1.8.20

Martin Zita: Ředitelé dostanou manuály, jak se chovat, řekl Plaga. Červená na semaforu školy automaticky neuzavře

Do začátku nového školního roku zbývá přesně jeden měsíc. Konec toho posledního značně ovlivnila epidemie koronaviru. Jak bude nový školní rok vypadat a hrozí, že by se 1. září školy neotevřely? O tom ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus mluvil ministr školství Robert Plaga (ANO). Ministerstvo je podle něj odhodlané udržet standardní formát výuky, ředitelé také dostanou manuál, jak se v případě nepříznivé situace chovat.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Školy se na podzim budou řídit podle koronavirového semaforu, který před několika dny představilo ministerstvo zdravotnictví. Červená barva semaforu ale nebude pro školy v příslušném regionu nutně znamenat jejich uzavření. „Bude to hlavně na jednotlivých hygienických stanicích, které vyhodnotí situaci a rozhodnout, zda uzavřou konkrétní třídu, kde se nákaza vyskytne, nebo celou školu,“ řekl ministr školství Plaga.

Jeho resort ale bude hygienické stanice žádat, aby postupy sjednotily a nestalo se, že v regionech, pro která budou podle semaforu platit stejná opatření, dostanou ředitelé od hygieniků rozdílné pokyny. „Chceme jasnou představu jak postupovat, aby si byli ředitelé jisti, jak žáka izolovat a tak dále,“ řekl Plaga.

Zmíněné manuály mají podle Plagy ředitelé dostat 17. srpna, tedy dva týdny před začátkem školního roku, což je prý více než dostatečná časová rezerva. „Není to o tom, že by měli ředitelé očekávat opatření, která jsme neznali na jaře. Po jarní epidemii je řada opatření ostatně už novým standardem,“ uvedl.(...)

První krok po omezení výuky by tedy podle ministra školství mělo být právě vyhodnocení technologických možností žáků. „Ukázalo se, že máme asi 10 tisíc dětí, které přístup k počítači nemají,“ připomněl Plaga. Případné zapůjčení techniky žákům je podle něj primárně na školách a jejich zřizovatelích, tedy obcích a krajích.

Zároveň ale Plaga zdůraznil, že se aktuálně nepočítá s tím, že by 1. září děti do škol nešly. „Pokud to jen trochu půjdeme, chceme zachovat standardní výuku. Taková možnost není na stole,“ dodal.

3 komentáře:

Pepa řekl(a)...

Ok, takže očekávám, že žáci/rodiče budou povinni sdělit, jaká je jejich IT vybavenost a možnosti účastnit se distanční výuky a za nepravdivou odpověď budou zákonné sankce. Jinak jsou to jen kecy...

mirek vaněk řekl(a)...

Jsou to jen kecy. MŠMT bude řídit Kovid opatření(co mu odborníci epidemiologové poradí), ale výuku ne. To totiž, jak ukázaly pokyny k hodnocení, neumí. Není schopno najít odborníky z praxe, kteří by byli schopni opravdu poradit a něco vymyslet. Jejich experti jen boří a kritizují, zvládají propagandu a ví o školách a žácích kulové.
Pči tom by stačila krátká veřejná diskuze a vyhlo by se vlastnímu zesměšnění.

Unknown řekl(a)...

Desatero hygienických zásad při 2. vlně koronaviru:
1.Celoročně mějte v každé třídě otevřená okna. Koronavirus se na nikom nezachytí a prolétne ven.

2.Celoročně užívejte v každé třídě i doma od rána do večera roušku či respirátor. Toto hygienické opatření zklidní napjatou atmosféru nejen v třídních kolektivech, ale i ve vašem rodinném prostředí.

3.Žáky nepřetěžujte. Budou-li mít pocit, že jsou psychicky, výukově či sociálně přetěžováni, doporučte jim, aby se učili online v domácím prostředí. Sníží se tím stres nejen u učitelů, ale i mnohých žáků.

4.Při vyučování raději nemluvte, nebo omezte výklad školního učiva na minimum. Snížíte tak riziko nákazy koronavirem.

5.Budete-li přesto při vyučování mluvit na své žáky, často si umývejte ruce, a to nejlépe po každé vyučovací hodině. V případě nutnosti i v průběhu vyučování (např. po ústním zkoušení žáka u tabule).

6.Před vstupem do třídy, ale i při vyučování používejte zásadně jednorázové ochranné rukavice. Po jejich použití rukavice spalte ve školní kotelně.

7.Po ukončení písemné práce žáků všechny sebrané materiály pečlivě vydezinfikujte.

8.Zjistíte-li ve své třídě dítě nakažené koronavirem, potom do karantény odešlete všechny spolužáky v jeho okolí, kteří se nacházejí v okruhu 5 metrů.

9.Zjistíte-li ve své třídě dva i více žáků nakažených koronavirem, potom dezinfikovaným ukazovátkem ukažte na vyvěšeném semaforu na červenou barvu a všechny spolužáky ve třídě odešlete do karantény.

10.Máte-li pocit, že na vás ve třídě číhá koronavirus, vyučujte žáky zásadně co nejblíže otevřeným dveřím školní třídy, abyste měli možnost rychlého úniku na chodbu či do sborovny.

Okomentovat