31.8.20

Vojtěch Blažek: Školy dostaly „kyslík ve spreji“. Podle lékařů může spíš uškodit

Deset milionů utratil kraj hejtmanky Pokorné Jermanové (ANO) za přístroje na záchranu životů. Podle odborníků jsou to částečně vyhozené peníze. Od loňského roku visí na chodbách 149 škol v okolí Prahy bílo zelená krabička s nápisem „Resuscitační set“.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Jenže část těchto peněz nejspíš vyhodil. Podle lékařů – záchranářů a odborníků na resuscitaci - kapesní vyvíječe kyslíku nemůžou nikomu v krizové situaci pomoci. „Je to jen taková směšná hračka,“ zhodnotil je Ondřej Franěk, primář pražské záchranky.

Problém podle znalců je, že vyvíječe mají malou kapacitu. Aby zařízení dokázalo teoreticky pomoci, muselo by zajistit přísun deset litrů kyslíku za minutu. Což je množství, které člověk potřebuje.

Přístroj podle oficiálních dokumentů zajistí jen tři litry kyslíku za minutu. „Je úplně k ničemu. Nemá takový průtok, který by mohl – i třeba v rukou profesionála – něco pozitivního přinést,“ řekl předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Právě Česká resuscitační rada složená z lékařských kapacit už přede dvěma lety vydala stanovisko, v němž jednoznačně používání těchto generátorů nedoporučuje.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle odborníků jsou to částečně vyhozené peníze.

Z jak velké části?
Za polovinu té částky by se dalo pořídit řekněme tři sta slušných noutbúků.
Je to, pravda, žejdlík v moři výdajů. Ale kolik takových žejdlíků už bylo vylito?

Okomentovat