13.7.20

Anna Brzybohatá: Česko má koupit za miliardy počítače nemajetným žákům, plán však neexistuje

Rekordní pěti set miliardový schodek státního rozpočtu poslanci schválili až po řadě pozměňovacích návrhů a podmínek. Jedním z doprovodných usnesení byl i požadavek, aby stát zajistil distanční výuku pro všechny žáky. Což znamená, že musí koupit počítače rodinám, které na ně nemají peníze. Náklady společně s technikou pro učitele mají překročit dvě miliardy korun. Jak bude nákup probíhat, zatím není jasné.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle Bartoně navíc tendr s největší pravděpodobností nebude, protože pokud by se nákup řídil centrálně, nebylo by jej možné v požadovaném termínu realizovat. Záměr by se patrně dal naplnit tak, že vybavení pořídí školy a jejich zřizovatelé. Technika by se stala majetkem školy, která by se starala o její servis.

Podle ministerstva školství jsou podobné otázky předčasné, resort nyní připravuje distanční vzdělávání koncepčně. Jak bude vypadat, zatím není jasné.

„Můžeme jen uvést, že bychom rádi začátkem druhého pololetí příštího školního roku spustili na základních školách pokusné ověřování kombinované výuky, tedy prezenční a distanční. Otázkou konkrétního režimu pro školy se budeme zabývat v průběhu léta,“ říká mluvčí resortu Aneta Lednová.

Podle ministerstva návrat žáků do škol ukázal, že je prezenční výuka s učitelem jako průvodcem nenahraditelná. Nicméně dálková výuka má podle resortu řadu pozitivních aspektů a může být vhodná jako součást či doplněk moderního vzdělávání. Přínosné je například zapojení technologií nebo rozvoj schopnosti žáků vzdělávat se samostatně.

Vysoká částka za nové počítače bez většího upřesnění, kde a za jakých podmínek by se mohly nakoupit, se nelíbí Robertovi Novotnému, který je zakládajícím partnerem projektu Počítače dětem. Podle Novotného poslanci nezvážili alternativní řešení.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

...vybavení pořídí školy a jejich zřizovatelé. Technika by se stala majetkem školy, která by se starala o její servis...

Tak to v žádném případě!!! Škola není servis a za tím by si měly školy stát. Kdybych byla ředitelka, nikdy bych tohle nepřipustila. Nelze nést odpovědnost za techniku, která je v rukou rodiny mimo půdu školy. Víme, jak vypadají učebnice, pomůcky. Mnoho nemajetných si darovaných věcí vůbec neváží.
Nákup techniky bych řešila takto:
- sociálka by poskytla peníze (vochery,...)
-technika by byla v osobním vlastnictví rodiny
-za ztrátu, rozbití, zničení by nesla odpovědnost rodina
-dar by byl jen JEDNOU, při ztrátě, rozbití atd. už by nikdo rodině nic zadarmo nedal

Vypadám jako nepřející, ale vím, jak rodiny šeredí s věcmi pořízenými z nevratných půjček ) např. kočárky, které jinde slouží pro dvě ,tři děti, končí rozflákané po několika měsících) a darované oblečení je rozprodáno nebo vyhozeno.

Beny řekl(a)...

Jen aby ta PC neskončila v bazaru jako finanční výpomoc!

Jirka řekl(a)...

Návrh paní Karvaiové je dobrý a odpovídá i mým zkušenostem. Pokud plán státu neexistuje, pak už mají základní body černé na bílém. Jen nám ještě chybí poslední a zároveň první podmínka každého dobrého hospodáře. Měření na výstupu. Pokud bude i po pomoci státu problém pracovat, pak se to musí projevit ve vztahu k příjemcům.

Okomentovat