30.8.20

Zpátky do školy s UčíTelkou. Nové díly zapojí nejen děti, ale pomohou i rodičům

První školní den se na obrazovku vrátí UčíTelka. Ta tentokrát nebude zaměřena na distanční výuku, ale naopak pomůže dětem s návratem do tříd. Vysílat se bude pravidelně od pondělí do čtvrtka, od 13.00 hodin, vždy na ČT2. Každý den bude věnován jednomu předmětu se zaměřením na žáky prvního stupně základních škol. Nově se objeví magazín UčíTelka - kabinet každou neděli od 6. září v 9.00 hodin, po Studiu Kamarád. Ten je určen zejména rodičům a učitelům. Témata proto budou spojena se vzděláváním - metodami výuky, přípravou na přijímačky, opakováním látky i chytrými hrami. Rozšiřuje se i působení webu ČT edu, jehož služeb již využilo přes půl milionu uživatelů.

Česká televize tak pokračuje ve vzdělávacích aktivitách, které operativně připravila v době jarního výjimečného stavu. „Stále nevíme, jak podzim na školách proběhne a zda na všech školách bude výuka v podobě, jak ji známe. Proto chceme být pro děti a rodiče připraveni a poskytnout jim případně něco navíc. Diváci si to mohou představit jako takové odpolední doučování. Bude to možnost zopakovat si látku napříč předměty. Zároveň tím ale chceme jasně sdělit, že jsme připraveni v případě, kdyby bylo potřeba vrátit se k původnímu formátu distanční výuky,“ říká vedoucí projektu UčíTelka Luboš Rosí.

UčíTelka dětem nabídne aktivity rozšiřující jejich znalosti pomocí úkolů a her, které mohou samostatně realizovat v domácím prostředí. Půjde především o podporu náročnější látky. Každý den bude mít svůj pevný rozvrh trvající s krátkou přestávkou 45 minut. Pondělí bude věnováno českému jazyku, úterý matematice, středa člověku a jeho světu a čtvrtek angličtině. Lekce na sebe budou tematicky navazovat. Pětiminutové přestávky obstará host z různých oblastí, jako jsou hudební výchova, tělesná výchova, přírodověda apod.

Děti se mohou od září těšit na již známé tváře moderátorek i pedagogů. „Většina mých žáků a jejich rodičů, se kterými jsem se před prázdninami potkala, byla nadšená z UčíTelky, a dokonce mi napsalo i několik diváků a pochvalovalo si způsob výuky,“ říká Markéta Grigeľová a její kolegyně Gabriela Babušová ji doplňuje: Doufám, že nyní se nám podaří nastartovat děti, aby měly chuť se zase učit. Budeme pracovat s rámcově vzdělávacím programem a učebnicemi, podle kterých se děti reálně učí. Navazujeme na to, co jsme učili od března do června a snažíme se udržet jakousi dějovou linii, aby se u dětí znalosti prohlubovaly v rámci ročníku.“ Mezi jednotlivými bloky děti opět provedou Petra Křížková a Kateřina Bílková.

Novým formátem bude magazín UčíTelka – kabinet, který je primárně určen rodičům a učitelům. Poradí jak s klasickou výukou a přístupem školy, tak i zmapuje nové vzdělávací metody: Dánské metody Basic, Hejného metody, Slabikovací metody, Písmenkové metody nebo Montessori. Dále například doporučí tipy pro vhodnou četbu vzhledem k věku a rychlosti dítěte i tipy na samovzdělávací hry, kterým se děti mohou věnovat samy nebo ve skupinkách. Oba projekty vznikají s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

V rozšířené verzi pokračuje i projekt ČT edu, který se nově propojuje s UčíTelkou. „Pro Českou televizi je to jeden z klíčových projektů. Je tedy logické, že když kvůli aktuální poptávce vznikla UčíTelka, která se profiluje velmi podobnou skupinou uživatelů, naší snahou samozřejmě je tyto projekty co nejvíce propojit. Budeme se snažit využívat ukázky z ČT Edu tak, aby si děti i rodiče mohli libovolné materiály v případě potřeby dohledat,“ dodává Luboš Rosí.

Web ČT edu nabízí přes tři tisíce vzdělávacích videí z pořadů České televize. Ta jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat tak, aby se uživatelé co nejsnáze dostali k tomu, co je zajímá. „Pořady České televize procházejí zkušení učitelé a odborníci s odpovídající aprobací, z různých škol i regionů, aby našli videa, která mohou sloužit jako vysvětlení, doplnění, ilustrace či inspirace. Audiovizuálně podaná informace probouzí v žácích zájem, emoce a v souběhu s dalšími zdroji podporuje zapamatování probírané látky. I proto mají videa na ČT edu uzpůsobenou stopáž tak, aby udržela pozornost,“ přibližuje projekt ČT edu jeho vedoucí Alžběta Plívová.

Na jaře letošního roku učitelé využívali ČT edu zejména pro vedení distanční výuky. Před prázdninami se ale s EDU učilo přes půl milionu uživatelů. Nyní je tak plně připraveno i pro využití videí ve standardní prezenční výuce ve třídách a pomůže doplnit či oživit výklad.

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Ta tentokrát nebude zaměřena na distanční výuku, ale naopak pomůže dětem s návratem do tříd."

Nechci brát ČT iluze, ale ohlasy našich dětí prvního stupně, které se nám vrátily na konci května do školy, nebyly nijak zvlášť příznivé.

ema řekl(a)...

Jen ať se za koncesionářské poplatky snaží! A chci také vzdělávací software/ aplikace pro školy zdarma, nejlépe soustředěné na jednom místě. Nemám čas věčně vyhledávat, prohledávat, kontrolovat a upravovat to, co se povaluje na mnoha místech na netu.

