3.6.20

Miroslava Pašková: Celou dobu čelím srážkám s lidmi, kteří mě mají jako učitelku za příživníka, který se válí 3 měsíce doma za 100 % mzdy. A vláda? Ta mlčí.

Je jedna ráno a zrovna jsem dokontrolovala práce svých žáků. Nejprve jsem byla nadšená, jak se během covid-krize posune české školství. Ale poslední dobou jsem dost rozladěná (slušně řečeno). Učitelé jsou jako vždy na posledním místě a ztrácím naději, že české školství se poučí a odrazí vpřed.
Celý komentář:

Před pár dny mi nějaká ženská vpálila, že mám už třetí měsíc plný plat, zatímco si užívám covid-prázdniny. Takový postoj není ojedinělý, kolegové by mohli vyprávět.
...
Realita je samozřejmě opačná. Nikdy nezapomenu, jak nám vláda zpanikařila děti i rodiče, když uprostřed vyučování 10. 3. ohlásila uzavření škol. Jak jsem pak odpoledne přišla domů a začala okamžitě procházet vhodné e-learningové platformy. Od dalšího týdne už jsem měla celou třídu v Google Classroom, postupně i žáky dalších tříd, kde učím M a AJ, celkem 120 dětí. Od té doby mi čas běží zrychleně.
...
Mezi učiteli, vydavateli učebnic a dalšími zapojenými se rozhořela vlna solidarity. České školství se za pár dnů přeneslo na vysněnou úroveň koncepce 2030+, parafrázovala jsem: "Malý krůček pro člověka, ale obrovský skok pro české školství". Ten je ovšem vykoupen desítkami přesčasových hodin a těžko popsatelným stresem.
...
Nejhorší bylo a je, jak ministerstvo školství vypouští do médií nápady, místo promyšlených a konečných postupů. Dokola mi píší a volají rodiče, co bude, ale já to nevím, čekám, až nějakou směrodatnou informaci obdrží vedení školy. Jako učitelé jsme nevěděli, kdy se sami budeme moci do škol vrátit. Bylo nám zakázáno děti při distanční výuce známkovat, pročež po týdnech vyšla vyhláška, že se jejich domácí práce má brát v potaz, nebylo jasné, zda a jakou formou proběhnou přijímačky na střední školy (nemluvě o maturitách).
...
Nejhanebnější bylo polo-otevření škol. Kdyby je vláda otevřela, všichni si oddechnou a přijmou to bez reptání, ba s úlevou. Nápad pustit do nich skupiny po 15 žácích prvního stupně, byl nejapný. Jak můžete chtít po učitelkách, které se už přesčas věnují dálkové výuce, aby ještě další čtyři hodiny denně chodily hlídat do školy? Ministr Plaga někde v TV utrousil, že to budou dělat vychovatelky družiny a asistenti pedagoga - kolik si myslí, že jich ve škole je? Školy zaťaly zuby (a byla to velká chyba), takže záhy následoval nápad vpustit tam i zájemce z druhého stupně. Už mi psali rodiče, zatímco chybí konkretizované pokyny, hlavně ale personál.
...
Na těch "učitelských prázdninách" to totiž vypadá takto: Už v neděli si 4-6 hodin připravuji online výuku pro nadcházející týden. Kolegové zjevně též, když mi podklady pro další předměty chodí právě v neděli odpoledne a večer. Někdy stihnu ještě do nedělení noci výukové lekce nahrát, obvykle mi to zabere i pondělí. To už ale poskytuji individuální konzultace. V úterý máme třídní skype a mohu se věnovat přípravám, popř. restům. Než jsme měli skype, obvolávala jsem rodiče a žáky jednotlivě a připadala si jak pracovník call centra. Středy a čtvrtky učím po skypu v kuse od rána do druhé odpoledne, následují učitelské porady a papírování. Od čtvrtku odpoledne do pátku dopoledne mi žáci posílají fotky, jak se s látkou poprali. Asi tak 3 fotky od každého ze 120 žáků. Když to stíhám, snažím se jim každému napsat zpětnou vazbu, když to nedám v pátek, pokračuji v neděli a v pondělí, jako zrovna dnes.
...
Mám home office a ve škole se zmínili, že nám nějak zohlední, že používáme své telefony, počítače, připojení k internetu atd. No, jsem zvědavá. Že nebudu nárokovat přesčasy, mi bylo jasné od začátku, jsem realista. Všechny tyto hmotné záležitosti jsou poslední, o co by mi šlo, jsem ten typ, kterému by stačilo společenské uznání. Ups?
...
