2.6.20

Zdeněk Strnad: Kauza ZŠ Plamínkové v Praze 7: Emoce se snaží zchladit nový zastupující ředitel

Po odchodu ředitelky Jarmily Macečkové povede školu dočasně Jaroslav Andrle, Praha 7 vyhlásila nový konkurz a doufá v uklidnění situace.


Z článku v flowee.cz vybíráme:

Konkurz se tedy nakonec přece jen uskutečnil, i když v komplikované situaci nebylo jednoduché vůbec účastníky konkurzu sehnat. Pozice ředitele školy navíc nepatří k těm, na které by se hrnuly davy kvalifikovaných zájemců, přesto se nakonec našli. Bylo jich celkem pět. Dva z nich Praha 7 diskvalifikovala již předem. „Dopředu jsme veřejně deklarovali, že bude jmenován vítěz konkurzu. A to nakonec nebylo možné,“ říká radní Hana Šišková. Konkurz vnikal v napjaté atmosféře a až ex post se zjistilo, že nově vyhlášený ředitel má obří škraloup. Česká školní inspekce jeho práci hodnotila velmi negativně. „V takové situaci bylo pro nás jedinou cestou vyhlášení nového konkurzu,“ dodává radní Šišková.

Kauza má samozřejmě také politický podtext. Piráti na Praze 7 hrozili kvůli kauze odchodem z koalice: „Máme podezření z porušení jednacího řádu i o skutečných motivech odvolání ředitelky ze strany radní pro školství Hany Šiškové z hnutí Praha 7 sobě,“ píše se v Pirátských listech. Naopak koaliční Zelení vyjádřili současnému vedení radnice podporu. „Škola funguje dobře, ale výběrové řízení po šesti letech vnímám jako standardní součást pracovního cyklu zaměstnance veřejné správy… A přála bych si, aby tato skutečnost paní ředitelku spíše motivovala, než odrazovala,“ říká Tereza Štysová, členka Strany zelených, jejíž synové mimochodem školu navštěvují.(...)

Od 14. května je tak dočasným řízením školy pověřen Jaroslav Andrle. Střízlivě a neemotivně uvažující pedagog se zkušenostmi ze základní i vysoké školy má dostatečné manažerské zkušenosti i osobní vztah ke škole (jeho maminka tam působila delší dobu jako vychovatelka). Do Prahy se nedávno vrátil z Trutnova a informaci o situaci ve škole získal právě od své mámy.


Dopis Jaroslava Andrleho rodičům:

Vážení rodiče,

května 2020 jsem byl jmenován statutárním zástupcem na ZŠ Fr. Plamínkové, abych dovedl školu v co nejlepší kondici do doby, kdy bude v řádném výběrovém řízení vybráno nové vedení.

Dovolte mi prosím, abych se na úvod krátce představil. Jmenuji se Jaroslav Andrle a jsem vzděláním chemik. V roce 2011 se mi podařilo obhajobou disertační práce získat doktorát na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Dále mám pedagogické vzdělání a vyučoval jsem na všech stupních škol. K tomu jsem získal i bohaté manažerské kompetence díky několikaletému působení na vedoucích pozicích v soukromé sféře.

K ZŠ Fr. Plamínkové mě váže pracovní zkušenost mé maminky, která zde po několik let působila jako vychovatelka ve ŠD. Když jsem se dozvěděl, v jak nelehké situaci se škola nachází, rozhodl jsem se po krátkém přemýšlení dát své zkušenosti k dispozici a nabídnout pomoc.

V rámci časově omezeného působení nebudu uskutečňovat žádné zásadní změny. Škola nebude měnit styl výuky směrem k alternativnímu školství ani rušit školní uniformy. Mé hlavní cíle jsou následující:
 • spolu s dalšími zaměstnanci školy řádně ukončit dle pokynů MŠMT školní rok 2019/20 a zahájit nový školní rok 2020/21
  • Uzavíráme zápisy. Na naší školu se pro nový školní rok zapsalo kolem 50 nových prvňáčků, které právě rozdělujeme do tříd.
  • Jsme maximálně připraveni na nástup žáků prvního stupně a jejich pobyt ve škole až do konce školního roku 2019/2020.
  • Neustále probíhá distanční výuka žáků na druhém stupni.
  • Žáci devátých tříd se ve škole dle pokynů MŠMT zdárně připravují na přijímací zkoušky.
  • Intenzivně řešíme vracení finančních prostředků za neuskutečněné zájezdy, školy v přírodě i lyžařský kurz.
  • Připravujeme obhajoby absolventských prací žáků devátých ročníků.
  • Administrujeme dotace…
  • Nakupujeme nové učebnice…
  • ...zkrátka škola funguje dál…
 • stabilizovat pedagogický sbor
  • Jsem přesvědčen, že je v zájmu školy udržet maximální počet stávajících zaměstnanců a osobně se o to zasadím.
  • Ke dni zveřejnění tohoto dopisu byly podány dvě výpovědi z pracovního poměru.
  • Jsou vypsána výběrová řízení na nové posily pedagogického sboru, očekáváme návrat jedné kolegyně z MD.
  • Chtěl bych velice poděkovat za velký kus práce předchozím zástupkyním ředitelky paní učitelce Marouškové a paní učitelce Mrkusové. Velice si vážím jejich profesionality, kdy jsou i nadále nápomocny s organizací aktivit a vedením školy. Děkuji Vám.
 • udržet příznivou finanční bilanci školy
  • Školu jsem převzal v dobré finanční kondici a jsem připraven ji spravovat s péčí řádného hospodáře.
  • Zasadím se o to, aby během mého působení ve funkci, nebyly zaměstnancům školy kráceny platy.
  • Nepřipravuji žádné zásadní investice.
 • zefektivnění komunikace mezi školou a rodiči
  • Včasné, přesné a transparentní šíření informací je dle mého názoru nezbytné v každé organizaci.
  • Nejen v rámci projektu "Rodiče vítáni" jsem otevřený spolupráci s rodiči našich žáků, kteří mají zkušenosti z různých oborů a jsou ochotni je sdílet. Pokud patříte do této skupiny, prosím kontaktujte mne.
Co říci závěrem.

Nezajímám se o mediální tahanice. Neřeším kdo s kým a kdo proti komu. Vždy jsem se snažil lidi spojovat a na tom nehodlám nic měnit. Jak jsem záhy zjistil, škola je plná inteligentních, kreativních a pracovitých lidí a věřte mi, s takovým týmem je radost pracovat. Doufám, že brzy opadne i mediální tlak, celá situace se uklidní a všichni si budeme moci konečně vydechnout. Prosím buďte nám v tomto snažení nápomocni i Vy, rodiče. Jste totiž nedílnou součástí našeho týmu. Spolu to zvládneme!

Děkuji Vám

Váš

Jaroslav Andrle
andrle@plaminkova.cz
733 106 029


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby během mého působení ve funkci, nebyly zaměstnancům školy kráceny platy.

To nějak hrozí?
A proč?

krtek řekl(a)...

Ze by to byl tento pán? https://www.google.com/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjZ4PuT4uPpAhXSqaQKHT_OCygQ3YkBegQIARAE&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D69GsQMnAb7I&psig=AOvVaw0OcHmwbk9cuOOQojwzi-Yh&ust=1591209045145097&cshid=1591122709915

Okomentovat