1.6.20

NKÚ: Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace. Pokrytí rostlo jen díky investicím podnikatelů

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo v plánu vyplatit na těchto dotacích 13,8 miliardy korun z fondů EU. Chtělo tak do roku 2023 zajistit vysokorychlostní připojení pro 77 % domácností. Jenže už v roce 2018 se díky investicím podnikatelů podařilo bez pomoci státu pokrýt 90 % domácností. ČR je tak nad evropským průměrem. MPO navíc za téměř pět let trvání programu nevyplatilo žádnou dotaci, a to kvůli špatně nastavené podpoře a nedostatečné přípravě programu. Polovina plánovaných prostředků se tak přesunula na jiné operační programy.

První výzvu pro žádosti o dotace z programu Vysokorychlostní internet vypsalo MPO v březnu 2017, tedy dva roky po schválení programu. Vypsání se zdrželo především kvůli tomu, že ČR neměla do roku 2016 připraven Národní plán rozvoje sítí nové generace. Ten byl přitom předběžnou podmínkou Evropské komise pro čerpání podpory. Zpracování plánu trvalo dva roky a provázel jej spor mezi MPO a Ministerstvem vnitra, který se týkal způsobu poskytování dotací.

V době vyhlášení první výzvy se ale díky investicím podnikatelů blížilo pokrytí domácností vysokorychlostním internetem původně stanovenému cíli 77 %. O dotace nebyl zájem. Přihlásili se pouze tři zájemci. Těm MPO na doporučení Evropské komise dotace nemohlo přidělit. MPO totiž nerespektovalo podmínku, že podpora má směřovat jen do oblastí, kde pokrytí není a ani jej podnikatelé neplánují v následujících třech letech vybudovat. MPO mělo při přípravě výzvy neaktuální data, a tak nevyřadilo některé oblasti ČR, které už pokrytí vysokorychlostním internetem měly.

Druhou výzvu pro žádosti o dotaci vyhlásilo MPO v únoru 2019, téměř po dvou letech od první. Tu už mělo lépe připravenou. Přihlásilo se 40 zájemců a žádosti o podporu přesáhly o 11 % jednu miliardu korun přidělenou pro tuto výzvu. Většinu žádostí podala jedna společnost. V době kontroly NKÚ probíhalo hodnocení žádostí a MPO nevydalo žádné rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Žádné dotace na vysokorychlostní internet MPO ani po pěti letech nevyplatilo. Téměř polovinu z 13,8 miliardy korun vyčleněné na tento program přesunulo MPO po dohodě s Evropskou komisí na Integrovaný regionální operační program a na operační program Životní prostředí.

Ke stažení:

Poznámka redakce: Původní záměr v roce 2013 počítal s podporou připojení škol a veřejných knihoven. Před zhruba pěti lety jsme na jednání na MPO požadovali porovnání databází přípojných bodů optických rozvodů operátorů a adresáře škol, protože někde je vzdálenost minimální a připojení by nebylo nákladné.


3 komentáře:

Jirka řekl(a)...

Podle této zprávy bylo už předloni připojeno 90 % domácností k vysokorychlostnímu internetu. Pokud budu uvažovat i o domácnostech seniorů, pak vidím, že na distanční výuku jsou domácnosti připraveny dobře. Loni vyhlášené výzvy mluví o umožnění koncovému zákazníkovi vysokorychlostní přístup k internetu běžně dostupnou rychlostí alespoň 30 Mbit/s s podmínkou, že do budoucna bude možné umožnit běžně dostupnou rychlost min. 100 Mbit/s pouhou výměnou aktivních prvků nebo jejich modernizací.
Po zkušenostech z webinářů, které pořádali v době karantény propagátoři služeb Microsoftu, ale i organizací zřizovaných MŠMT si myslím, jestli to není málo Antone Pavloviči. Pokud po nás hned od začátku chtěli vypínat kamery a mikrofony, stáli jsme před vchodem frontu jak na banány a počet účastníků omezovali i na pouhých 50, pak nevím, jestli ta komunikační dálnice nepřipomíná spíš D 1 před rekonstrukcí.
Chtěl bych vládě připomenout, že konkurenceschopnost bude brzy postavena na vodovodech a komunikačních dálnicích.
Řešením jsou jen optická vlákna. Proto věřím, že dřív než se staneme pouhými plátci do EU, bude mít každá vzdělávací instituce optiku na patě budovy napěchovanou plnotučným, nikoli jen "vysokorychlostním" internetem. Nevím, jak jsou na tom státní úřady, ale u škol je to mnohdy jen DIY.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace.

Ona se nedají na tu konektivitu napasovávat dobrovolně povinná školení? Nebo co?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ať optická vlákna nebo cokoli jiného - budete HLAVNĚ O CENĚ za připojení.Naše domácnost např. je pod kopcem a tudíž dosáhneme jen na O2 - docela velké peníze za připojení. Ve škole net spadne cca jednou dvakrát denně. Posílení stojí prachy a rychlost přenosu ještě víc. Onivy a další neposíleny.
Důchodci a sociálně slabí net buď nemají nebo stojí v hlučcích kolem free netu ve městě.

Okomentovat