30.7.20

Michal Komárek: Otevřou se v září školy? A jak bude výuka vypadat?

Stav nejistoty výstižně shrnula rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová: „Je pro mě zarážející, že jako rodič dětí, které chodí na základní školu, jsem ještě neslyšela alternativní scénáře pro zahájení výuky na základní škole. I rodiče se potřebují připravit,“ řekla v pondělním rozhovoru pro MF DNES.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Ministerstvo školství ale pracuje ještě na dalším alternativním scénáři. Úřad totiž připravil novelu, která uzákoňuje distanční vyučování v průběhu krizové situace. Na jaře bylo vyučování na dálku na základních školách dobrovolné, oporu ve školském zákoně nemělo.

Pokud přijde druhá vlna pandemie a školy se přece jen, proti všem očekáváním a přáním opět zavřou, bude už vše povinné. Bude to normální součást provozu školy. Se vším všudy. Tedy i s tím, že na dálku škola ani v nejmenším nedokáže vyrovnávat rozdíly mezi žáky. Propastné rozdíly dané především rodinnou situací a technickým vybavením.

Paní rektorka Nerudová je zjevně zbytečně skeptická. Alternativní scénáře tu jsou. Shrňme si to:

Vydáme manuály, které, pokud budou dostatečně konkrétní, mohou ještě před začátkem školního roku ztratit smysl. Epidemiologická situace se totiž může změnit. A budou-li příliš obecné, nebudou mít smysl od počátku.

Otevřeme školy a jejich provoz svěříme hygienikům a epidemiologům. A novelou zákona potvrdíme a ještě prohloubíme nerovnosti v přístupu ke vzdělání.


28 komentářů:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Wagnere,

za mě znovu: klobouk dolů. Zveřejňovat na webu, který je totálně proskribován normalizátorem, texty právě onoho normalizátora, tomu říkám lekce z demokracie.

Obávám se jen, že to takhle M. Komárek nikdy nepochopí. Kde už jsem to jen v historii tolikrát viděl, že demokracie spáchala sebevraždu naplňováním neochvějné zásady umožnit publicitu normalizátorům - namísto tvrdé sebeobrany...? Kolikrát už demokracie dojela na vlastní slabost...?

Jana Wallis řekl(a)...

Pane Kostečko, něco vám někde smazali. Ale asi to nebyla úplně Dreyfusova aféra, že? Vždyť i pan Wágner přiznal a má to i spočítané, kolikrát se mazalo i zde na Pedagogickém infu. Ale "normalizátor", "demokracie spáchala sebevraždu" a podobně? Vy jste tedy hodně dramatický. A také mohu napsat: kolikrát už demokracie dojela na dělání velbloudů z komára?

Radek Sárközi řekl(a)...

Na webu Česká škola maže jeho šéfredaktor důsledně všechny zmínky o webu Pedagogické.info i odkazy na něj.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kolikrát už demokracie dojela na dělání velbloudů z komára

Tak snad velbloudíků z komárků, ne?
Pytlici považují za potřebné se seznamovat i s prohlášeními všech možných pitomců a trdel. Jakkoli v případě kovaných odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků musí být člověk poměrně silná nátura a musí počítat se vším. Aby se hned při prvním ataku toho duševního humusu nezačal nezvladatelně dávit.

Unknown řekl(a)...

Jana Wallis

Napište do nějaké diskuze odkaz na web - pedagogicke.info. Schválně.

Unknown řekl(a)...

Jana Wallis

Na webu česká škola Vám ten odkaz na ped.info pan Komárek smázne během sekundy.

Jirka řekl(a)...

Paní Jano, všichni už víme, že vidíte svět podobně jako u Komárků. Demokracie není dokonalá a z podstaty věci je velmi křehká. Také nebyla nikdy zadarmo. Ve všech totalitách smýšlela a mluvila většina jako Vy. Uměli se shrbit a zlo se jich do jisté doby netýkalo. Za svobodu vždy platila jen hrstka. Museli většině otevřít oči, ale ti většinou prohlédli, až když se to začalo bolestně dotýkat i jich samotných. Někdy museli přijít o své nejbližší, jindy jen zatoužili po "bohatším" životě. Historie by nás neměla učit jen o civilizacích, státech a národech. Každý by měl přemýšlet i o svém osobním životě, o své rodině.
Z mé osobní zkušenosti je Komárek více nebezpečný demokracii než všichni velbloudi. Podobně smýšlející lidi jsem poznal i v době totality. Vždycky to s námi všemi mysleli dobře. Chtěli pro nás to nejlepší. To svoje nejlepší. Být Vámi, bránil bych demokracii, dokud je silná. Je to jediná možnost, jak můžete zůstat svá. Pak největší dobro bude možnost se svobodně rozhodovat. Největší zlo, které se Vás dotkne, bude nutnost vyslechnout si i jiné názory a podřídit se vůli většiny. To je někdy pro vyznavače totality to nejtěžší.

