27.7.20

Jana Ožanová: Protidrogový vlak – za hodně peněz málo muziky

„Nejvýznamnější projekt v oblasti drogové prevence v ČR“, píše se na stránkách revolutiontrain.cz, které prezentují projekt protidrogového vlaku. Opravdu? O jaká data se toto marketingové tvrzení opírá? Piráti se problematice tohoto odborníky diskutovaného projektu věnují již delší dobu a teď přicházejí se syntézou odborných stanovisek, která dokládají neúčinnost nákladného preventivního programu.

Protidrogový vlak objíždí v rámci svých tour řadu měst v Česku. Jedním z nich je i Český Těšín. Tamní Piráty proto zajímalo, jaký efekt má projekt, na jehož realizaci je alokovaná poměrně vysoká částka z městského rozpočtu.

Expertní tým tvořený mimo jiné těšínskou pirátskou příznivkyní Bárou Brannou, poslancem Tomášem Vymazalem a bohumínským zastupitelem Danielem Galuszkou proto vypracoval souhrnnou zprávu o neúčinnosti projektu, včetně možných efektivnějších alternativ.
„Skeptické názory specialistů a adiktologů na účinnost programu provází projekt od počátku jeho existence. Protidrogový vlak nyní působí v oblasti primární protidrogové prevence, přestože řada odborníků zpochybňuje jeho efektivitu. Problém vidíme i v tom, že projekt v rozporu se zákonem nezveřejňuje výroční zprávy a neumožňuje tak transparentní kontrolu nad využitím veřejných prostředků,“

uvedla Bára Branná, která se na na přípravě materiálu podílela.

Projekt navíc nemá certifikaci a v mnoha ohledech nesplňuje:
  • mezinárodně uznávané Standardy kvality prevence Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost
  • mezinárodní standardy prevence Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu
  • české národní standardy kvality.
Těšínští opoziční zastupitelé teď chtějí problematiku Protidrogového vlaku konzultovat s ostatními zástupci stran. S odkazem na důvodovou zprávu k projektu budou navrhovat přehodnocení dalšího financování projektu, na který byla pro tento rok v jejich městě alokována částka 108 000 Kč.

Tematice protidrogového vlaku se Piráti aktivně věnují nejen v Těšíně, ale i na dalších místech v kraji i v celém Česku. Výstupy expertního týmu a závěry důvodové zprávy tak přispějí k osvětě, informovanosti a další diskuzi o účinnosti projektu na základě relevantních argumentů i jinde.

Souhrnný dokument k problematice Protidrogového vlaku ke stažení (PDF, 110 KB).
Úvodní obrázek zdroj: Bára Branná [CC BY-NC-SA 4.0].

Převzato z Moravskoslezsky.Pirati.cz. © Piráti, 2020. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek.


Další články k tématu:

4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Dívám se na tabulku "efektivní - neefektivní". Nenapadlo pirátské experty uplatnit ji třeba v oblasti inkluze nebo centrálních zkoušek?

Nicka Pytlik řekl(a)...

uplatnit ji třeba v oblasti inkluze nebo centrálních zkoušek

Ono by možná vyšlo najevo něco, co by se nehodilo takříkajíc do krámu.

Jiri Janecek řekl(a)...

Kdyz bude specialista v oboru drogove problematiky komplexne dlohodobe pouze informovat s obcasnym apelem na emoce, bude to efektivni nebo neefektivni?

Mne ta tabulka dala vzpomenout na stredoskolske Zaklady spolecenskych ved (po vytvarne vychove v roce 95 druhy nejoblibenejsi maturitni predmet na mikulovskem gymnaziu) nebo na Pedagogiku a Psychologii, kdyz jsem si delal minimum...

S velkou slavou neco rozdelit a pak jednotlive casti charakterizovat zcela mimobezne je myslim jeden z duvodu toho, proc spousta exaktnich odborniku vyjadruje despekt k humanitni kvazivzdelanosti...

"Zirafa ma dlouhy krk, zatimco prasatko je ruzove" je fajn, kdyz ukazujete ctyrletemu diteti obrazky z Medvidka Pu... Pro rozdeleni psychyckych procesu nebo charakterizovani ruznych pedagogickych smeru na urovni gymnazia ci VS by se to dalo delat lepe...

Omlouvam se za prispevek mimo tema, po tom dimethyltryptaminu mam nejak divergentni mysleni...


Jana Karvaiová řekl(a)...

Když jsem před ...no šííleně lety dělala státnice z etopedie, tak se dělalo to, to je údajně účinné - tedy dlouhodobá osvěta.
dodnes to je na prd. nebo není, jenže to je málo. S dětmi docela dobře otřesou obrázky např. rozpíchaných ,skoro hnijících ran. nebo život v doupatech. jenže na druhou stranu, i ty děcka mají pocit, že jich se to netýká, že To mají pod kontrolou.
Myslím si, že jakýkoli prostředek, který někoho odradí, je dobrý.

Okomentovat