Eva Adamová řekl(a)...

"vzdělávací software/ aplikace pro školy zdarma.."

Jen připomenu, jak to v současnosti nas poli vzdělávacího software vypadá. Vývoj výukových programů použitelých v konceptu 1:1 usnul cca před 10 lety. Nově se objevují jen blbinky použitelné na 1. stupni pro smartfhony a tablety. Interaktivní učebnice, které jsou vhodné v podstatě jen k frontální, jsou některé zcela nepoužitelné a ty použitelné např. do češtiny na 1. stupni stojí v neomezené verzi 9 000 Kč.

ema řekl(a)...

K interaktivním učebnicím.
Pokud nakladatelství nabízí k papírovým učebnicím i žákovské i-učebnice, je problém s licencí. Jedna učebnice = jedna žákovská licence. V ročníku mám 100 učebnic = 100 licencí navázaných například na email. 5 předmětů = 500 žákovských licencí navázaných na specifické emaily. Učebnice musí vydržet aspoň 5 let. Budu těch 500 licencí předávat každý školní rok dál? Nesmysl.
Chci jednoduchá online cvičení s jednoduchou navigací. Například: ZŠ, chemie, názvosloví, názvosloví oxidů. Proč musí tohle všechno učitel hledat na netu sám? Spousta webových stránek vyžaduje registraci, pokud jsou zdarma, tak vás otravují reklamy nebo je můžete používat jenom v omezeném režimu. Nebo jsou stránky, kde cvičení může přidat úplně každý a vy je pak pracně kontrolujete.
Takže za mne, televize fajn, ale pořád nejsme za vodou. Tohle všechno mělo existovat už před koronakrizí. Teď je na rozjezd pozdě. Ale buďme vděční i za pokus něco malého napravit.

Eva Adamová řekl(a)...

S těmi žákovskými licencemi máte naprostou pravdu. Je to zbytečně složité až nepoužitelné.

Na Slovensku mají k dispozici zdarma, protože to platí stát, pro matematiku a přírodovědné předměty Planetu vědomostí a Finskou matematiku pro 1. stupeň. Jedná se o systém vycházející z kdysi známého LangMasteru, který má původ v Polsku, ale nyní celý původní systém koupili Finové. Učitelé v něm mají k dispozici hotové lekce v učitelské a žákovské verzi, ale také mají možnost si z jednotlivých segmentů seskládat lekce svoje. Žáci mají své přihlašovací údaje, mohou lekce dělat ve škole ale i jako domácí úkol. Učitel pak pod svým účtem, ve kterém má děti navedeny, vidí jak si jednotlivé děti při plnění úkolů vedly. Není to úplně dokonalé, jsou tam sem tam chyby, úplně to nesedí na slovenské učebnice a slovenský systém výuky a obsah jednotlivých předmětů, ale co máme my? Možnost zakoupit to za statisíce. A na to dnes žádná škola nemá. Slováci ještě mají k dispozici podobný, a musím říci že výborný, systém pro výuku angličtiny.

My na našich školách doposud žijeme s výukovými programy, které byly vyvinuty v 90. letech a pak do roku 2005, od té doby zdechl pes. No a pak máme internet, který je plný neuspořádaných jednotlivostí, které ani zdaleka nevyužívají všech možností počítačové techniky např. pokud se týká zpětné vazby a které ani po didaktické stránce nejsou nic moc.

V současnosti řešíme, co nakoupit za peníze, které nám na dálkovou výuku na školách přistanou. Všechy školy z toho jistě zakoupí počítačovou techniku a licence programů, které umožňují online výuku. Ale když budou chtít koupit nějaký výukový software do jednotlivých předmětů narazí na problém, protože kromě interaktivních učebnic prakticky není co kupovat a prakticky k ničemu neexistují přes školu snadno dostupné žákovské licence, aby žáci s programy mohli pracovat doma aniž by za to museli platit.

ema řekl(a)...

Ano, pes je zakopaný v softwaru a aplikacích a tady nám ujíždí vlak. Další věc je i-vysílání veřejnoprávní televize. Kde jsou krátká výuková videa na spestření výuky? Najít dokument, který se mi vejde do 45 minutové výuky, je umění. Navíc ho často tahám z úložišť nebo YouTube, protože ho samozřejmě vlastní někdo úplně jiný a ne ČT.
Něco jako Planeta vědomostí by bylo fajn, prostě všechno pod jednou střechou, za cenu jedné registrace učitele a žáků.
Za peníze na dálkovou výuku jsem ráda i když předpokládám, že se často bude nakupovat podobně jako u projektů - jsou peníze, tak něco koupíme, hlavně rychle.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakákoli výuková videa jsou nástrojem super giga frontální výuky!!!
Konec diskuse.

Jirka řekl(a)...

Nejde jen o výuková videa. Kvalitní výukový software dokáže vytvořit individualizované prostředí pro jednotlivého žáka a výrazně navýšit efektivitu jeho práce. Může pomoci jak při pochopení (když nestačil výklad), tak především při procvičení a osvojení dovednosti a znalosti.
Souhlasím s kolegyněmi, že chybí kvalitní výukový software. Ve finském školství, kde všechny školy dostávají stejně, aby se naplnila myšlenka, že všechny školy musí být stejně kvalitní, takové problémy neřeší ředitelé, natož pak učitelé jednotlivých škol. Rád bych vyzkoušel cokoliv, protože jak píše paní Adamová, software z devadesátek už na novém železe nerozchodím. Navíc musíme stále řešit provozní problémy (co a za kolik, smí se to, projde to atd.) a na výuku už mnoho sil nezbývá.

Okomentovat