14.7.20

Markéta Šrajbrová: Dětské skupiny stále nevědí, kolik peněz dostanou od státu. A kolik budou muset připlatit rodiče

Ohledně názvu už je jasno. Dětské skupiny by se v následujících letech měly přejmenovat na jesle. Jejich provozovatele ale víc trápí jiná otázka: odkud budou čerpat peníze na provoz a v jaké výši. Vláda Andreje Babiše (ANO) o tom dosud nerozhodla. Pokud si nepospíší, zástupci provozovatelů odhadují, že by až tři ze čtyř skupin mohly zavřít.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Ministerstvo financí v minulosti preferovalo pětitisícový příspěvek s argumentem, že jde o stejnou částku, jakou stát dotuje školky. Podle Celerýnové je ale nereálné, aby jesle s tak malým příspěvkem fungovaly. "My máme jednu chůvu maximálně na šest dětí. V mateřské škole máte jednu učitelku na 24 dětí," vysvětluje rozdíl mezi oběma typy zařízení. Dodává, že se 7,5 tisíce by asociace byla spokojená. Tato částka se přibližuje výši dotace z evropských fondů. Jde zhruba o osm až devět tisíc.

Provoz za pět tisíc od státu nepovažuje za schůdný ani ekonom z institutu CERGE­-EI Filip Pertold, který se tématu dětských skupin věnuje. I on varuje, že skupiny by kvůli tomu zanikaly, případně by se měnily na soukromé a rodiče by museli platit výrazně víc než dnes. Nyní se příspěvky od rodičů podle ministerské analýzy v jednotlivých regionech pohybují od 700 korun do 5,5 tisíce korun.

S tím, že rodiče budou na provoz jeslí přispívat i nadále, Maláčová počítá. Částku chce ale nastavit tak, aby pro ně služba zůstala dostupná. V minulosti plánovala příspěvek zastropovat na třetině minimální mzdy, což nyní odpovídá necelým pěti tisícům. Nyní návrh hovoří o tom, že výši příspěvku bude pravidelně stanovovat vláda.



1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak se u nás řeší problémy:
dětské skupiny přejmenujeme na jesle
praktické školy na školy zřízené podle pragrafu 16 odstavce 9
už zbývá jen přejmenovat 2. stupeň základních škol na 1. stupeň osmiletého gymnázia a všechny problémy našeho školství budou vyřešeny

Okomentovat