Jana Wallis řekl(a)...

Jirka, to je úsměvné.
Ne to, co píšete, to je jistě v něčem pravda. Ale jak jste hned rozdělil role. Tak já jsem nejspíš ta, "co se hrbí" a "vyznavačka totality", že?

Ukáži vám, jak funguje ta vaše logika. To vy jste totiž vyznavač totality. Ve všech totalitách smýšlela a mluvila většina jako Vy. Uměli nálepkovat jiné, kdo nebyl s nimi byl proti nim. Hnedle poznali nepřítele. Vždycky to s námi všemi mysleli dobře. Chtěli pro nás to nejlepší. To svoje nejlepší. Ale nedokázali respektovat názory jiných. Myslím, že největší zlo, které se Vás dotkne, bude nutnost vyslechnout si i jiné názory, než je "vůle většiny". To je někdy pro vyznavače totality to nejtěžší.

Josef Soukal řekl(a)...

S J. W. to není úsměvné. Je to jen sranda. Jako u Komárků, tam se z uplatňování práva na názor můžeme smíchy potrhat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na dálku škola ani v nejmenším nedokáže vyrovnávat rozdíly mezi žáky.
Propastné rozdíly dané především rodinnou situací a technickým vybavením.


To jakože škola má vyrovnávat propastné rozdíly mezi rodinami žáků?
A to jak?
Takže... kolik stojí připojení na net měsíčně? Pět krabiček cigaret?
Kolik stojí všechny ty kulaté stoly a další pindárny o lepších zítřcích?
Slušný noťas je za řekněme patnáct litrů.
Ono se to za vysokým plotem víajpí čtvrti hezka pindá o soužití s kdekým, že?

Eva Adamová řekl(a)...

Paní Wallis, na ČŠ bylo v posledním týdnu smazáno snad 99 % komentářů, až tak daleko to Komárek na serveru, kde dříve pravidelně diskutovalo kolem čtyřiceti lidí, dopracoval. A tak nějak mi to připadá, že toho velblouda z komára udělal Komárek sám.

Pro mne je spíš záhadou, proč s tím něco nedělá vlastník Albatros media.

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč s tím něco nedělá vlastník Albatros media

Spíš, co dělá pro vyrovnání těch propastných rozdílů?
Má velbloudy na krmníku...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Wallis,

tady vůbec nejde o to, že mě kdysi Komárek smazal. (Mimochodem proto, že jsem mu důrazně, ale naprosto slušně vysvětlil, že svým věčným mazáním ničí jakoukoli svobodnou diskusi.) Od té doby rozjel cenzorské praktiky tak, že Rudé právo proti tomu bylo stánkem svobody slova.
Komárek maže např. už i navýsost korektní a věcné komentáře kolegy poste.restante.

Jestli chcete srovnávat počet smazaných diskusních příspěvků na PI a ČŠ, jste úplně mimo.

A to nemluvím o tom, že pan Wagner vstupuje do zdejších diskusí naprosto minimálně a většinou jen tehdy, je-li přímo osloven, zatímco Komárek si Českou školu přeměnil na hlásnou troubu svých názorů. To ať dělá na svém soukromém blogu, ne na celostátně navštěvovaném školském médiu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Wallis - co třeba pochvala pro PI? To jste nějak pozapomněl/a.
Jsem ráda, že pan Wagner se chová demokraticky a Komárka zde zveřejnil. proto se mi taky líbí i Neffův neviditelný pes, kde jsou zveřejňovány texty na všech stranách světonázorů. Protože mediální gramotnost vzniká tím, že mám MOŽNOST si přečíst vše a sama si udělat obrázek. To jen Čeští elfové se starají o to,abych byla vyvedena z "omylu", tak, jak to dělávala Tribuna lidu před mnoha lety.

a k tomu vyrovnávání rozdílů - co když já začnu ječet po netu, že chci být na stejné úrovni jako třeba Keler nebo Janeček nebo Gates? Ha? Mám na to právo? Chci taky každý rok 3 zahraniční dovolené a tři auta a dva baráky a ........
Škola je od vzdělávání. zatím nevím o jediné škole, kde se NEZVDĚLÁVÁ. jestli to někdo ví, ať napíše - tahle škola nevzdělává. A pokud někdo píše o horších školách, prosím o dovysvětlení, v čem přesně jsou horší - např. nedodržují OVa, není tam matika, učí tam uklízečky apod.

Silvie A. řekl(a)...

