30.8.20

Tereza Malkusová: Čtvrtina studentů nezálohuje, při distančním studiu riskují

Za pár dnů mají žáci a studenti usednout do lavic a je možné, že na podzim zase budou některé školy nucené přejít na studium na dálku. Kdo je připraven, není překvapen: Jak jsou na studium z domova děti připravené?


Z článku na Dvojklik.cz vybíráme:

Bezpečnostní sedmero pro studenty:

#1 Ochrana je potřeba
Na každé zařízení, se kterým se připojujete online, si nainstalujte spolehlivý antivirový program. Platí to jak pro počítače a notebooky, tak pro telefony a tablety.

#2 Nové je dobré
Bez odkladu aktualizujte operační systém svého zařízení, když si o to řekne. Stejně tak pravidelně aktualizujte všechny programy a aplikace, které využíváte.

#3 Dobré heslo je základ
Vytvořte si ke každému účtu unikátní silné heslo. Neukládejte si hesla do souborů, ani je nezapisujte. Spravujete je pomocí speciálního programu pro správu hesel.

#4 Důvěřujte? Ne, prověřujte!
Malware se běžně šíří spamem nebo nelegálními kopiemi programů a her. Zadarmo prostě nic není. Jen se občas neplatí penězi. Pokud uvidíte v e-mailu nebo na sociálních sítích lákavou reklamu, než na ni kliknete, prověřte si ji na oficiálních stránkách inzerenta. Přinejmenším stejně vážné riziko je stahování cracků her a nelegálních kopií programů. Nikdy nevíte, s jakým cílem někdo program na web nahrál.

#5 Aplikace jen z oficiálních obchodů
Neoficiální zdroje nejsou bezpečné. Aplikace do telefonu si stahujte jen z Google Play nebo z App Store. Oficiální obchody prověřují aplikace dříve, než je nabídnou zákazníkům.

#6 Zálohy, zálohy, zálohy
Pravidelně si zálohujte data, ať už fotografie z akce nebo poznámky. Dobrou zálohu oceníte až poté, co se vaše zařízení ztratí nebo poničí. Pokud budete zálohovat v cloudu, dodržujte pečlivě pravidla kybernetické bezpečnosti.

#7 Chraňte si soukromí na sítích
Své soukromí si musí každý chránit aktivně sám. V online světě platí jednoduché pravidlo: To, co jednou publikujete na internet, už na něm pravděpodobně zůstane. Nezveřejňujte zbytečně citlivé informace.
4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čtvrtina studentů nezálohuje, při distančním studiu riskují

To ale riskují nejen distančním studiu!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

...při...

Silvie A. řekl(a)...

#1 Ochrana je potřeba - I na Androidu? To by asi chtělo nějaký výzkum a statistiku. Nejde o výdělky antivirových firem, že?

#2 Nové je dobré - pokud se nějaký OS musí "aktualizovat" desetkrát týdně, lze mít za jisté, že ta nová verze je stejně blbá jako ta stará.

#3 Dobré heslo je základ
Vytvořte si ke každému účtu unikátní silné heslo. - Ano, ale než se do toho pustíte, vytvořte si METODIKU pro vytváření hesel. Systém, ve kterém vy se snadno orientujete, ale nikdo jiný ne. Používat stále stejné prefixy a postfixy hesel není špatné. Když někdo "vymyslí" ten proměnlivý střed, tak máte smůlu, ale možnosti strojového prolomení tím prudce snižujete.

Neukládejte si hesla do souborů, ani je nezapisujte. Spravujete je pomocí speciálního programu pro správu hesel. - Ále blbost! Klidně je ukládejte do souborů, s nějakým ne-úplně-jasným jménem, a zapisujte na papírek. Obojí ve vašem nočním stolku.
Nejde o výdělky tvůrců těch správcovských programů, že?

#4 Důvěřujte? Ne, prověřujte! - Nevím, asi jo.
#5 Aplikace jen z oficiálních obchodů - Nebo si je pište sami.

#6 Zálohy, zálohy, zálohy - Tak určitě! Problém je ale jak dlouhá má být ta pauza mezi zálohami. A já univerzální recept neznám. U něčeho stačí měsíc, u něčeho je hodina málo.

#7 Chraňte si soukromí na sítích - Správně! A hlavně se nenechte zblbnout některými stratégy a popularizátory digitalizace. Vytvořte si falešnou identitu, případně několik, a prozraďte o sobě co nejméně. Mějte před očima odstrašující příklad paní Valíkové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klidně je ukládejte do souborů

Pytlici mají poměrně velkou spotřebu přihlašovacích jmen a hesel.
Pro běžný pohyb po netu jich denně potřebují dobrý tucet a kolikrát si už nepamatují, při jaké příležitosti, potřebují které. Zápis do běžně dostupného souboru je pro ně nutností. Potřebné informace tam ale mají pod vlastní šifrou. A to je asi tak všechno, co jsou ochotni k tomu sdělit.

Okomentovat