20.7.20

Jan Gregor: Jesle jako nástroj indoktrinace. Maláčová hodlá zvýhodnit ty, kteří svěří výchovu dětí státu

Je málo žen, které odvádějí daně. Brání jim v tom skutečnost, že mají malé děti, především ty „předškolkové“. To je postoj ministryně Maláčové, i když se schovává za hezká slovíčka o slaďování rodinného a pracovního života a za negativní dopady na rovnost žen a mužů.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Na navrhované úpravě je problematické financování, kdy umístění dítěte do jeslí je nepřímou státní podporou rodinám, které se rozhodnou dítě do jeslí dát. Navrhovanou úpravou dochází k diskriminaci převážně těch žen, které se rozhodly zůstat na rodičovské dovolené a typicky se do tří let dítěte nevracet do práce. Nejedná se o žádné drobné. Ministerstvo plánuje na jedno místo v minimálním rozsahu pět hodin denně zasílat ze státního rozpočtu měsíčně pět až sedm a půl tisíce. To jsou peníze, o něž většina rodičů zůstávajících s dětmi na rodičovské přijde. Ještě kurióznější je případ, kdy chůva bude provozovat jesle pro nejmenší batolata u sebe doma. Dokud budou děti cizí, má na čerpání příspěvku nárok. Pokud bude jedno z dětí její vlastní, na příspěvek pro své vlastní dítě nedosáhne.

A přeje si v ČR vůbec někdo jesle? Ministerstvo se svým návrhem zůstává opuštěné. Česká republika je celoevropským unikátem v délce setrvávání matek s malými dětmi na rodičovské. České ženy delší rodičovskou většinově preferují, obzvláště v prvních dvou letech. Na tento požadavek reagoval parlament úpravou rodičovského příspěvku, který není koncipován jako bonus za narození dítěte rozložený v čase, ale jako určitá forma kompenzace výpadku z pracovního procesu odůvodněná celodenní péčí o dítě.(...)

Návrh zákona počítá v nejambicióznější variantě s výdaji ve výši necelých tří miliard, avšak zároveň předpokládá obrovské příjmy v podobě odvodů z mezd pracujících rodičů (až 5,1 mld. korun), tudíž jsme ubezpečováni, že nová institucionální péče se vyplatí. Jak byla tato cifra vypočítaná, se nedozvíme. Nevím, jak paní ministryně, ale já preferuji možnost volby pro rodiny, nikoliv dirigistický stát pohrávající si se sociálním inženýrstvím.

Žádné komentáře:

Okomentovat