Z mé osobní zkušenosti je Komárek více nebezpečný demokracii než všichni velbloudi.

Pane Jirko, odhaduji, že si pletete demokracii se svobodou a možná ještě s něčím. Cenzor Komárek demokracii silně podporuje.
Že není o co stát? To už je jiná pohádka ...

Silvie A. řekl(a)...

Kde už jsem to jen v historii tolikrát viděl, že demokracie spáchala sebevraždu naplňováním neochvějné zásady umožnit publicitu normalizátorům

Schválně popřemýšlejte, pane Kostečka, a hoďte do placu nějaký příklad.
Odhaduji, že máte na mysli nějaké ty politické konflikty, ve kterých se jedna strana VYDÁVÁ za demokraty.
Umožnit publicitu protivným názorům (viz Voltaire) je zásadou svobodymyslných. Demokrati jsou jiná parta.
Domokracie nemusí páchat sebevraždu. Jako důvod k odstranění stačí, že je nefunkční.

Silvie A. řekl(a)...

Jsem ráda, že pan Wagner se chová demokraticky

Jak souvisí činnost pana Wagnera s demokracií? Demokracie je když 281 vyvolených blbečků a/nebo uplacených lumpů může poručit hostinskému, aby VE SVÉ hospodě nedovolil kouření.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad Silvie A.
Nemusím přemýšlet, stačí jít do nedávných českých dějin. Demokratické strany předložily v r. 1948 komunistům moc na stříbrném talíři. Gottwald po demisi ministrů prohlásil: "Doufám jen, že jim ta jejich blbost vydrží!" Naopak Zákon na ochranu republiky z r. 1923 jasně ukázal, jak má demokracie postupovat, je-li ohrožena.

Ale tohle není web historický či politický, nýbrž učitelský. K samotnému článku se již velmi případně vyjádřila paní Karvaiová. Dodám: Naše školství není diskriminační. České učitelky a učitelé odvádějí již desítky let většinově skvělou práci za vyděračsky nízký plat. Nedávná zvýšení jen v plné nahotě ukázala, v jaké nuzotě učitelský stav dlouhodobě žil. Že by se ale srovnaly platy učitelů s ostatními vysokoškoláky, to tedy ani náhodou.

Ale kopat do nás, to ano. To všem těm expertům jde dobře.

Unknown řekl(a)...

Paní Adamová, mrkněte na vlastníka Albatros media. A bude Vám vše naprosto jasné.

Jirka řekl(a)...

Paní Jano, děkuji za lekci z logiky. Když jsem totéž udělal panu Komárkovi, zmizelo to šmahem. Ta Vaše lekce tu bude stále a všichni, kteří budou mít zájem, mohou naši diskuzi sledovat pěkně celou i s tím rizikem, že ze sebe udělám blbouna nebo sprosťáka. A tak do ma byt, bo tak je to spravne.
Včera jsem vložil na Českou školu odkaz na tento článek. Už tam není. Na rovinu říkám, že jsem jej chtěl ochránit tím, že jsem napsal, že jste mne poňoukla Vy a z odkazu bylo jasné, že jde o článek pana Komárka. Nic nepomohlo. Ještě mne chcete školit?

A k článku jen připodotknu, že vyrovnávat propastné rozdíly mezi rodinami je jen další utopie nebo pokus o čínskou kulturní revoluci. Šance jsou v nás, pokud je sami nevyužijeme, nikdo nás nepřinutí. Mimochodem, to je ta samá pohádka. Z lidí nelze udělat beztvaré myšáky v jednotných mundůrech. Proto každá totalita utíná hlavy těm, kteří převyšují. Proto se jich bojí. Poznámka pro paní Janu - nejsem to já, kdo se bojí o hlavu. Nevím, jak bych se v nebezpečí zachoval. Jen to nechci pokoušet. A musím Vás ujistit, že na České škole se zbytečně mažou příspěvky mnohem větších lumenů než jsem já. To je také jediný důvod, proč tam občas zajdu. Mohu se něco přiučit a vybrousit svou logiku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Jirko
já neškolím. Českou školu jsem opustila. Už podruhé a naposledy. Naivně jsem se domnívala, že se něco změní. Nezměnilo. A diskutovat tam nebudu. ne proto, že bych se cítila uražena, to bych se potom při čtení blogu pana Č. musela zbláznit, ale protože když tam něco napíšu, tak to po vymazání všech možncýh diskusních příspěvků někdy vypadá, že jsem shizofrenik, blábolící nesmysly. A tak mi vadí, když prostě někdo neunese to, že i učitel napíše slovo hovno. A nebo jiný názor, který je možná ještě sprostší v očích pana Komárka.
od přírody nesnáším přehnanou korektnost a hraní si na.... Já klidně přiznám, že občas pěkně zakleju, že nejsem Matka Tereza, že mám chyby. občas se v diskusích vytočím tak, že píšu nespisovně a tak rychle, že pak mám tisíce překlepů. nechci být členem skupiny, která si hraje na dokonalé, přestože i oni mají chyby.
Jestli jste tedy chtěl ochránit něco mým jménem, tak vězte, že jsem exkomunikována.