Celou tu dobu čelím srážkám s lidmi, kteří mě mají jako učitelku za příživníka, který se válí 3 měsíce doma za 100 % mzdy. A vláda? Ta mlčí. Místo aby roli učitelů vyzdvihla, tak jim nakládá stále více a ještě dále je stresuje ponecháváním v nejistotě, kdy něco líbivého nadhodí na tiskovce. Ve skutečnosti tím stresuje i rodiče, případně je staví proti školám ("neochotným" nafouknout se a zvládnout výuku žáků doma i prezenčně) a ze všeho nejvíc a nejhůř, vytváří neodčinitelný tlak na samotné děti.
...
Když se na to podíváme objektivně, tleskalo se mediálně zdravotníkům, zatímco většina z nich neviděla covid-pacienta ani z rychlíku (sorry, že to říkám tak natvrdo, zdravotníků si vážím, ale více než nasazení byli strašeni a stresováni, leckdy museli odpracovat paradoxně méně). Většiny z nás se rozhodně covid-režim dotkl - někteří opravdu seděli doma, přišli dočasně i trvale o práci. Hodně rodičů muselo jít na OČR, aby pomohli dětem s učením, což je stálo pár tisícovek v rodinném rozpočtu. Ale jen malá část státních zaměstnanců musela pracovat nad rámec a ještě zadarmo. Jak uvedla vláda, popř. příslušné resorty, v médiích, policistům, hasičům, vojákům, zdravotníkům a sociálním pracovníkům to má být refundováno. O učitelích dosud ani zmínka! V kombinaci s tím, co si veřejnost o práci učitelů během covid-krize myslí, je to zoufalá bilance.
...
Pro vyváženost si musím položit otázku, zda si za to učitelé nemohou tak trochu sami. Odpověď je bohužel kladná. Podle zpětné vazby, které se mi dostalo, zde existuje nemalé množství učitelů, ba celých škol, které to "položily". Zadávaly nejvýše úkoly, žádné využití moderních nástrojů (Google Classroom, Microsoft Teams, Skype...) a dohled vedení školy chyběl, natož nabídka zápůjček tabletů, notebooků a wi-fi routerů... Z části se lze vymluvit, sic (škola nemá techniku - ale proč ji nemá - neúčastní se dotačních programů, aby ji pořídila?), z části se omluvit nedá (moje prvostupňové kolegyně třeba vydávaly výukové listy před domem a sbíraly sešity k opravě do poštovní schránky - lze to i offline). Přesto, že existují jedinci (učitelé), případně celé školy, kde to vypadá, že si naordinovaly covid-prázdniny, nemohou být poukazem na ně biti všichni ti poctiví a profesionální!
...
Nakonec, klíčové je něco úplně jiného. A sice, čím jsme se poučili a posunuli. Pro mě osobně je to využití online nástrojů - už navždy si je chci ponechat pro zadávání domácích úkolů. Dále formativní hodnocení, kdy se soustředím na proces učení žáka (individuální snaha, zájem, pokroky a komunikace o nich). A ze všeho nejvíce "odškolnění společnosti".
...
Ve vzdělávacím procesu hraje tradičně těžko odmyslitelnou roli škola - ta budova, rozdělení do tříd, rozvrh a zvonění v pravidelnou dobu. Teď se konečně ukázalo, že je postradatelná. Vzdělávání není totiž škola, ale komunikace a interakce jakoukoli formou vedoucí k rozvoji člověka. Učitel je mentor, průvodce (učitelem může být v tomto směru kdokoli). Všichni ti rodiče, kteří museli být také na home office, by nyní mohli potvrdit, že "chodit do práce" není nutně synonymem k té budově a jejímu vnitřnímu režimu. A to je velice důležité, je to příležitost. V žádném případě nechci, aby se děti nestýkaly se spolužáky (ostatně dnes už jsou spolu denně na hřišti, je paradoxní, že ve škole k sobě mohou jen na metr a půl). Odškolnění znamená, že se ve vzdělávacím procesu nebudeme upínat k pouhému posílání dětí denně do školy, ale zaměříme se skutečně na nástroje a postupy, které vedou ke vzdělávání.
...
Například online výuka nyní prospívala dětem se znevýhodněním, protože výuková videa si mohou kdykoli zapauzovat/pustit znovu, aniž by jim učitel a zbytek třídy utekl. Tímto se vymazávají rozdíly mezi dětmi "bystrými" a "přemýšlivějšími". Osobně si dovedu velmi dobře představit, jak učivo v rozsahu poloviny školního týdne zadávám prostřednictvím e-learningu, zatímco druhou polovinu týdně věnuji praktické práci s dětmi (od individuálních konzultací, přes týmové workshopy, po výlety a exkurze, kde učivo aplikujeme). Pokud chceme být vzdělanostní společností, zajistit dětem otevřené šance na uplatnění a celkově je připravit na výzvy 21. století, pak bychom okno možností zjevených a odzkoušených během covid-krize neměli nechat od září zase zabouchnout.

