16.6.20

Michal Komárek: Škola zůstala místem, kde se vykonávají povinné rituály

Nejsou maturity a přijímačky v době koronavirové krize především výrazem naší fascinace byrokracií? Opravdu je potřebujeme?Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Takže: Co by se asi stalo, kdyby letos maturity nebyly? A kdyby si střední školy udělaly přijímačky po svém? Opravdu jsou ty úřední papíry tak důležité? Neobejdeme se bez nich? Potřebujeme je téměř za každé situace?

Nechybí nám trocha nadhledu a empatie? Nejsme natolik v zajetí byrokratických představ a tradic, že ztrácíme smysl pro to, co je důležité? Obávám se, že jsme.

A příkladem může být právě ministerstvo školství. To v krizi prohrálo hned dvakrát: Nejprve s epidemiology, kteří mu diktovali, co je pro školy dobré, i když bylo jasné, že o tom mnoho nevědí.

A pak samo se sebou, s úředníky, kteří se znovu vzájemně přesvědčili, že razítka a testy jsou státní náboženství. A škola místo, kde se vykonávají povinné rituály.


7 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Autor shrnul to, co jsme si v různých obměnách mohli přečíst stokrát.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V rituálech neukotvený člověk není ukotvený ani v životě a nezanedbatelně strádá. Natož pak dítě. Neví, co přijde, jak to bude, co má udělat, jak se má zachovat. Zmateně poletuje jako noční motýl kolem lampy, až si jedné krásné noci spálí svoje křidélka. Pak sebou dítko třískne na zem, kope nožičkama a vříská na celé kolo. Nad ním stojí náležitě neukotvený a o to více bezradný rodič.
To ale odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří, analytici a redaktoři netuší ani trochu neustále se dožadujíce změn čehokoli, co už nesčíslněkrát a halabala měněno bylo.

Vít Tomis řekl(a)...

Obávám se, že jsme.
Tak se změňte!

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Wagnere,
máte můj obdiv. A pro jistotu dodávám, že tohle NENÍ ironie.
Zveřejnit zde text husákovského normalizátora, který sám na ČŠ "nepodporuje" cokoli z webu PI, tomu vážně říkám frajeřina.
Fakt. Klobouk dolů. A pěkně hluboko.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Za nejhorší rituál ze škol považuji to, že se v nich stále učí! Ta šílenost - nutit někomu písmena a číslice a tak.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

OT částečně:

To není jen maturia a přijímačky, oni (Komárek a jemu podobní) chtějí překopat celý život i té většině, která s nimi nesouhlasí...

Když vidím, co se děje - filmy s několika oskary jsou najednou rasistické, významné postavy rasisté, nastupuje jakási forma cenzury, tak si vždycky vzpomenu na konání Komárka na České škole.

Jak to skončí? Nebudeme nakonec zachránění bratrskou pomocí z NATO?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola zůstala místem, kde se vykonávají povinné rituály

Web Česká škola zůstala místem, kde se vykonávají povinné rituály likvidace nepohodlných názorů. Viz
"Vypadá to, jako kdyby mělo být pytlikům upřeno prvenství v myšlence pořizování záznamu maturitní zkoušky a myšlence finančního odškodnění neprávem neúspěšného maturanta. Kdoví.
Ale pytlikům na tom nesejde. Ať s tím klidně přijdou komárci, jen když se to prosadí..."

Okomentovat