorát bych byl rád, kdyby mně někdo z ČŠI vysvětlil, jak mám neznámkováním rozlišit mezi programovými lemply a žáky poctivými. A hlavně: jak zdůvodním těm poctivým, že mají stejně půvabné hodnocení jako ti lempli.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak je možné, že jsme si za ty roky nechali tolik líbit

Tedy pytlici nemají zapotřebí machrovat nad jejich běžnou mez machrování, ale líbit si toho mnoho nenechali. Jestli, pak spíš vyčkávali, kam až všelijací týpci, včetně tehdejšího ředitele školy, hodlají zajít. Bohatý podkladový materiál se hodí v každé době.
Naposledy na pytliky před mnoha lety nastoupil tehdejší nejvyšší krajský inspektor. A to takovým způsobem, že školní inspekce musela doktoru Motejlovi slíbit, že se vzájemně proškolí o tom, v čem spočívá podstata její práce. Jestli byl slib naplněn, není ovšem pytlikům známo.
Možná, že by si všichni svoji práci konající učitelé měli připomenout, že školní inspekce je kompetentní rozdávat právě a jen dobře míněná doporučení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Fendrych bezostyšně dělal z většiny učitelů pitomce

Fendryši ke kompu sedají,
sobě rovné hledají.

Silvie A. řekl(a)...

až mne nas..., začnu dodržovat všechny platné předpisy

Předpokládám, že vedení školy nehodnotí, zda dodržuji nebo nedodržuji předpisy, ale zda dělám to, co ode mne to vedení chce. Mohu věci dělat po svém, ale pokud vedení usoudí, že to není to pravé ořechové, a exlicite mě na to upozorní, výmluva na dodržování předpisů by mi připadala nepoctivá.
Chci vedení vyhovět a dokážu to. Až bude vedení mojí školy ode mne natvrdo vyžadovat blbosti (jako třeba "formativní hodnocení"), buď se podřídím nebo poctivě prásknu dveřma.

školní inspekce je kompetentní rozdávat právě a jen dobře míněná doporučení

Pokud "kompetentní" míníte "odborně na výši", pak ani to ne.
Pokud "kompetentní" míníte "oprávněna", pak se bohužel mýlíte. ČŠI je oprávněna udělovat školám hodnocení, která mohou přiškrtit tok státních peněz do školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

udělovat školám hodnocení, která mohou přiškrtit tok státních peněz

Pytlici dycinky pojímali kompetenci jako odpovědnost.
Jakože školní inspekce rozhoduje o tocích peněz? Jakože skutečně???
To už obsadila palác v Karmelitské, drží ministra jako rukojmí a do krajů nasadila šedé eminence? To tedy pytlici čumí na drát. Musejí si ověřit kolikátý že je vlastně rok kterého století...

Eva Adamová řekl(a)...

"ČŠI je oprávněna udělovat školám hodnocení, která mohou přiškrtit tok státních peněz do školy."

To platí jen pro soukromé školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To platí jen pro soukromé školy.

Aja jaja jaj!
Tak to jsou tedy třeba u šteflů skoro v pytli.
A pytlici už začínají mnohému rozumět...

Unknown řekl(a)...

Nyní už plně chápu Finsko, protože tam došli k závěru, že ředitel školy je plně kompetentní řešit problémy a školní inspekce je nadbytečný produkt. Finsko je přece náš vzor.

Zen řekl(a)...

"Zároveň však je pod každým doporučením (i nad nimi) jasně řečeno, že ČŠI bude sledovat, jak školy s doporučeními naložily."

Zcela zdarma napad na byznys plan pro startup - tisk doporuceni CSI na toaletni papir

Okomentovat