18.6.20

Štefan Klíma: Blíží se konec školního roku

Blíží se konec školního roku, který byl naprosto neobvyklý. Vymykal se snad všemu. Od 11. března se škola převtělila do úplně jiné podoby. Možná byla na čas zajímavá. Přeci jen, každá výrazná změna v životě přináší tajemno. Přesto si troufám tvrdit, že po několika týdnech už by všichni (žáci i učitelé) dali ledacos za to, abychom se mohli do školních zdí navrátit. Doba nám přinesla mnoho poznání. Mezi nimi zcela jistě je i to, že nejen bez kamarádů a spolužáků je život svým způsobem takový trochu nijaký. Přiznejme si, že žáci zjistili, že jejich život bez učitelů také není to pravé ořechové. A co vím zcela jistě, tak to je to, že učitelé moc dobře ví, že jejich život bez žáků, bez kontaktní výuky a bez přímých pohledů z očí do očí, je k uzoufání. Vždyť my, učitelé, jsme sem na ten svět přišli právě proto, abychom mohli býti nápomocni našim žákům. Abychom jim předávali své znalosti, zkušenosti a dovednosti. Abychom žákům otevírali dveře za poznáním. Abychom jim pomáhali na jejich cestě životem. A to se nejlépe dělá takzvaně "face to face". Přesto jsme se všichni snažili tu nelehkou dobu zvládnout co nejlépe.


Od konce května už opět "makáme" přímo ve škole a snažíme se zdolat poslední stupínky školního roku. Větší část závěrečných zkoušek je již za námi a já mohu s potěšením říci, že naši žáci opět nezklamali a že pod vedením svých učitelů závěrečné zkoušky zvládají tak, jak se patří. Dvě třetiny maturantů už mají svoji životní zkoušku za sebou. Jsem moc rád, že i oni využili dobu koronavirovou ke studiu a že se za své výkony před maturitní komisí nemusí stydět. Je pravda, že občas jsme se řádně zapotili :), ale těší mě, že jsme téměř vždy prokázali, že si maturitu zaslouží. :)

Zítra nás čekají další ústní závěrečné zkoušky a v dalším týdnu ještě maturity, muzikál a poslední část závěrečných zkoušek. Opět všem moooc držím pěsti a přeji hodně štěstí.

Zvládli jsme také přijímací zkoušky a musím říci, že tak obrovský nápor na naši školu byl vyčerpávající a při rozhodování i velmi psychicky náročný. Jsem rád, že zájem o naši školu je od Děčína až pro Broumov či Tábor. Všechny první ročníky jsou plné až po okraj a kdybychom měli větší školu, mohli bychom přijmout ještě minimálně dvě třídy zájemců.

Je fajn, že se s ostatními žáky také alespoň jednou uvidíme. Bude to v pátek, kdy předáme vysvědčení, nafotíme třídní kolektivy a prohodíme společně mnoho vět. A pak už se naši žáci vrhnou do víru prázdnin, aby načerpali novou energii do dalších "bojů ve školních lavicích". Já vím, nebudou to boje. Bude to zcela jistě daleko lepší a hezčí období, než to, co jsme prožili v nedávných měsících. Přejme si, aby už nás nic takového nepotkalo a berme celou tu dobu jako ponaučení pro nás pro všechny.

Krásné dny všem. Těším se na vás.

Žádné komentáře:

Okomentovat