31.7.20

Vladimír Vokál: Otevření škol už není možné odkládat

V září uplyne půl roku od chvíle, kdy žáci a studenti základních a středních škol naposledy usedli za normálních okolností do školních lavic. Vzpomínám si velmi dobře na poslední společnou hodinu se svou třídou na gymnáziu, kde vedu společenskovědní seminář. Studenti tehdy vyzvídali a zjišťovali, jak vážná je situace, jestli se mají koronaviru bát a jestli si myslím, že se školy budou zavírat.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Jak bláhový jsem byl. Uklidnil jsem je, že nic podobného nehrozí. A pak to najednou přišlo. Život se nám kompletně proměnil. Všichni kantoři museli během jediného týdne zásadně přehodnotit způsob své práce. Museli jsme přejít na online výuku, improvizovali jsme, začali používat nové technologie, o nichž jsme dosud neměli ani tušení.(...)

Pandemické šílenství jsem souběžně zažil i z obrácené perspektivy: ke zdárnému zakončení školního roku jsme museli doslova silou vůle dotlačit vzdorujícího osmáka. I tohle byl boj. Nejen s ním, ale i s našimi chřadnoucími vědomostmi z matematiky, chemie či fyziky, jež jsme museli s širším rodinným okruhem vydatně oprášit, abychom čtrnáctiletému výrostkovi vysvětlili látku, kterou už jsme dávno a často i s chutí zapomněli.(...)

Nedokážu si představit situaci, že by se české školy v září neotevřely. Byla by to tragická chyba. A to rozhodně nepatřím mezi popírače pandemie. Ba právě naopak. V mém vzdálenějším okolí lidé covidem onemocněli, dokonce s vážnějším průběhem. Sousedovi zemřela v nemocnici prababička. Roušku používám nejen v metru, ale i v tramvaji. Kůže na rukou se mi kvůli nadužívané dezinfekci loupe jak banánová slupka. Důsledně dodržuji odstupy, omezil jsem sociální kontakty na nezbytné minimum.

I přesto si myslím, že otevření škol musí být pro český stát prioritou. Žáci a studenti potřebují svou rutinu, řád, relevantně zprostředkované vědomosti. Rodiče už se musejí soustředit na vlastní práci – a že je mezi nimi i řada učitelů. Čím delší bude přestávka ve standardní výuce, tím hlubší propast mezi dětmi a potřebnými vědomostmi se vytvoří.

1 komentář:

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Jsem opravdu zvědav, zda někdo další napíše, že to jsou nějaké nepřiměřené generalizace? Jsou: napočítal jsem jich sedm (bez posledního odstavce).

Okomentovat