14.7.20

Jiří Mihola: Vysvědčení: čtyřka s poznámkou nebo pětka pro ministra Plagu

Před pár dny si žáci a studenti donesli domů svá vysvědčení. Dobrý důvod ohlédnout se za druhým pololetím právě skončeného školního roku pod taktovkou ministra Plagy. Zatímco první měsíce roku 2020 probíhaly poměrně unyle a ministr se držel osvědčeného rčení o tom, že kdo mnoho nedělá, mnoho nezkazí, v polovině března vypuklo nejen ve školství nečekané drama.

Z komentáře na webu FORUM24.cz vybíráme:

V tristní situaci se však letos ocitli žáci, hlásící se na střední školy, především na gymnázia. Převis byl velký a možnosti na přípravu omezené. Do škol po jejich otevření mohli chodit na přípravy jen někteří, protože pan ministr si trval na svých opatřeních přijatých v době kulminace pandemie. Přesto však připustil oproti minulým rokům pouze jeden termín přijímacích zkoušek a žádné odvolání.

Mohl to po urgenci zástupkyně ombudsmana, po nejen našem upozornění změnit, ale neudělal to. Návrh na změnu podali lidovci, ale nedostala se na program schůze sněmovny, takže na MŠMT nyní přicházejí stížnosti nebo přímo soudní podání pro nerovné podmínky.

Ministr školství učitele za zvládnutí nadmíru složitého pololetí pochválil. Možná čekal reciproční pochvalu, ale převažovalo zklamání. Jistě, ani jemu nelze upřít určitou snahu.2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Probudí ho snad z letargie poslanecký návrh KDU-ČSL, který je zároveň i krizovým plánem pro další možné pandemie či epidemie? On-line výuka však má smysl i v situaci, kdy žádná krize nebude, a to pro dlouhodobě nemocné, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nebo s individuálními studijními plány."

Zase jako sloni v porcelánu. Online výuka a online výuka může být setsakramentský rozdíl. Je potřeba rozlišovat online výuku za situace, kdy se v některé oblasti postižené koronavirem školy úplně uzavřou, a online výuku za normálního provozu školy. Ta první by uzákoněna být měla, a to co nejdříve, aby mohla být dána jasná pravidla, nejen pro učitele, ale i pro žáky a rodiče. Pravidla, která by se týkala povinnosti online výuku provádět, pravisla, která by se týkala povinnosti se online výuky účastnit, povinnosti vypracovávat úkoly, a pravidla týkající se hodnocení.

Naopak s uzákoněním povinnosti škol zavést online výuku pro nemocné žáky a žáky s individuálními studijními plány za normálního provozu bych rozhodně nespěchala. Vše se musí napřed pořádně promyslet a školy pro to nejprve musí mít vytvořené podmínky, což by mělo být doprovázeno navýšením peněz. Vždyť jsme si proboha sami zkusili, co to obnášelo, když 25. května polovina děcek do školy chodila a polovina jich zůstala doma a učitel, který dopoledne učil a na některých školách musel být ještě i družinářem, musel pokračovat i v online výuce. Opravdu živě si představuji situaci, že jako matikářka vyučující matematiku ve dvou ročnících a fyziku ve třech, budu mít kromě plného úvazku povinnost vést online výuku v každém ročníku, pro dvě tři děti, které ji budou ze zákona vyžadovat. Kolik, že by to bylo hodin navíc? No, pokud by to měla být plnohodnotná náhrada toho, co se děje ve škole, tak další skoro plný úvazek.


Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak třeba u pytliků je problém v tom, že k té distanční online výuce nejsou pedagogicky způsobilí. Ani v jednom z jejich dvou postgraduálů (odborné předměty na středních elektrotechnických průmyslových školách a všeobecně vzdělávací předměty na druhých stupních základních škol a středních školách) není tato způsobilost ukotvena.

Okomentovat