18.7.20

Magdalena Chorá: Šmejdi mají nový trik. Podezřelé "kurzy finanční gramotnosti" teď ohlídá nový registr

Zájemci přijdou na seriózně vypadající bezplatný kurz finanční gramotnosti, za pár hodin odcházejí poučeni o své "lehkovážnosti" a obtěžkáni smlouvami na pojištění, o jejichž existenci dosud ani netušili. Právě takové metody využívají některé společnosti nabízející finanční poradenství. "Lov naivních" jim má nyní ztížit Národní registr pro finanční vzdělávání, který vzniká na ministerstvu financí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Schválené projekty v registru mají různou podobu, jedná se například o vzdělávací aplikace či weby nebo o výukové programy či poradenství. "Z toho vyplývají i obdobně pestré možnosti doručování těchto finančně vzdělávacích projektů jejich příjemcům, kterými nejčastěji budou žáci a studenti základních a středních škol a další prioritní cílové skupiny, na které se ministerstvo financí chce pro příští období zaměřit. Mezi ty patří příjemci dávek v hmotné nouzi, nezaměstnaní a senioři," popsal Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Zacílit na tyto skupiny dospělých chce ministerstvo financí zejména zprostředkovaně, například přes domovy pro seniory, sociální pracovníky nebo policisty, kteří těmto ohroženým osobám pomáhají.

"Výuka finanční gramotnosti na školách je již několik let povinná a nejinak tomu bude nadále. V případě dospělých spoléháme především na těsnou spolupráci s neziskovými organizacemi a spotřebitelskými sdruženími, které nejlépe znají finanční starosti a příběhy českých občanů," doplnil Weiss.


Poznámka redakce: Výuka finanční gramotnosti je často jen naháněním klientů finančním institucím. Je třeba být ostražitý i u nabídek školám.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Pokud učitel bude učit finanční gramotnost poctivě, přijdou banky i pojišťovny o spoustu klientů.
Kdo trochu vidí do praktik bank a pojišťoven, prostudoval si smlouvy, ví, že reálná situace je jiná než ideálně matematická.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Šmejdi mají nový trik.

'Zájemci přijdou na seriózně vypadající bezplatný kurz'... čehokoli inovativního.

Okomentovat