6.6.20

Michal Půr, Tomáš Jirsa: Osmiletá gymnázia jsou přežitek. Rozdíly, které vytváří, jsou zločin, říká Ondřej Kania

Ondřej Kania je teprve sedmadvacetiletý podnikatel, který před dvěma lety odmítl nabídku, aby se stal ministrem školství. Když dostudoval základní školu, sám si sehnal stipendium na střední škole ve Spojených státech. Po návratu začal organizovat výjezdy českých studentů do USA. Postupem času se svým kamarádem odkoupil pražské soukromé gymnázium a v následujících letech založili tři soukromé střední školy. Nyní uvažují o odkoupení dalších dvou. Kania, kterého magazín Forbes zařadil do prestižního výběru mladých nadějí 30 pod 30, je považován za tvrdého kritika českého školství.
Z článku v INFO.cz vybíráme:

Podle Kanii jsou osmiletá gymnázia v podstatě jen statusová záležitost a vůbec nic by se nestalo, kdyby přestala existovat. Samotné rozdíly ve vzdělání považuje za důvod rozdělení společnosti. „Když se podíváte na výsledky voleb na gymnáziích a výsledky voleb na odborných školách, tak na gymnáziích vyhrávají Piráti, ODS nebo TOPka. Na učilištích je Okamura jednoznačné číslo jedna,“ upozorňuje Kania. Podle něj je právě obrovská segregace socioekonomických skupin v podstatě zločin. V zemi, která má pouhých deset milionů obyvatel, by dle jeho názoru takové rozdíly vůbec neměly existovat.

8 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

který před dvěma lety odmítl nabídku, aby se stal ministrem školství.
Tak aspoň něco dobrého pro školství udělal.

Nowak řekl(a)...

USA náš vzor? Tamější školy jsou všechny stejně kvalitní, neprodukují někdy elitu, jinde odpad. Všichni američané jsou kultivovaní a vzdělaní lidé, proto jejich ekonomika i celá společnost šlape. A dokážou si díky tomu zvolit do čela toho nejlepšího. Kania je ještě mladý, ještě může být min. školství mnohokrát a prosadit k nám tyto myšlenky a naše školství předělat.

Silvie A. řekl(a)...

na gymnáziích vyhrávají Piráti, ODS nebo TOPka. Na učilištích je Okamura jednoznačné číslo jedna

Nezpochybňuji to, ale zajímá mě, jak to pan Kania zjistil.

obrovská segregace socioekonomických skupin v podstatě zločin

Chápu, že se to pan Kaniovi nelíbí, ale co je na tom zločinného?

odmítl nabídku, aby se stal ministrem školství

Kdo mu tu nabídku dal? A kolika lidem celkem to bylo nabízeno? A proč se to dovídáme až teď?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ale to je velmi roztomilé, když káže o zločinné segregaci majitel sítě škol, v nichž "roční školné vyjde na 180 tisíc korun". Takovéto školy jistě vedou k posílení soudržnosti socioekonomických skupin, o tom není pochybností.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Stanzele, BINGO!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Osmiletá gymnázia jsou přežitek.

Víceletáletá gymnázia jsou pro mnohé podnikatele v oblasti vzdělávání především překážkou k realizaci vyššího zisku. Odčerpávají případné zákazníky, totiž.
Mají potenciál poskytovat kvalitní služby zadarmo(!) a především umožňují dětem zbavit se 'inkluzivních' aktivit nevychovaných spratků, s kterými si státní správa a samospráva ve školství neví rady a ani se jimi nezabývá, neboť si činovníci svoje vlastní dítka už dávno uklidili do bezpečí.

Jirka řekl(a)...

Možná právě nyní vidíme v přímém přenosu z USA, kam vede samochvála selfmademanů. Jsem úspěšný, jděte mi z cesty. Ubožáci mne nazajímají.
Raději bych volil tu evropskou cestu, i když má jako vše reálné spoustu bolístek, které jsou způsobeny naší lidskou nedokonalostí. Pořád je pro nás všechny výhodnější, než když člověk člověku vlkem jest.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když dostudoval základní školu

Komu se nelení, tomu se zelení!
Kdy by bývali mohli pytlici být, kdyby bývali řádně studovali už na základní škole.
Nakonec proč ne? Když absolventská tabla vyvěšují po městě už i mnohé školy mateřské.

Okomentovat