20.7.20

Petr Kozohorský: Nový učitel dostane v Karlovarském kraji příspěvek dvě stě tisíc korun

Karlovarský kraj bojuje s nedostatkem učitelů. Jen pro školy, jejichž je zřizovatelem, potřebuje aktuálně 36 kantorů. Nalákat je chce programem náborových příspěvků. Noví pedagogové mohou dostat 200 tisíc korun. Na příspěvky vyčlenil úřad prozatím čtyři miliony.


Z článku v Karlovy-Vary.iDNES.cz vybíráme:

Projekt náborových příspěvků se týká výhradně škol zřizovaných krajem. Těch je v regionu 32. Vedle středních jsou to i některé základní školy. Například Základní a mateřská škola při zdravotnických zařízeních Karlovy Vary či obdobné zařízení, které funguje při Léčebných lázních Lázně Kynžvart.

„Je to další opatření, kterým chceme přispět ke zlepšení situace ve školách, kde chybějí kvalifikovaní učitelé,“ komentoval rozhodnutí krajské rady hejtman Petr Kubis.

Podle Pavla Januse, ředitele ISŠTE Sokolov, je pedagogů obecně nedostatek. „A těch dobrých pak obrovský,“ zdůraznil.

Obává se, že v budoucnu bude už vzhledem ke stále se zhoršujícímu způsobu chování k učitelstvu ještě hůř. „Do pěti let bude těžké shánět například učitele přírodních věd, jako je matematika či fyzika, i odborných předmětů,“ podotkl Janus.

6 komentářů:

arrra řekl(a)...

Tak to je příkladná vizitka zoufalství našeho školství. "Kvalitní učitel" bez současné praxe dostane při nástupu mýrnyx-týrnyx 200.000,-. Četli jste celý článek? A ti, co tu iks let učí a táhnou to divné české školství .... Mimochodem, kdo sleduje ministerské stránky, tak zjišťuje, že MŠMT má úplně jiné "důležité" starosti, než nedostatek učitelů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

má úplně jiné "důležité" starosti, než nedostatek učitelů.

Nedostatek dětských psychiatrů a školních psychologů to nejspíš také nebude.
Tak asi nedostatek akčních plánovačů.
Co jen výzev se navršilo v té dnešní překotně zavirované době.
...
Hele, také už někdo zaregistroval, že ve školách začínají být projekty nahrazovány výzvami?

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ono to vychází dost jasně:

Pseudodidaktikové a učitelé, kteří nikdy neučili (ovšem žvaní už +- třicet let, jak se má učit, aniž se sami odvážili kdy vyjít před třídu aspoň na pět let souvislé praxe) budou žvanit do českého školství až do skonání českého školství.

A až tohle celé ne že jen klekne, ale doslova lehne, kde budou tihle didaktici a teoretici? Samozřejmě že se nestáhnou. Budou řvát, že to zavinili neschopní učitelé z praxe. Ale před třídu aspoň na těch pět let oni sami nevlezou ani omylem. Jen místo toho budou pořádat školení.

A ano, Pytlici: Teď už jdou do odpadu dokonce i projekty. Ať žijí výzvy!

Eva Adamová řekl(a)...

Už se těším na výsledky této hurá akce. Jestli se je tedy vůbec někdy dozvíme.

Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o střední školy, a to v Karlovarském kraji, dá se předpokládat, že chybějí především matikáři, fyzikáři, němčináři a učitelé technických odborných předmětů. Absolventi těchto aprobací na pracovním trhu prostě nejsou. A 200 000 Kč žádného solidního odborníka z praxe, který z toho navíc čtvrtinu utradí za dovzdělání, rozhodně nepřesvědčí.

Pepa řekl(a)...

Čtyři milióny děleno dvěma sty tisíci je dvacet. Chybějících kantorů je 36. Takže někdo nový ostrouhá nebo někdo starý neumí počítat nebo někdo nahoře myslí, že mu projde velmi mnoho nebo z nás někdo dělá blbce. Tak jo, jen tak houšť, když si myslíte, že s takovou politikou se do škol pohrnou odborníci z praxe natolik, že je bude možno vidlemi přehazovat.

Silvie A. řekl(a)...

Komentátoři zde oprávněně plivou na personální (?) nekoncepčnost MŠMT. Ale článek je o aktivitě kraje, a tu je třeba pochválit - právě takováto aktivita ukazuje, jak užitečné kraje jsou. Pokud se to osvědčí (v což doufám), další logický krok je zavést rozdílné platy pro učitele na státních školách v různých krajích. A pokud by "prošlo" to, mohou to rovnostářští fanatici zabalit.

Okomentovat