18 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Podle mě je to pěkně a pravdivě napsané.

Beny řekl(a)...

Konečně reálný pohled.

Knut Klapka řekl(a)...

Se s tím smiřte. Postoj veřejnosti je konstanta, nezmění se nikdy. A to ani kdyby nebyl vydatně živen médii a v médiích uhnízděnými odborníky na vzdělání, kteří dění ve školách na rozdíl od Vás opravdu rozumějí, že.

"Pokud chceme být vzdělanostní společností"

On někdo něco takového chce? Jsem si za posledních čtyřicet let nějak nevšiml. Jenže já pravda nejsem ani po těch čtyřech dekádách žádný odborník. Takovou kvalifikaci výučbou nezískáte.

Jinak ta zkušenost s online výukou je na delší diskusi. V tuto chvíli vědí všechno naprosto přesně jen řečení experti; ti ovšem vědí naprosto přesně vždy vše. Ježto jsme však v Česku a v českém školství, můžeme se dokonale spolehnout pouze na to, že nic nebude učiněno po zdravém rozumu a ku prospěchu žáků a jejich vzdělání; zato každá změna, ke které by snad mezi deseti tisíci zbytečných slov skutečně došlo, bude neomylně znamenat větší zátěž a větší buzeraci pro učitele, aniž by něčemu skutečně prospěla. To je totiž taky konstanta.

Unknown řekl(a)...

Každý přece chodil do školy. Pravda, někteří i do zvláštní (dnes speciální). A od toho se odvíjí i názory mnohdy závistivé, nenávistné, urážející. Kdo z kolegů má odvahu, nechť občas mrkne na názory některých spoluobčanů na sociálních sítích. Dozajista se mnohým učitelkám a učitelům udělá špatně. A po přečtení prvního příspěvku neutíkejte hned ze školství. Na hlupáky a blbouny narazíte všude.

Unknown řekl(a)...

Díky za tento článek. Realistický až dost. Nejvíce na školství nadávají ti, kteří těch tříd mají méně a nedali tomu ....

Děti si jen musí zvyknout na jinou organizaci studia a rozhodně to není špatně. Učitelům také nikdo neradil jak vést online výuku. Dnes mohu říci, že na konci května jsem měl 90% veškerého vybavení. Jediné, co je slyšet, jsou připitomělé komentáře o prázdninách?!

U PC se s přípravami online výuky dá bez problémů sedět i 12 hodin... Ať si to někdo vyzkouší. Jako učitelé máme také své vlastní děti a další povinnosti.

Silvie A. řekl(a)...

vykoupen desítkami přesčasových hodin a těžko popsatelným stresem

Šílenství v přímém přenosu? Přesčasové hodiny tu a tam pochopím, ale stres? Kdo vás do toho nutí? Vedení školy? Pochybuju. Rodiče? Školáci?

Připadá mi, že paní autorka vzala koronavirovou kalamitu jako záminku ke zničení sebe sama. Nechápu proč.

