5.7.20

Eva Šelepová: Mateřské školy řeší, jak od září zaplatit chůvy pro dvouleté děti. Ministerstvo chce financování zrušit

Učitele a učitelky mateřských škol čeká v září překvapení, koho vlastně budou učit. Protože zápisy letos kvůli koronaviru probíhaly na dálku, děti se s učiteli zatím vůbec nepotkaly. Mnoho školek také neví, jak zaplatí chůvy pro dvouleté děti. Ministerstvo školství totiž chce oproti plánům jejich financování zrušit. Jenže ještě při zápisu školky s dotacemi na chůvy počítaly a malé děti přijímaly. Teď však neví, jak si s péčí o ně poradí.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

„Čtyři roky platí, že budou chůvy financovány ze státního rozpočtu a má to začít platit letos v září. Pokud ministerstvo s tím v letošním rozpočtu nepočítalo, tak něco zanedbalo,“ kritizuje postup ministerstva Radek Sárközi ze spolku Pedagogická komora.

Podle spolku budou mít tyto změny negativní dopady na kvalitu předškolního vzdělávání. Ve školkách jsou podle komory v jedné třídě mnohdy děti od dvou do šesti let a díky chůvám by se učitelky mohly více soustředit na vzdělávání předškoláků. Podle ekonomické náměstkyně ministerstva školství Zuzany Matuškové sice ministerstvo školky oficiálně neinformovalo, ale je stále možné požádat o evropské dotace na platy chův.(...)

Jenže na to je podle některých ředitelek už pozdě a peníze na nový školní rok už nestačí získat. Podle náměstkyně Matuškové chce ministerstvo příští rok navýšit financování nepedagogů ve školkách o pět procent a z nich by mohly školky peníze na chůvy čerpat. Některé školky by podle ní mohly i využít peníze na platy, které ušetřily letos v souvislosti s koronavirovou krizí, kdy byla většina školek zavřená.


Poznámka redakce: Paní náměstkyně Matušková by měla okamžitě rezignovat, protože šíří dezinformace. MŠ hradily v případě uzavření 100 % platů zaměstnanců i většinu provozních nákladů.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

K poznámce redakce ještě dodávám: Ona si to paní Matoušková představuje tak, že ředitelka mateřské školy seskládá plat chůvy z toho, že nepřidá 5 % k platům kuchařek a uklízeček?

Ferda44 řekl(a)...

"Podle ekonomické náměstkyně ministerstva školství Zuzany Matuškové sice ministerstvo školky oficiálně neinformovalo, ale je stále možné požádat o evropské dotace na platy chův."

A což takto zrušit možnost hrazení mezd náměstků a dalších ouředníků MŠMT z kapitolního rozpočtu ministerstva, tedy i možnost jejich zaměstnávání na dobu neurčitou a zajistit jejich mzdy z add hoc možná někým a nějak schválené dotace.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak od září zaplatit chůvy pro dvouleté děti. Ministerstvo chce financování zrušit

Tady je každá rada drahá. Pytlici poskytnou dvě rady zadarmo...
1. Nejsou-li peníze na zaplacení chův, nepřijímejte chůvy do pracovního poměru.
2. Nebudou-li chůvy na zaopatření dvouletých dětí, nepřijímejte do školky batolata.

Radek Sárközi řekl(a)...

Robert Plaga s novelou vyhlášky počkal, až budou batolata přijata...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici navrhují...
přijetí batolat zrušit pro nevyhovující provozní a personální podmínky!!!

Okomentovat