13.7.20

Radkin Honzák: Děti potřebují pevné mantinely a jistotu, ne kecy o devětadvaceti pohlavích

Podle statistik se stále zvyšuje počet lidí a zvláště mladých lidí, kteří vyhledávají pomoc psychologů nebo psychiatrů. Vedou je tam problémy, které sami neumí řešit, deprese, pocit bezmoci. Co je důvodem těchto problémů? Nejlépe o tom může hovořit odborník na slovo vzatý doktor Radkin Honzák.


Z rozhovoru Zdeňky Nezbedové s Radkinem Honzákem ve ČtiDoma.cz vybíráme:

Pane doktore, čím to je, že se stále větší počet mladých lidí potýká s psychickými problémy?
Jak se dnes ukazuje, lidský mozek má tři etapy dozrávání. Po narození je nutné vytvořit pevnou připoutávací vazbu (attachment podle Bowlbyho teorie), jejíž budování je přírodou mazaně programováno. Nicméně vyžaduje, aby se matka dítěti plně věnovala a poskytla mu pocit, že je cennou osobností, že se může cítit bezpečně a jistě a z toho vyvodit, že svět je dobré místo k životu. Pokud se nezadaří, z dítěte může vyrůst člověk naplněný nejistotami a někdy - když je matka "nedostupná" - to může vyústit až do vážnější poruchy osobnosti.

Záleží tedy už na prvních letech života dítěte. Jak jeho vývoj pokračuje?
Ve třech letech vtrhnou do mozku buňky zvané mikroglie a provedou prostříhání (pruning) velké části vzniklých nervových spojů. Přirovnávám to k situaci, že se za tu dobu stačilo pořídit několik knih, které přijdou pryč a zůstanou tam z nich jen jejich obsahy. Nicméně mantinely jistoty a nejistoty jsou zachovány. Současně se zcela změní střevní mikrobiom dítěte a to je systém, který do centrálního systému dodává velkou část "mozkové chemie". Mezi třemi a šesti roky se dítě učí pravidla chování a morálky a tam je potřeba nastavit hranice toho, co se dělá a nedělá a co je dobré a co špatné. A také naučit dítě, že nemůže mít vše, po čem zatouží, i kdyby se válelo po zemi a kopalo nožičkama. To se ale bohužel nestává, a tak se mnoho dětí nenaučí omezovat svá přání.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Komu čest, tomu čest. Pytlici si rozhovor s panem Honzákem s chutí přečtou.
V každém případě, k tomu, aby si člověk uvědomoval, že neukotvené dítě je nešťasné, nemusí studovat žádnou vysokou školu.

Nowak řekl(a)...

Jestliže jsou jádrem článku "kecy o 29 pohlavích", pak by bylo dobré tu důležitou část vybrat, abychom si ji přečetli v kontextu. Jinak to vyznívá dosti primitivně a to R. Honzákovi snad neodpovídá.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Nowaku, omlouvám se za chybějící odkaz na celý článek.

Titulek je dílem editora ČtiDoma.cz a je to tzv. clickbait. Pro naše čtenáře jsme vybrali podle nás důležitější pasáž rozhovoru.

Okomentovat