Tvrdím, že vyučování v dálkovém režimu může probíhat, třeba i s o něco větším nasazením než obvykle, ve stejné pohodě jako běžná výuka nablízko.

U PC se s přípravami online výuky dá bez problémů sedět i 12 hodin

U PC se s přípravami běžné výuky taky dá sedět libovolně dlouho. A co má bejt?

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Budu teď psát "tvrdě": Učitelé si trochu za současný stav mohou sami, protože si všechny nesmysly a zmatky, které nám do školství přináší "odborníci" od zelených stolů, necháváme líbit (nemluvím jen o současné době). Nedržíme při sobě. Nevážíme si sami vzdělávací práce, která má být stěžejní. Jako ovečky vždycky "nějak" sneseme tu úředničinu a řešení výchovných a organizačních problémů. Jsme sice bojovní, ale vždy jen do té míry, než bychom musili něco změnit a za změnou si stát. A taky tak se na nás dívá veřejnost.

Silvie A. řekl(a)...

Dobrý den arrro. Máte ve všem pravdu. Jenže náprava je nemožná. Učitelstvo je rozdělené přesně stejně jako je rozdělená celá společnost. A já nejspíš dokážu "držet" třeba s komorníkama (i když s nimi v něčem nesouhlasím), ale nedokážu držet třeba s Mazan..., no, prostě s někým jiným.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ale jen malá část státních zaměstnanců musela pracovat nad rámec a ještě zadarmo. Jak uvedla vláda, popř. příslušné resorty, v médiích, policistům, hasičům, vojákům, zdravotníkům a sociálním pracovníkům to má být refundováno. O učitelích dosud ani zmínka!"

Už jenom toto vypovídá o autorce své. Taky jsem věnovala výuce na dálku kvanta času, leč doma, v klidu a v bezpečí. A ano, bylo to náročné, ale zorganizovala jsem si všechno tak, abych se v tom netopila a netrávila u práce doma podstatně více času než za normálních okolností. Že to někdo nedokázal, je jen a jen jeho problém.

Unknown řekl(a)...

Eva Adamová

Díte pravdu. Veřejnost tuto práci nevidí a rodičům je úplně jedno, zda pracujete intenzivně 4,6,12 nebo 25 hodin. U mnohých je učitel i nadále vykleštěný býk a učitelka to fialové zvířátko na obalu čokolády. Jen jsem nečekal až tak obrovskou závist a z ní plynoucí nenávist k pedagogům. A mnohdy šmahem, bez rozdílu pohlaví a výkonu. Na ulici vám do očí matka řekne, jak výborně matematiku vedete a na sociální síti vám to příkladně (dokonce pod svým jménem a bydlištěm) osladí. Dokonalá přetvářka nebo počínající schizofrenie?

Eva Adamová řekl(a)...

A vy si myslíte, že za normálního běhu je to jiné? Já to vůbec neřeším a nikdy jsem to neřešila.

Já jen, že ohánět se refundací, je fakt přes čáru.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý ať dělá pro svoji obživu v mezích zákona to, co uzná za vhodné.
A pokud se mu to z nějakého důvodu nepozdává, ať dělá něco jiného.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Autorka má pravdu v tom, že jsme za pitomce, co měli prázdniny. Na druhou stranu - já si to vše zorganizovala tak, že jsem si vlastně odpočinula. Hlavně jsem nemusela v přímém přenosu řešit chování žáků, které mě někdy zbytečně vysává energii ,když jsem přímo ve škole. Kde navíc dělám školní běhnu (běhám mezi našimi 4 budovami) a co je přestávka někdy ani netuším.
Navíc jsem si zkusila na dálku zase spoustu nových věcí, které mě posunuly a posunulo to i děti. Také rodiče mnozí pochopili )i když nevím, jak dlouho jim to vydrží), že mít doma dítě celé dny není legrace.Tedy, pokud se mu mají nějak věnovat.
Jinak souhlasím s Arra - i já jsem svého času psala článek na téma "můžeme si za to sami", protože vídávám devotní učitelky, které nikdy neprotestují proti ničemu, i kdyby to byla sebevětší blbost.Remcají ve sborovně, ale když mají být jeden den ve stávce,tak ne, protože to přece nemůžou dětem udělat!

mirek vaněk řekl(a)...

