26.7.20

Josef Mačí: Na vysněnou školu se dostane méně dětí

Míst na středních školách je sice dost, na těch nejvíce žádaných se však zvýší konkurence, protože do věku středoškoláků dospěly populačně silné ročníky.

Z článku na Seznam Zprávy vybíráme:

Ačkoliv byla letošní nervozita kolem přihlášek na střední školy způsobená hlavně chaosem kolem koronaviru, ani v příštích letech se nastupujícím ročníkům příliš neulehčí. Už letos se totiž po 12 letech poklesu a stagnace hlásil na střední školy silnější populační ročník.

A křivka žáků hlásících se na střední školy poroste v dalších letech dál strmě nahoru.


Střední školy tak budou muset absorbovat demografický nárůst. Zatímco v roce 2003 se narodilo asi 94 tisíc dětí a v letošním nástupním ročníku 2004 celkem 98 tisíc, o tři roky později už 115 tisíc a v roce 2008 dokonce 120 tisíc dětí.

„Ve školském rejstříku je podle dostupných dat dostatečná vůle v kapacitách maturitních oborů, a to včetně gymnázií nebo lyceí,“ říká mluvčí Ministerstva školství Aneta Lednová. Naplněnost se v krajích podle ní pohybuje zhruba od 31 do 53 procent, přičemž u gymnázií a lyceí je o něco vyšší (od 38 % do 72 %).


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na vysněnou školu se dostane méně dětí

Jakože se dětem o té škole v noci zdá?
To jim tedy nezbude, než na naplnění svého snu taky trochu zapracovat. Možná by stačilo, kdyby se dítka přestala poflakovat alespoň poslední dva roky základní školy.
Podle mnohých internetových nářků je možná největším problémem skutečnost, že se dítě nejspíš poprvé v životě setká s tím, že mu je něco odepřeno. Což zejména rodiče přenáramně těžce nesou. 'To by tak hrálo!'
Kupodivu ta vysněnost čerstvé žáky přechází až asi tak v polovině října.
Některé už koncem června...

Eva Adamová řekl(a)...

"Na vysněnou školu se dostane méně dětí"

Síla populačního ročníku nastupujícího na SŠ se po cca 15 letech na pár let vrátí na 120 000. A já si věru nepamatuji, že by před 15 lety byl bůhvíjaký problém dostat se na matuiritní obor, protože už tehdy na gymnázia odcházeli trojkaři a na odborné školy i čtverkaři. Jen ti propadlíci se tam necpali, to je tedy pravda.

Okomentovat