Jirka řekl(a)...

Paní Karvaiová, moc se omlouvám. Příspěvek je určen paní Janě Wallis, která mne přímo oslovila (30. července 2020 21:38) a všechny vyzvala (30. července 2020 20:37), abychom vyzkoušeli benevolenci pana Komárka. Začínali jsme si rozumět, tak jsem neodolal a oslovil ji křestním jménem. S Vámi souhlasím, pocity máme stejné, protože i zkušenost sdílíme.

Silvie A. řekl(a)...

Ale tohle není web historický či politický, nýbrž učitelský.

Budu respektovat toto vaše stanovisko, pane Kostečka, a proto nebudu rozebírat vaše výroky historické a politické. Jen připomínám, že v této debatě jste s nimi začal vy.

Petr Portwyn řekl(a)...

Pan Kostečka
Dotaz trochu "off topic", ale nedá mi to. Proč se tady vlastně požívá výraz "normalizátor"?
Podle mne normalizace byla ideově vyčpělá a dotyční si jenom hájili vlastní fleky, bez nadšení. Současní mazači jsou naopak ideologicky velmi kovaní... spíš mi to připomíná Gottwaldovy svazáky či milicionáře, než normalizaci. Bohužel.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad Petr Portwyn:

Normalizaci jsem zažil v sedmdesátkách naplno jako středoškolský student a její těžké dozvuky v osmdesátkách i jako student vysokoškolský. Oběma desetiletím bylo společné jedno: tvrdá cenzura jakéhokoli veřejně vyjádřeného názoru, pokud se sebeméně "odchyloval od linie strany". Komárek dělá naprosto totéž: cenzuruje výkonem své moci cokoli, co mu politicky či ideologicky nekonvenuje, a lže přitom o pravých důvodech. Komunisté žvanili o potřebách lidu a dělnické třídy, Komárek trapně předstírá, že cenzuruje jen příspěvky neslušné nebo rasistické. Ani omylem.

Mimochodem tahle nová plíživá normalizace začíná prolézat náš stát čím dál víc. Stačí si přečíst tento stálý text na Respektu: "Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme." Přeloženo z newspeaku: "Cokoli, co se nebude hodit do krámu námi zastávané ideologie, prostě nezveřejníme." - OK, pokud je to vůle majitele toho plátku, těžko mu něco předepisovat. Ale ať se pak proboha jeho redaktoři netváří pokrytecky, že jsou demokraté. A hlavně: ať příspěvky čtenářů pod publikovanými články vůbec neumožňují, že.

Petr Portwyn řekl(a)...

Pan Kostečka
Já jsem se asi špatně vyjádřil.

Cenzura běžela po celou dobu komunistické vlády.
Zatímco ale v 50. letech tomu ti cenzurující věřili (tvrdili mi členové rodiny, kteří to zažili), za normalizace to už bylo jen zoufalé držení se koryt. 80. léta pamatuju. Setrvačnost a nedostatek nadšení byly patrné i z projevů různých funkcionářů. Režim byl vnitřně rozhlodaný, proto se nakonec zhroutil sám od sebe.

Někdy se zaměňují pojmy "nástup cenzury" a "normalizace", jako by třeba za Gottwalda žádná cenzura nebyla. No a na to narážím. Já se totiž domnívám, že neomarxisté jsou daleko podobnější nadšeným Gottwaldovým svazákům, než unaveným Jakešovým strejdům v tesilových oblecích.
A že jsou proto nebezpečnější, protože se nechystají zuby nehty "udržovat" jako normalizátoři, ale budovat krásný nový svět i za cenu létání třísek.

Pana Komárka se fakt nezastávám, smazal mi toho hodně, aniž bych porušil zákony ČR nebo dobré mravy. Respekt nečtu, ale s Vaším názorem na postupnou likvidaci svobody slova souhlasím.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Díky, pane Portwyne.
Akorát: Jak dlouho nám tahle svoboda slova ještě vydrží?

Petr Portwyn řekl(a)...

Pane Kostečko,
ono je těžké najít bod, kdy ještě svoboda slova je a kde už není.
Pro mne je hranice okamžik, kdy jdou ideově nevhodné knihy a filmy do trezoru nebo do stoupy.

Okomentovat