9.6.20

Radka Kvačková: Není jsoucno jako jsoucno

Končí týden testování. Máme za sebou přijímací zkoušky na střední školy i jednotnou část maturit. Zatím se neozvaly žádné výraznější výhrady k úlohám, i když je fakt, že máloco z toho, co se testuje, v životě využijeme, a úlohy z matematiky by mnozí dospělí (možná většina) právě proto asi vůbec nezvládli. Přijímací zkoušky na vysoké školy se letos rozjedou později. Že to taky nemusí být jednoduché, lze soudit z úloh Sciotestu, který probíhá opakovaně a na některých fakultách přijímací zkoušky zastupuje.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Malá ochutnávka: „Dva filozofové vedou spor. První tvrdí, že existují modely jsoucen, podle kterých jsou tvořena konkrétní jsoucna. Druhý namítá, že skutečně jsoucí jsou pouze jednotlivá konkrétní jsoucna a z nich se odvozují obecná pojmenování. Jak se označuje tento filozofický spor? a) spor o investituru, b) spor o arianismus, c) spor o logickou analýzu jazyka, d) spor o univerzálie.“(d) je správně) (...)

Univerzita Karlova zřizuje pod názvem „Vzdělávání 21“ nový think tank. Má pomoci systematicky zlepšovat vzdělávací soustavu a posilovat moderní pedagogické přístupy, metody a trendy, které přináší 21. století. Prvním tématem bude otázka distančního vzdělávání v českém školství. Nakonec – proč ne? Jenom jestli tank pojme taky lidi, kteří mají úplně jiné názory než ti z pedagogické fakulty. Například takový Ondřej Šteffl ze společnosti Scio podle svých slov o ničem neví.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

že máloco z toho, co se testuje, v životě využijeme, a úlohy z matematiky by mnozí dospělí (možná většina) právě proto asi vůbec nezvládli

Naštěstí existuje "novinařina". Jak by se ti lidi jiank uživili...

Jiri Janecek řekl(a)...

"Zatím se neozvaly žádné výraznější výhrady k úlohám, i když je fakt, že máloco z toho, co se testuje, v životě využijeme, a úlohy z matematiky by mnozí dospělí (možná většina) právě proto asi vůbec nezvládli."

V zivote jsem nemel potrebu debatovat o jsoucnech nebo poslouchat debatou dvou ci vice filozofu…

Nevim, co testuji jednotlive ulohy, ale prijde mi ze test jako celek - i sebeblbeji vytvoreny - testuje, jak je kdo 'skolsky chytry'.
To v sobe zahrnuje hlavne inteligenci, pamet, sitzfleisch, kazen, v mensi mire pak ochotu rodicu vyklopit hromadu penez za pripravne testy...

Unknown řekl(a)...

Paní Kvačková (Kva) píše profesionálně o školství, co pamatuji. A to mám pár let do důchodu. Výraz "profesionálně" jsem použil ve smyslu jako že ji za to někdo platil. Jinak dle mého názoru nikdy školství nerozuměla a už asi ani neporozumí. Vždy byly její články tendenční a stály na straně toho, co se v budoucnu ukázalo, když ne jako úplně pomýlené, tak alespoň kontroverzní. Nyní se tato její "práce" logicky uzavírá takovými neuvěřitelnými bláboly.

Okomentovat