31.7.20

Kristína Paulenková, Eva Zahradnická: Školy: malá rýma, velký problém. Učitelé budou u dětí sledovat příznaky covidu

Ještě donedávna nebylo jasné, zda děti nastoupí v září do školy. Riziko nákazy covidem-19, ale i jinými infekcemi, je v dětských kolektivech vysoké a to epidemiology děsilo. V úterý ministr školství rozptýlil nejistotu, když potvrdil, že děti 1. září do školy půjdou. Není totiž možné, aby byly téměř rok bez školní docházky.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Ministerstva zdravotnictví a školství proto společně připravují pokyny pro školy, rodiče a praktické lékaře, jak mají na podzim postupovat. Zcela jasno by mělo být 17. srpna. „Hygienici slíbili, že ještě zpřesní celý postup, aby ředitel školy vše dopodrobna věděl,“potvrzuje ministr školství Robert Plaga.

Rodiče by ideálně nemocné děti do školy vůbec neměli posílat. Pokud se ale přesto příznaky nachlazení u dítěte ve škole projeví, učitel by měl, jak je obvyklé, zavolat rodičům a dítě z kolektivu vyčlenit.

„Rodič dítě odveze domů. Pokud příznaky nebudou závažné, z domu bude telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který rozhodne, jestli je to natolik závažné, že je lékař musí vidět a nestačí nějaká domácí samoléčba,“vysvětluje plán epidemiolog Rastislav Maďar.

Děti, u kterých bude podezření, že jde skutečně o covid-19, si pozve lékař na přesný termín do ordinace, aby se nemocní nepotkávali. Teoreticky může i provést test. Ale nejspíše budou pacienti s podezřením na covid chodit do speciálních odběrových míst. Alespoň jedno by mělo být v každém okrese. Plánuje se i páteřní síť laboratoří, přičemž primárně by to měly být nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví. Ty by měly už brzy provádět celkem 15 tisíc testů denně, to je asi čtyřikrát více než nyní.

Nepříjemný hluboký výtěr z nosohltanu ale nebude automatický. Podstoupit by ho měly primárně rizikové děti, například chronicky nemocné. Ostatní, pokud nebudou mít komplikace, zůstanou dva týdny doma. „Není možné, aby každé dítě s banálním příznakem šlo k praktikovi. Ti by byli za chvilku vyčerpaní, infikovaní a nebyli by schopní to zvládat,“říká Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Žádné komentáře:

Okomentovat