7.7.20

Anna Brzybohatá: Není chyba se od dítěte něco naučit, i to ukázala pandemie, říká učitelka

První rok za katedrou jako učitelka na plný úvazek. S čerstvou absolventkou pedagogické fakulty Terezou Minářovou jsme mluvili před začátkem školního roku, teď i po něm. Většina obav zůstala nenaplněná, ale jako jedna z mála zažila během své premiéry situaci, která se dosud nestala - zavřené školy. „Učitelé by měli být napřed a ne pozadu, potřebujeme více školení,“ říká Minářová.


Z rozhovoru na iDNES.cz vybíráme:

Narazila jste na to, že jste jako jedna z mála zažila při svojí premiéře něco, co se nikdy dřív nestalo - zavřely se školy. Jak to u vás probíhalo? Nejen na škole, ale jak jste se s tím popasovala vy sama?
Ze začátku těžce. Moc jsem nevěděla, jak to mám dělat. Navíc se také dlouho nevědělo, jak to se školami bude - jestli se otevřou za pár dní, budou zavřené týdny, jak máme učit. Nevěděla jsem, jak všechno probrat distanční formou. A dá se říct, že já jsem byla z těch, co studenty zahltila učivem, to musím přiznat.

Jak to zahlcení vypadalo?
I tu distanční výuku jsme chtěla dělat zajímavě, takže jsem si připravovala různé kvízy přes Google Forms, protože už jsem měla založený Google Classrooms. Posílala jsem jim toho hodně a dávala jsem jim na to vypracování i málo času. Pak jsem rychle zjistila, že ani na tu opravu nemám dost času a vůbec to nestíhám. Z toho jsem byla ve stresu prvních 14 dní. Ale pak mě uklidnilo, když vystoupil ministr Plaga s tím, že máme hlavně opakovat, že se nemusí naplnit vzdělávací programy školy a nemusíme „dohánět neodučenou látku“. Když řekla ta v podstatě nejvyšší autorita, že je v pořádku to nestihnout, tak jsem vybírala jen to, co bylo podle mě důležité a zajímavé.

Ministr Robert Plaga ovšem s tímto prohlášením vystoupil až zhruba 14 dní poté, co se školy uzavřely. Nebylo to podle vás pozdě?
Právě těch prvních 14 dní pro mě, a troufám si říct že i pro kolegy a děti, bylo hodně náročných. To jsme všichni dělali na 200 procent od rána do noci.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Není chyba se od dítěte něco naučit

A on někdo tvrdí, že to chyba je?
Pytlici se rádí přiučí cokoli prospěšného od kohokoli.
Proto také svým žáků pokládají otázky, na které sami neznají odpověď.
Léta a léta se ptají... pořád... dokola...

Silvie A. řekl(a)...

Když řekla ta v podstatě nejvyšší autorita

První rok učení "naplno" asi tápe každý, postihlo to i mne. Naštěstí počet TAKTO nesvéprávných mezi začínajícími učiteli je, soudím, minimální.

To jsme všichni dělali na 200 procent od rána do noci.

A pochopila aspoň, že dělat na 200 procent je pitomost? Nebo jí to musel prozradit Plaga?

mirek vaněk řekl(a)...

Jistě měla uvádějícího učitele, který ji uvedl na správnou cestu.

Někdo pochopí realitu rychleji, někomu musí napovědět ministr. To je školská praxe. Ale o kvalitě výuky to není.

Místo seriozních rozborů ministerských výzkumných týmů se dozvídáme postřehy začínajících učitelů. Kvalitní metodické vedení českého školství.

Okomentovat