29.8.20

NPI ČR: Nastavení a dodržování pravidel ve školní třídě

Stává se vám, že děti na začátku vyučování nemají připravené pomůcky nebo nejsou na svých místech? Vyzkoušejte tzv. Metodu III amerického psychologa Thomase Gordona. Jejím základem je najít společně s dětmi řešení daného problému, se kterým budete spokojení vy i oni. Jak to funguje v praxi, uvidíte v ukázce z jedné třídy. Jedná se o druhou – praktickou – část dvoudílného videa.Struktura videa: 

00:23 První krok – učitelka třídě vysvětlí, co se bude dít, a určí si společně problémy, které chtějí řešit. Učitelka vše zapisuje na tabuli, kde je také graficky znázorněná cesta k cíli a jednotlivé body, kterými je třeba projít. 
05:33 Druhý krok – děti navrhují střídavě řešení daného problému, třídní učitelka jejich návrhy přehledně zapisuje na tabuli. 
09:42 Třetí krok – třída společně s učitelkou diskutuje o tom, jaké řešení se jim zdá nejlepší. Procházejí jednotlivé návrhy na tabuli a o každém z nich postupně debatují. 
15:51 Čtvrtý krok – výběr finálního řešení problému. Třída hlasuje o jednotlivých návrzích, u každého je třeba, aby s ním souhlasili všichni. Pokud někdo nesouhlasí, dá to najevo gestem ruky. Takový nápad se pak přeškrtne. 
18:49 Pátý krok – třída si ujasní, koho, jak a kdy se nové pravidlo bude týkat. 
20:24 Posledním krokem je vyhodnocení – děti se s třídní učitelkou dohodnou, za jak dlouhou dobu vyhodnotí, zda řešení pomohlo. 

Zkušená pedagožka a lektorka Kateřina Vrtišková ukazuje, jak děti zapojit a posílit jejich zodpovědnost za dodržování společně stanovených pravidel. Aktivita je vhodná pro menší i velké kolektivy. V rámci ranního kruhu děti řeší, co by mohly udělat pro to, aby ráno začínaly včas a měly nachystané pomůcky. Jaké řešení vymyslí? A zafunguje to? Aktivita je vhodná pro menší, ale i početné kolektivy. Mezi základní pravidla patří, že vždy mluví jen jeden, děti si vzájemně neskákají do řeči, nehodnotí, kdo co vymyslí a vzájemně si naslouchají. V kruhu panuje bezpečná atmosféra, důvěra a pochopení. Kateřina Vrtišková provádí děti cestou od pojmenování problémů až k návrhům řešení. Podívejte se, jaké kroky vás na této cestě čekají, pokud se budete chtít pustit s dětmi do něčeho podobného. Tak jako ranní kruhy lze vést i poradní kruhy pro dospělé, například můžete takto pojmout rodičovské schůzky. 

Toto video, i mnoho dalších, naleznete na stránkách webové aplikace www.zapojmevsechny.cz.

5 komentářů:

Unknown řekl(a)...

příspěvek uživatele Janek Wagner.
30. 8. 2020 23:50
Problém ? Já bych dětem nevnucovala slovo problém....on totiž potom žádný nevznikne ....vnucujeme dětem stále dospělácký svět....učím víc jak 15 let a prošla jsem i jiné obory. Děti si nepotřebují nastavovat pravidla, potřebují zkušenosti, okamžité reakce- zpětnou vazbu a důsledky v "bezpečí"pak vše samo vyplyne. To ale nejde pokud je jich ve skupině víc jak 15...to už jeden člověk prostě nedá. Přeji si, aby tohle byla minulost!! Vnímám to jako manipulaci. JEDINÉ CO VE ŠKOLÁCH POTŘEBUJEME JSOU MENŠÍ SKUPINY !! Děti nevyrůstají v totalitě a jsou jiné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V kruhu panuje bezpečná atmosféra...
například můžete takto pojmout rodičovské schůzky.


Zhmotněný pocit bezpečí na třídních schůzkách by mnozí učitelé určitě uvítali!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

co by mohly udělat pro to, aby ráno začínaly včas a měly nachystané pomůcky

Pytlici jsou bytostně přesvědčení o tom, že jediným účinným řešením tohoto problému je
přijít včas!

Jirka řekl(a)...

Zhmotněný pocit bezpečí na třídních schůzkách by mnozí učitelé určitě uvítali!!!

Starý a unavený lev, kterého uprostřed manéže, sami v hledišti chráněni mohutnou mříží zákonů, vyhlášek a řádů, drezurují bičem (ředitel) a ohněm (zřizovatel a ČŠI) mladí, krásní a odvážní rodiče. Poslední noc bude krutá, ale určitě ne bezesná.

Lucie řekl(a)...

Starý unavený lev to jistě všechno zvládne 🙂

Okomentovat