14.7.20

Daniel Münich: Návrh vzdělávací Strategie 2030+ žádnou strategií není

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook Strategii 2030+: "Strategii totiž dělá strategií to, že je více než výčtem problémů, seznamem nejasných opatření s vágně definovanými cíli. S touto strategií to dopadne jako se všemi našimi strategiemi v minulosti..., tedy nijak. Strategie s velkým S musí obsahovat promyšlené a přehledné vymezení rolí aktérů, časový rámec a časovou souslednost respektive provázanost kroků, finanční náročnost kroků a dopady na klíčové aktéry."Celý komentář:

Návrh vzdělávací Strategie 2030+ žádnou strategií není.

Strategii totiž dělá strategií to, že je více než výčtem problémů, seznamem nejasných opatření s vágně definovanými cíli. S touto strategií to dopadne jako se všemi našimi strategiemi v minulosti..., tedy nijak.

Strategie s velkým S musí obsahovat promyšlené a přehledné vymezení rolí aktérů, časový rámec a časovou souslednost respektive provázanost kroků, finanční náročnost kroků a dopady na klíčové aktéry.

Přijde mi, že by na síly současného MŠMT bohatě stačilo pozornost soustředit na tři nad-problémy. A zbytek už by se nějak dostavil sám:

1️⃣ Začít na regionální školství dávat o 40 mld. více než dosud. To je relativně hračka, pokud to někdo myslí s naším školstvím vážně.

2️⃣ Uvolnit svírající systém uniformních přijímacích zkoušek a maturit. To je také celkem snadné.

3️⃣ Provést zásadní systémové změny v počáteční a další přípravě pedagogů a ředitelů. To je sice oříšek, ale bez tohoto bude vše další stejně marné.

Mimochodem, u těchto tří nad-problémů veškeré reformní debaty vždy končí jako ve slepé uličce.

Reformě školství zdar, a fotbalu zvlášť!

2 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Začátek textu vypadal celkem rozumně, což je u tohoto autora nečekané. Ale postupně přechází do rádoby žertovna, takže nakonec je jasné, že autor si opět dělá z něčeho blbou srandu. Haha.

bez tohoto bude vše další stejně marné

Jistě. A s tímto bude vše další marné rovněž.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Fakticky má ale p. M. pravdu! Ve strategii musí být jasné úkoly a postupy. Takto prezentovaná strategie zase "vesele" (nebo žalostně) vyšumí... Doplnil bych ještě, že ministerstvo MUSÍ něco konkrétního udělat, aby byl ve školách dostatek učitelů. Nadšených, tak jak v devadesátých letech, kvalifikovaných, rozumných ... Bez nich se prostě problémy ve školství nevyřeší.

Okomentovat