19.7.20

Karolína Novotná: Na psychiatra čekají děti i půl roku. Je jich málo a mladé lékaře obor netáhne

V Česku chybí asi polovina potřebného počtu psychiatrů pro děti a dorost. V některých regionech tak rodiče s ratolestmi čekají na návštěvu u specialisty až půl roku. Zmenšit zátěž by mohly nově vznikající specializované skupiny, které mají zaručit, že pedopsychiatři se budou věnovat jen vysoce specializované práci.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Kromě samotného nedostatku pedopsychiatrů také chybí adiktologové pro nezletilé závislé. „Takových pacientů je skutečně hodně, mají problémy nejen s alkoholem, ale i s jinými návykovými látkami, jsou tak vážně ohroženi pro období dospělosti,“ řekl Paclt.

Pedopsychiatry zatěžuje i fakt, že rodiče často řeší problém až pozdě, kdy léčba zabere více času. Dlouho totiž zvažují, jestli se na psychiatra skutečně obrátit. „V takovém případě doporučuji, aby rodiče co nejdříve objednali pedopsychiatrické vyšetření. Pokud se později rozhodnou jinak, není problém vyšetření odvolat,“ radí psychiatr Paclt. Pedopsychiatrie je navíc složitá třeba kvůli nutnosti pracovat s celou rodinou. Každý pacient je tak velmi časově náročný.

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Asi je to opravdu "málo motivační", protože v Přerově nabízejí základní plat na tuto pozici 100 000,-Kč. Kde se hrabe náborový příspěvek učitele pro Karlovarský kraj 200 000,-Kč a o základním platu učitele raději vůbec nemluvím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Něco se ve společnosti děje? Nebo v rodinách? Nebo kde?
Už jen skutečnost, že dítě potřebuje psychiatra, je skličující.
Skutečnost, že je víc dětí, než stíhají psychiatři obsloužit, je pro pytliky ale naprosto neuchopitelná. To ten nepoměr vyšel najevo předevčírem?
Pytlici si vzhledem k vlastní zkušenosti mysleli, že nedostatkem psychiatrů trpí jen svět dospělých v pytliků okresním městě.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tohle se ví nejméně 15 let. A nic. Podobně, jako s učiteli.
navrhuji - vzít každého, kdo má Mgr. a do tří let musí začít studovat medicínu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen mimochodem...
Pytlici dnes potkali dvě dětské psycholožky, jejich bývalé žákyně.
Nejspíš zchátrali ti pytlici k nepoznání. Nepozdravila ani jedna.

Okomentovat