11.6.20

Miloš Vystrčil: Matematika je gymnastika mozků

 
Z projevu při projednávání návrh novely školského zákona v Senátu ve středu 10. června 2020 vybíráme: "Profesor Drahoš tady pronesl větu, že povinná maturita z matematiky neznamená lepší znalost matematiky, že to nikdo neprokázal. Z toho tedy plyne, když použijeme část matematiky, které se říká logika, že to samé není důvod, aby to samé neplatilo u češtiny nebo u cizího jazyka. Z toho plyne, že maturita je k ničemu. To je matematika, její část, a to je logika, čili z toho prohlášení, co tady řekl pan profesor Drahoš, plyne, že není potřeba maturity jako takové, protože se stejně ty předměty učí a určitě není pravda, že? Nebo si to aspoň tady my nemyslíme. Tak já na to upozorňuji, že to je třeba věc, které nás učí matematika."

Děkuji za slovo. Kdybych tušil, co bude říkat pan kolega Kunčar, pan kolega Kos, tak bych se možná ani nepřihlásil, když už to tady zaznělo, tak oznamuji, že jsem ve střetu zájmů, protože jsem bývalým učitelem matematiky a fyziky. K tomu, co tady zaznělo, si dovolím asi takové tři věci. První je, že se říká, že matematika je gymnastika mozků a že pomocí matematiky se zapisuje hlas přírody a že možná stojí za to přemýšlet o tom, jestli je dobré, když není maturitním předmětem, nebo jestli je dobré, když máme poměrně velký chaos v tom, jakým způsobem ji vyučovat, jakým způsobem případně zkoušet, zda ji žáci umí či neumí. Pak je tady ještě jedna věc, která dle mého názoru je velmi důležitá, to je, že matematika učí kritickému myšlení a učí poznat ve spoustě textů co je a co není důležité, proto si zase myslím, že je škoda, že teď matematiku řadíme mezi předměty, které si pouze k maturitě vybrat.

Poslední věc, kterou řeknu a na kterou ukáži, jak třeba matematika se dá využít i v politice, a jakou to má reakci na to, co tady říkal pan profesor Drahoš, kterého si velmi vážím. On tady pronesl větu, že je povinná maturita z matematiky, jsem si ji napsal, že povinná maturita z matematiky neznamená lepší znalost matematiky, že to nikdo neprokázal. Z toho tedy plyne, když použijeme část matematiky, které se říká logika, že to samé není důvod, aby to samé neplatilo u češtiny nebo u cizího jazyka. Z toho plyne, že maturita je k ničemu. To je matematika, její část, a to je logika, čili z toho prohlášení, co tady řekl pan profesor Drahoš, plyne, že není potřeba maturity jako takové, protože se stejně ty předměty učí a určitě není pravda, že? Nebo si to aspoň tady my nemyslíme. Tak já na to upozorňuji, že to je třeba věc, které nás učí matematika. Děkuji.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematika je gymnastika mozků

Děti se prý obecně málo hýbou. Dlouhodobě lenivějí a bytní. Kompletně i s mozkem.
Doba je mimořádně zvláštní. Když se chce celebtita vlísat do přízně diváků, veřejně se přizná, že je hloupá na tu matiku... a má vyhráno. Tisíce lajků!
Kdo by to byl do pana Vystrčila řekl. Nemá sklony k panáčkování pimprlat. To se jen tak nevidí. Není mu ale co závidět... mezi těmi trdli a pitomci.

Silvie A. řekl(a)...

Nevím, jak tomuhle papalášovi jde matematika, ale zeměpis za pět. Jede předvádět "suverenitu" Česka kamsi na východ, a nevšimnul si, že tato "suverenita" Česka byla již dávno zlikvidována ze západu, konkrétně z Brusele.

mirek vaněk řekl(a)...

Pan Vystrčil je bývalý učitel, takže ví o čem mluví na rozdíl od jiných.
Otázka Číny a Tchajwanu sem nepatří. To je jiné téma se školstvím související jen velmi vzdáleně.

Charlie řekl(a)...

Pana Vystrčila jsou dlouho považoval za poměrně nevýrazného politika. Poslední dobou jeho vystoupení ale sleduji pravidelně, a musím říci, že s většinou jeho názorů plně souhlasím (včetně zeměpisné vložky). Být takových politiků v jeho straně více, začínám přemýšlet, zda je nevolit.

Unknown řekl(a)...

Hezky toho hloupého a naprosto nekompetentního Drahoše vyškolil z logiky.

Okomentovat