Vláda ví, co ministerstvo. A to ví co inspekce. A podle jejich vyjádření a dokumentů je přece jasné, co vlastně o školství ví.
Takže vláda mlčí. Ministr bohužel nemlčí.
Učitelé makají, někteří se zviditelňují(tuší příležitost a stachanovci jsou potřeba v každém režimu) a někteří na to kašlou. Občas se někdo objeví s radami po bitvě a hodnocením strategické situace.
A stále přetrvává ze strany ministerstva antipedagogický přístup. Nebo-li hovoříme do médií především o těch špatných učitelích a děláme opatření proti učitelským hajzlíkům, kteří touží poškodit chudáka žáka. A to, že znechutíme slušné, pracovité a vynikající učitele nikoho nezajímá. To je pod ministerskou rozlišovací schopnost.
Na druhou stranu každý učitel ví, že když bude třídě nadávat a pořád kritizovat ty nejhorší, pak ta třída nejhorší bude. Občas to nějaký expert zmíní, ale nechová se podle toho. Kálal to před 100 lety nazýval velikou neupřímností v našm školství. Já bych to nazval možná ostřejším termínem.
Nic nového pod sluncem. Osobnosti a leadři na ministerstvu prostě nejsou.
Každá slušná fabrika(pračka špinavých peněz a mafie má jiné priority) podporuje kvalitní zaměstance a na venek hlásá jak je dobrá. MŠMT ne.

Unknown řekl(a)...

Zkusenost me jako rodice, sorry za uprimnost, nenadavam autorce, ale jen pro predstavu, jak to muze vypadat. Pomijim potrebu pritomnosti a pomoci od rodicu, to je na samostatne tema.

Jeden syn na prvnim stupni. Tridni zadava vicemene stylem strana, cviceni, obcas da neco zajimaveho, ale komunikuje individualne, poskytuje zpetnou vazbu, nevyhrozuje, po dvou mesicich objevila zoom a je 1-3krat tydne kratky pokec. Anglictinarka dva mesice nic, ted trocha pres zoom, ale hodne slabe.

Druhy syn na jine skole, druhy stupen. Vedeni (i tridni ucitel) skoly absolutne neschopne cokoli koordinovat. Ucitele od extremu do extremu. Nekteri daji tipy na zabavne veci. Nekteri zkousi frontalni vyuku online, efekt minimalni, casu je to stoji spoustu. Nekteri strana, cviceni, vyfot, posli a beda jestli ne. Nekteri maji tretim mesicem prazdniny. Vetsina zmatky v zadavani, chyby, zmeny, nepredvidatelnost, kazdy jiny zpusob zadani, prace a odevzdavani.

mirek vaněk řekl(a)...

Unknown.

Souhlasím. Jenže to je důsledek toho, že ani ředitelé neví co mají dělat. A nahoře jsou na tom stejně. Až po akci všichni umí kritizovat.
Všichni jsou placeni za vedení, ale učitelé se vedou sami. Někteří nevedou.
Kaaždá krize odkryje slabé a silné stránky systému. Schopné a neschopné i všeho schopné.

Ygrain řekl(a)...

"každý učitel ví, že když bude třídě nadávat a pořád kritizovat ty nejhorší, pak ta třída nejhorší bude"

Každý ne, jen ti, co to nedělají. Má třídní na druhém stupni to dělala, a nevypadala, že by jí to došlo.

"Všichni jsou placeni za vedení, ale učitelé se vedou sami. Někteří nevedou."

Modlím se - nejspíš marně - aby nepřišla druhá vlna, nebo aby Plague do té doby pochopil, že na to nemá, a uvolnil místo někomu schopnějšímu. Někomu, kdo chápe, že v bezprecedentní situaci nestačí vydávat pitomá a bezzubá doporučení, ale je nutno konat. Rozumně.

Silvie A. řekl(a)...

aby Plague do té doby pochopil, že na to nemá, a uvolnil místo někomu schopnějšímu

To už tady bylo. Nelze vyloučit, že někdo schopnější (působit v českém nesmyslném systému) než Plague existuje. Ale musel by být vytažen ze STEJNÉHO klobouku jako Plague, což změnu k lepšímu vylučuje.

Okomentovat