16.6.20

Petr Honzejk: Změňme přijímačky a maturity. Jinak se budou děti dál učit ve školách zbytečnosti

Pokud byla koronakrize k něčemu dobrá, tak k tomu, že by mohla pohnout s českým školstvím. Řada rodičů se upřímně vyděsila, co se jejich děti ve školách učí. Při domácím vzdělávání narazili na změť historických dat, mechanických algoritmů a jazykozpytných termínů typu "přísudek jmenný se sponou", což jim připomnělo dobu, kdy si podobné záležitosti pod tlakem hustili do hlav, aniž by existovala sebemenší možnost, že by je někdy k něčemu použili. Nespokojenosti s přetrvávajícím charakterem výuky je nyní víc než slyšitelná a vyburcovala i nejvyšší místa, která konečně uznala, že se děti ve školách učí obrovské objemy zbytečností. "Potvrdilo se, že rámcové i školní vzdělávací programy jsou přehlcené," pravil ministr školství Robert Plaga. Dobře, první fázi − uznání problému − máme za sebou. Jenže jak to změnit?

Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

Zastánci tradiční obsáhlé výuky všeho mají argument, že není důvod přijímačky měnit a curriculum osekávat, protože přece nechceme, aby ze škol vycházely jednorozměrné bytosti. Jenže skutečnost je bohužel taková, že při současném typu výuky většinu "vědomostí" děti okamžitě zapomenou. A co je horší: Pro kvantum bizarních nepoužitelností není čas na důkladnou výuku toho podstatného, takže nakonec řada lidí vychází ze škol s tím, že neumí pořádně vůbec nic. V rámci národních srovnávacích zkoušek například dvacet procent maturantů nedokázalo správně odpovědět na otázku, kolik milionů je miliarda. Výsledkem pak je, že celek české populace selhává v řešení naprosto základních úkonů − jako je trojčlenka, procenta či porozumění psanému textu. Těžko se pak divit například nízké úrovni finanční gramotnosti a ochotě skočit kdekomu na lep.5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Přetištění komentáře zde je zbytečné - copak je málo textů, jejichž autoři píší o vzdělávání a školství, aniž do tématu pronikli?

Nicka Pytlik řekl(a)...

při současném typu výuky většinu "vědomostí" děti okamžitě zapomenou

Jo takhle!
Tak to je ovšem problém hodný zřetele.
Nezbude tedy, než ve škole tak akorát hrát piškvorky.
Citované tvrzení je logiky prosto zcela.
Nelze dost dobře zapomenout, co vůbec zapamatováno nebylo!!!

Pytlici by uvítali, kdyby jim někdo alespoň naznačil, jaký typ výuky vede k zapamatování alespoň základních pravidel komunikace na síti. Namátkou, předmět mailu začít identifikací třídy nebo do pojmenování přílohy zabudovat příjmení autora. O neodstrkování textu mezerníkem nebo nevpisování konstant do výrazů se pytlikům může už jen zdát.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Řada rodičů se upřímně vyděsila, co se jejich děti ve školách učí."
– No to je vážně čeština. "Řada rodičů" – jakože ti rodiče stojí někde ve frontě, pane Honzejku? Tak nám tu "řadu" představte adresně, když mluvíte jejím jménem. Kolik jich je? Kde jste je vzal?

– Přísudek jmenný se sponou je, musím vás bohužel informovat, stejně nepotřebný k další mimoškolní životní praxi, jako je druhá (natož třetí) odmocnina, Eukleidova věta, goniometrické funkce či prostá úprava mnohočlenů.

Tak jo. Vyžeňte tohle všechno a mnoho dalšího, vy arciblbe, ze vzdělávacích programů. Ale pak si nestěžujte, že už vaše děti, natož vaši vnukové či vnučky nebudou umět myslet.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Kostečko, mýlíte se. Oni myslet budou umět. Budou však muset pracovat v humanitních oborech, kde svoje myšlení využijí k výplodům typu: Babička Boženy Němcové a další podkrkonošští dělníci se podíleli na otrokářství, protože tkali barevné houně a vyráběli korálky pro otrokářský průmysl.Ne ,nejsem padlá na hlavu, to vymyslela historička z FF UK.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Bohužel máte pravdu, paní Karvaiová.
Jeden takový humanista tady a na ČŠ předvádí svůj vágní jazyk už tak dlouho, až se stydím, že jsem taky absolvent FFUK.

Okomentovat