20.7.20

Zuzana Zavadilová: Bereme až o sedm tisíc méně, zlobí se učitelé z církevních škol. Jejich šéfové trnou

Ačkoliv si učitelé i tento rok v platu polepšili téměř o tři tisíce korun, neveřejných, tedy církevních a soukromých škol, se toto zvýšení platů zatím netýká. Zatímco průměrný plat učitele na veřejné střední škole je bezmála 42 tisíc, na některých církevních školách činí podle ředitele Asociace ředitelů církevních škol Jiřího Vojáčka rozdíl v měsíční mzdě od jednoho po sedm tisíc korun.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Státní dotace se zjednodušeně vypočítává dle nákladů ve veřejném školství z minulého roku. Pokud se tedy navýšily platy ve veřejném školství v roce 2019, změny se do neveřejného školství promítnou až s ročním či delším zpožděním," vysvětlil Čech. Později by podle něj měly být prostředky dorovnány ve stejné výši.

Podle předsedy Asociace církevních škol Vojáčka jsou v tuto chvíli střední církevní školy financovány tak, jako bylo veřejné školství financováno před reformou. "Minulý rok jsme řešili tentýž problém s mateřskými a základními církevními školami. Tam se podařilo dojít k dobré dohodě. Momentálně se hledá metodika a způsob, jak by se daly nově financovat i ostatní typy škol," míní Vojáček.

Martin Čech ze sekce církevního školství České biskupské konference tvrdí, že dokud platy učitelů ve veřejném školství nebyly navyšovány v takové míře, neznamenalo to tak citelný problém. "Je samozřejmě dobře, že se učitelům navyšují platy. Když však v církevním školství vidíme ona skoková zlepšení, tak nám na chvíli zatrne. Víme totiž, že je to minimálně rok velmi ohrožující situace pro leckteré školy kvůli možnému odchodu učitelů," říká Martin Čech.
Žádné komentáře:

Okomentovat