28.7.20

Kamil Kopecký: Internet a svoboda projevu

Diskuse s "vlastenci" o cenzuře a svobodě slova je náročná, dlouhá a vyžaduje notnou dávku sebekontroly. Proto jsem sestavil následující šémátko...5 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Diskuse s "vlastenci" o cenzuře a svobodě slova je náročná

"Diskuse" s cenzory, sluníčkáři a ostatními nepřáteli svobody slova není o nic méně náročná. Na jednu stranu je pravda, že komerční firmy jako FB si (teoreticky) mohou na svých vlastních serverech dělat co se jim zlíbí, ale na druhé straně český stát už si vyzkoušel, že dokáže tuto firemní volnost likvidovat - například protikuřácký zákon POROUČÍ hostinským, co mají dělat ve svých hospodách.

Další věc, která by se dala použít proti cenzuře na FB jsou "dobré mravy" - ať si FB cenzuruje co chce, ale pokud cenzuruje na radu elfů nebo podobných, jedná z obzvláště zavrženíhodných pohnutek.

Samozřejmě k něčemu takovému by musel český stát být obzvláště sebevědomý. Zatím si na FB troufnul s daněma, tak počkáme a uvidíme, kdo vyhraje tenhle konflikt.

Mezitím cenzura na FB možná vyprovokuje hlasatele "nežádoucích" názorů, aby si založili svůj vlastní server, nejlépe v Hondurasu. Za sebe se domnívám, že používat FB a YT ke zveřejňování partajní propagandy (jako to činí např. SPD a Tomio) je prasárna, a uvítám, až s tím dotyční přestanou - a začnou to DĚLAT KVALIFIKOVANĚJI!

Olena řekl(a)...

Souhlasím s Vámi, Silvie A.

Přistupují k tomu velmi citlivě. Jednomu za urážky či "citlivý" obsah smažou účet, a druhému se přidělí policejní ochrana.

mirek vaněk řekl(a)...

Ideály neexistují. Ani ve svobodě slova. Zajděte si do lesa a tam můžete svobodně vykřikovat, co se Vám zlíbí, pokud Vás nikdo neslyší. Na netu musíte dodržovat zákony a dbát na zájmy majitele serveru, kde se rozšoupnete. A to se týká i Vašich svobodných www stránek či blogu. Pokud budete opravdu "nebezeční", tak Vám zruší účet.
Uvědomte si, že na facebooku soukromí de fakto neexistuje a u spousty poskytovatelů musíte souhlasit se špehováním různé úrovně. Bude hůř.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ze všeho nejdřív člověka 'zaříznou' ti, kteří mají svobody projevu plnou klávesnici a úplně by se přetrhli, aby se zviditelňovaly především názory souznící.
Ty ostatní vem čert.
To je jako s dohodou v jednání. Dohoda v jejich pojetí znamená, že všichni zúčastnění a za každých okolností přistoupí právě a jen na jejich požadavky.
Klasika...

Milan Randák řekl(a)...

Rád bych podotkl, že také Facebook, podnikající na území ČR by měl dodržovat zákony ČR. Listina základních práv a svobod je součástí Ústavy.

A ani v jejich pravidlech (podmínkách smlouvy se zákazníkem) není napsáno, že mohou smazat cokoliv. Mě například banovali za použití jména vaporizovaného člověka (čtenáři Orwella vědí) v naprosto nevinné a nic neporušující větě. 1984 mělo být varování, ne návod.

Naštval jsem se, odešel jsem z FB a čekám na ten Honduras...

Okomentovat