28.8.20

Michaela Těšínská: Kupte dětem toaletní papír, žádají mateřské školy rodiče. Povinné to však není

„Prosíme rodiče, aby přinesli balení toaletního papíru a papírových kapesníků." Takový vzkaz posílá jednou za půl roku, ale někdy i měsíčně vedení řady mateřských škol. Některým rodičům se to nelíbí. Základní hygienické potřeby by podle nich měl zajistit zřizovatel – z peněz, které rodiče školkám měsíčně platí. Vyhláška jim zčásti dává za pravdu.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Na sociální síti ve skupině pojmenované Dejvická parta o záležitosti diskutovali ti, jejichž děti chodí do mateřinek v Praze 6. „Mateřská škola Čínská prosí každý měsíc o balík vlhčených ubrousků a balík papírových kapesníků, jednou za dva měsíce o toaletní papír a zubní pastu,“ napsala do příspěvku jedna z maminek.

LN danou školku oslovily. Ředitelka Veronika Ryvolová hned v úvodu poznamenala, že rodiče nemusejí hygienické potřeby nosit povinně, ale pouze dobrovolně. „Na tom, že rodiče takto mohou přispívat, nevidím nic špatného. Jde spíš o to, jak je to kde nastavené. U nás je to rozhodně dobrovolné, nikdo nic nenařizuje. Jde o běžnou praxi,“ vysvětluje Ryvolová.

To potvrdila i ředitelka Mateřské školy Motýlek Eliška Janečková ze stejné městské části. „U nás je to jednou za půl roku dobrovolné. Hospodaříme s určitým rozpočtem, teď máme ke všemu děravou střechu, proto prosíme rodiče o pomoc,“ řekla LN.(...)

Ministerstvo školství na otázku, jaké hygienické potřeby musí zřizovatel zajistit, odpovědělo: „Poskytování hygienických potřeb zajišťuje škola z rozpočtu, který dostává na provoz od zřizovatele.“ Odkazuje na vyhlášku, která určuje, jak má vypadat provoz a prostory školských zařízení. „V té je uvedeno, které hygienické potřeby musí škola zajistit. Mezi ty patří toaletní papír, mýdlo a čisticí prostředky,“ upřesňuje mluvčí resortu Jarmila Balážová. Další potřeby může zařízení vybírat od rodičů po dohodě – například právě kapesníčky nebo vlhčené ubrousky.

Žádné komentáře:

Okomentovat