29.8.20

Josef Mačí: Za jedno zakašlání dítě domů nepošleme, uklidňují ředitelé rodiče

Rodiče se obávají, že kvůli několika zakašláním nebo kýchnutím nepustí ředitelé děti do školy. Ti je ale uklidňují, že žádná přehnaně přísná opatření zavádět nebudou.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

„Pokud dítě kýchne, můžeme rodiči říci: Maminko/tatínku, je nám líto, ale vezměte si dítě domů. Pokud rodič není, je ve škole marodka, kam se dítě pod dozorem zavře, a zavolají se rodiče, ať si pro něj přijedou. Nemocné dítě nemá ve škole co dělat a nejde pouze o koronavirus. To platí i například u chřipky,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.(...)

„Měl by zvítězit zdravý rozum. Rodiče se nesmí nechat splést různými silnými vyjádřeními, protože v manuálu pro školy není napsáno, že pokud dítě zakašle, nesmí do školy,“ uklidňuje rodiče ředitel víceletého Gymnázia Ústí nad Labem a místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt.(...)

„V případě patrných příznaků infekčního onemocnění informuje každopádně škola zákonného zástupce, respektive zletilého žáka nebo studenta o tom, že má telefonicky kontaktovat praktického lékaře, a ten rozhodne o dalším postupu,“ dodává k informacím v manuálu mluvčí Ministerstva školství Aneta Lednová.

Každý ředitel tak musí balancovat mezi přehnaně opatrným přístupem a opačně rizikem, že se ve škole koronavirus objeví, nebo dokonce rozšíří. Ale opět - bránit šíření infekčních nemocí ve škole museli ředitelé podle zákona o ochraně veřejného zdraví už před epidemií koronaviru, takže to pro ně není nic nového.

2 komentáře:

Knut Klapka řekl(a)...

"Za jedno zakašlání dítě domů nepošleme,..."

A za kolik teda ano? Nemělo by to být všechno evidováno a doloženo? Až se o případy v jednotlivých školách začne se šarmem sobě vlastním zajímat ČŠI?
Navrhoval bych, jak je zvykem, vymyslet lejstro. Formulář. Hlavička školy, jméno žáka, datum. Kolonky Zakašlal(-a), Kýchl(-a), Smrkal(-a). Hodina ta a ta, počet potenciálně nakažlivých úkonů. Podpis, razítko. Jedna kopie zákonným zástupcům, jedna hygieně, jedna se zakládá pro případ kontroly.
Jen by se muselo přesně specifikovat, za kolik že zakašlání / kýchnutí / vysmrkání a jejich případných kombinací za danou časovou jednotku se žák posílá do izolace. Ale to by snad tak kreativní ministerstvo, jako je to naše, ještě mohlo v rychlosti dovymyslet.

Unknown řekl(a)...

"Za jedno zakašlání učitele domů nepošleme,...?"


GDPR zajistí, že se nikdo z pedagogického sboru a veřejnosti nedozví, který kantor je nakažený. Ona ta karanténa naštve rodiče, protože budou muset děti doma hlídat. Mám obavy, že zveřejněním jména by mnoho rodičů dotyčného učitele lynčovalo.

Okomentovat