22.7.20

Markéta Šrajbrová, Marie Červenková: Z dětských skupin se stanou jesle, peníze dostanou od státu

Zatímco dosud museli provozovatelé dětských skupin doufat, že uspějí s žádostí o peníze z eurofondů, nově jim dotace na provoz bude posílat stát. Kromě jistějšího financování je čekají i další změny − přejmenují se na jesle a navštěvovat je budou maximálně tříleté děti, o které se postarají lidé se zdravotnickým vzděláním. Novelu zákona v pondělí schválila vláda, účinná má být od července příštího roku.

Z článku v iHNed.cz yvbíráme:

Spor se vedl také o zúžení kvalifikace, kterou budou muset mít pracovníci pečující o děti v jeslích. Původně se o ně mohli starat například sociální pracovníci nebo učitelé. Nově má jít pouze o lidi se zdravotnickým vzděláním. Podle Maláčové to vyžadoval koaliční partner, tedy hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

Šéfka Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí Daniela Celerýnová má z nové povinnosti obavu. "Nedokážeme si představit, jak zdravotníky seženeme a zaplatíme," říká a dodává, že už dnes například nemocnice do svých dětských skupin berou jiné profese, protože sestry potřebují na péči o pacienty.

Jako věkovou hranici pro jesle navrhovala Maláčová původně čtvrté narozeniny dítěte. V nejnovější verzi se ale počítá s posledním prázdninovým dnem následujícím po třetích narozeninách.

I to opozici vadí. "Státní podpora by podle mě měla být minimálně do čtyř let věku," říká místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Omezení věku kritizuje i Bauer a Pekarová Adamová.

Žádné komentáře:

Okomentovat