29.7.20

Josef Mačí: Škola sice začne 1. září, ale z jednoho místa mají hygienici obavy

Školní rok by měli všichni žáci zahájit v lavicích. V některých okresech si ale možná budou muset přibalit do batohu i roušku. Opatření se budou odvíjet od epidemiologického semaforu Ministerstva zdravotnictví.

Z článku v Seznam Zprávy vybíráme:

„Pro ten nejtěžší stupeň semaforu je jednou z variant dočasné 14denní vypnutí škol a přechod na online výuku,“ vysvětlil Plaga.

Naopak celá škola by se nemusela uzavřít ani ve chvíli, kdyby se koronavirus objevil u některého z žáků nebo zaměstnanců. Do karantény by zamířili jen ti, kteří s nakaženým přišli do přímého kontaktu. Tedy například jen jedna třída.

„Bude se to odvíjet od režimu, který ve školách nastavíme, tedy jestli bude výuka probíhat víceméně v homogenních skupinách,“ vysvětluje Maďar s tím, že se nepočítá s rozdělováním dětí do školních skupin jako v minulém školním roce. Nejmenší homogenní jednotkou by měla být vždycky samostatná třída.

Pokud tak ředitelé co nejvíce omezí, aby se žáci mísili napříč třídami, sníží tak riziko, že se v případě potvrzení covid-19 ve škole dostane větší počet žáků a zaměstnanců do karantény.

Epidemiolog Maďar proto přiznává, že ohledně fungování škol od září jsou největším problémem družiny. Tam totiž dochází k blízkému kontaktu a setkávají se tam děti z různých tříd.1 komentář:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

A jak to bude (v případě karantény třídy) s vyučujícími? Od vyššího stupně ZŠ se v jedné třídě prostřídá řekněme 6-10 učitelů (hypotetické dvojkombinace ČJ-HV, CJ-OV, M-Fy, Ch-Bi, TV-VV, IVT),kteří pochopitelně učí i v jiných třídách. Ti do karantény nepůjdou? Jsou v karmelitské schopni užívat mozek?

Okomentovat