1.6.20

Michal Musil: „Můj“ již 21. ministr to zvládá

V příštím roce tomu bude 30 let, co působím ve vedení gymnázia. Samozřejmě pečlivě sleduji dění v českém školském terénu a snažím se s celým svým pedagogickým týmem vyrovnat s nástrahami koronavirové doby.


Z komentáře v deníku Lidové noviny vybíráme:

Po částečném otevření dva měsíce uzavřených škol, kdy jsme s úsměvem na tváři a neskrývanou radostí přivítali naše maturanty, pozoruji v médiích jednu reportáž za druhou, která se týká nespokojenosti některých ředitelů škol a pedagogů s výstupy ministerstva školství, manuály, vyhláškami apod. Seznámil jsem se i s výsledkem průzkumu jednoho školského spolku, který nám sděluje, že více než polovina učitelů, předpokládám členů spolku, by již v tomto školním roce brány škol neotevírala.

Nestačím se divit. Vím velmi dobře, že v České republice je zároveň velké množství učitelů a především ředitelů škol, ke kterým se hrdě hlásím, kteří vidí situaci poněkud jinak.

Následující věty uvádím s důrazem na fakt, že rozhodně nejsem voličem ANO a ČSSD. Rád bych ocenil věcný, přiměřený a informačně zcela postačující přístup současného vedení MŠMT vedeného ministrem školství Robertem Plagou. Pokud se nemýlím, je to „můj“již 21. ministr školství, co jsem ve funkci ředitele školy. Možná bych i pana ministra pochválil za to, že nás ušetřil chaotických, často i v průběhu jediného dne měněných výstupů, které nám v přímém přenosu ukazovali jiní členové vlády. Rozhodně od MŠMT, troufám si říci podobně jako řada mých kolegů, ředitelů škol, neočekávám podrobné a detailnější manuály, přípisy a instrukce. Od čeho bych v té funkci byl? Mám respekt k neznámému viru, ale zároveň nechci být zbytečně vystrašený.(...)

Zároveň jsem přesvědčený, že rodičovská veřejnost obecně neočekává od škol pasivní přístup, ale očekává od ředitelů, že budou připraveni přesvědčivě zvládnout režim ve školách a ne oddalovat plošně nástup do školy až v září. Rodiče nezajímají naše důvody, proč něco nejde nebo je to složité. Někteří ředitelé škol si možná neuvědomují, že když se takto prezentují před kamerou, mnoho lidí jim netleská. Nikoho do ničeho netlačím, ale chtěl jsem zdůraznit či připomenout, že existují školy, které nemají potřebu každodenně kritizovat ministra školství a výstupy MŠMT ve složité době.

Michal Musil, ředitel Gymnázia Jana Palacha v Praze

5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Zatímco většina učitelů si klepe na čelo, většina nezasvěcených bude brát tuhle klauniádu/provokaci/podlézavost/hloupost vážně. Bohužel.

Radek Sárközi řekl(a)...

Stejný text vyšel 28. 5. na webu Deník.cz, jen pod jiným názvem...

https://www.denik.cz/komentare/michal-musil-pro-denik-ministerstvo-skolstvi-zvlada-koronakrizi-dobre-20200528.html

Jiri Janecek řekl(a)...

"Nikoho do ničeho netlačím, ale chtěl jsem zdůraznit či připomenout, že existují školy, které nemají potřebu každodenně kritizovat ministra školství a výstupy MŠMT ve složité době."

Jako treba my... Bohuzel si to obcas kompenzujeme potrebou kritizovat jine skoly…

Tricet let je docela dlouha doba… Dik obrodnemu procesu a invazi se toto podarilo za stareho rezimu malokteremu rediteli.


Jana Karvaiová řekl(a)...

Jaj.No comment.

Eva Adamová řekl(a)...

"Můj" již 22. ministr to nezvládá.

Okomentovat