23.6.20

Lucie Fialová: Pandemie upozornila na rozdíly

Co by se mělo změnit? Na 2. stupni ZŠ je obsah učiva přehlcený a nezbývá čas na skutečné pochopení věcí, myslí si sociolog Daniel Prokop. Koronavirová krize ruku v ruce s vyučováním na dálku ukázala, že mezi českými školami jsou obrovské rozdíly; úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie zvětšuje už tak obrovský vzdělávací handicap dětí z chudších rodin. Podle Daniela Prokopa navíc systém českého školství ponechává velkou roli rodině, čímž zvýhodňuje ty děti, které mají rodiče schopné jim pomoci.


Z rozhovoru v deníku Lidové noviny vybíráme:

LN Co nám koronavirus ukázal o našem vzdělávacím systému?

Spíš bych řekl, že odhalil věci, které jsme věděli, ale teď je na ně víc vidět. Podle České školní inspekce se 10 tisíc českých dětí vůbec nezapojilo do vzdělávání a podle našeho vlastního výzkumu osm procent dětí nemělo během distanční výuky dostatečný přístup k počítači. Buďto vůbec, anebo jich v rodině neměli dost pro všechny. Myslím si, že to budou ty samé děti, které se méně zapojují i v běžné výuce, a koronakrize jen tyto nerovnosti odhalila. Potvrzuje to i výzkum, v němž jsme zkoumali, nakolik se rodiče učili s dětmi. Překvapilo mě, že méně vzdělaní rodiče deklarovali, že se s dětmi učí delší dobu. Zřejmě proto, že je pro ně těžší jim pomoci. Český vzdělávací systém obecně nechává velkou část na rodině, a tím zvýhodňuje ty děti, které mají rodiče schopné jim pomoci. A ještě jedna věc, kterou koronakrize zvýraznila: ministerstvo školství není schopné implementovat funkční opatření rovnoměrně do škol. Všechny průzkumy České školní inspekce i naše vlastní ukazují, že se školy i jednotliví učitelé obrovsky liší v tom, jaké používají nástroje a jestli s dětmi komunikují interaktivně. Je to důsledek toho, že je české školství hodně decentralizované a že úplně chybí střední článek vedení.

LN Co to znamená? Co přesně nám chybí?

Dřív na okresní úrovni existovaly školské úřady, které byly prostředníkem mezi ministerstvem školství a zřizovatelem, což je obec. Byly zrušeny, ale ukazuje se, že něco podobného chybí. Teď se řeší, jak je nahradit. Jedna možnost je mít – jako třeba ve Finsku – nějakou národní agenturu, která má regionální dosah do škol a pomůže s co nejrovnoměrnější implementací doporučení ministerstva. Druhá možnost je mít něco jako jsou teď Místní akční plány rozvoje vzdělávání (MAP), které by koordinovaly školy řekněme na území velikosti někdejšího okresu. Ale musely by fungovat nějak jednotněji a mít odpovědnost.

LN Takže teď je to tak, že ministerstvo školství něco řekne, ale záleží na každém řediteli, jestli to zaznamená a implementuje?

V podstatě ano. Důsledkem je, že když během koronakrize ministerstvo školství vydalo doporučení, že by školy neměly známkovat, tak nám v průzkumu 54 procent rodičů dětí na druhém stupni říkalo, že je učitelé známkovali alespoň jednou týdně. V takové chvíli by se hodil orgán mající reálný dosah do škol, který by pomohl učitelům s nastavením formativního hodnocení.(...)

LN Zjišťovali jste také digitální připravenost českých škol. Jak obstály v distanční výuce?

Ptali jsme se rodičů, kolik škol používá modernější platformy a videokonference nebo kolik učitelů s dětmi komunikuje interaktivně – volá jim, mluví s nimi po chatu a vysvětluje úlohy. Devětatřicet procent rodičů dětí na základních školách odpovědělo, že něco takového jejich dítě zažívá alespoň jednou týdně. Školy se v tom velmi lišily a zajímavé bylo, že výrazněji tyto platformy využívali učitelé na víceletých gymnáziích než na druhých stupních škol.

Abych zmínil také nějaký pozitivní dopad: když jsme se ptali rodičů, kteří se učili s dětmi, nakolik jim objem probírané látky připadá přiměřený, tak asi 40 procent.

16 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

systém českého školství... zvýhodňuje ty děti, které mají rodiče schopné jim pomoci

Dobře fungující rodiny je ale naprosto nezbytné zakázat!!!
Obdobně jako zdraví, talent, inteligenci, pracovitost, krásu...

Silvie A. řekl(a)...

Dobře fungující rodiny je ale naprosto nezbytné zakázat!

Pro začátek by stačilo, kdyby všichni ti sociologové a mudrcové a karatelé (a auditoři atd.) narovinu řekli, že podle nich jsou dobře fungující rodiny něco špatného. Protože jim bourají ty jejich rovnostářské fantasmagorie.

Oni to neřeknou, nicméně mají a budou mít volný přístup do mainstreamových medií. Neboť žádný novinář nechápe, že bez takového odsudku ty pindy sociologů nedávají žádný smysl.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Začínám se STRAŠNĚ stydět, že jsem (učitel) svým klukům četl pohádky, brali jsme je s manželkou každý víkend na výlety a nakonec jsme jim - ó hrůzo - i koupili počítač, a od jejich šestnácti dokonce i mobil!

Je tohle vůbec možný? Kdejaký eduínský či odjinud spadlý expert, sociolog nebo elektromechanik veřejně křandá do školství, zatímco učitelé z praxe mlčí. Což se od nich ostatně i očekává. Drž hubu a hlídej děti! Za to tě platíme!

Vít Tomis řekl(a)...

systém českého školství ponechává velkou roli rodině
No jo, uliční výbory někomu opravdu chybí...

Tomáš Barták řekl(a)...

A co by někteří žvanilové a chytrolíni chtěli? To si opravdu nevidí do pusy a nechápou, co píší za bláboly?
Znovu cituji píseň Pražského výběru: Tak to už je moc, to je snad zlej sen...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jako vyvrhel rodič se cítím dávno. Jakožto pracující nemám nárok na žádné dávky, jakožto pečující nemám žádné výhody, jakožto ten, kdo se stará je mi skoro vyčítáno, že mé děti šly na gympl a poté se dostaly každé na 4 školy zároveň a drze si mohly vybrat. Nidko nám nic neulehčil, cokoli jsem si v životě musela vybojovat a nyní bojuji znovu, nemám to lehké, ale neskuhrám na každém rohu. Jsem idiot, který neřve, že nemůže a nenatahuje ruce a nechce ulehčení. Místo toho jak kráva mám více než 1.00 úvazek, dělám práci na dohody a jsem zároveň učitelka,speciální pedagog a doma ještě zdravotní sestra.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Karvaiová,
s velkou úctou:

Takoví debilové, jako jsme my učitelé a učitelky z praxe, drží české školství.
Zatímco mudrcové, eduíni, experti a jiní žvanilové, jež nebudu jmenovat, protože bych musel na soud, se do nás navážejí.

Někdo už to snad musel říct. Tak to říkám. Mám toho za sebou za katedrou dost, abych si to mohl dovolit.
Třeba si to i ten ministerský nýmand v Karmelitské přečte. A teprve až bude mít za sebou 38 let praxe ve škole, ať mele pyskem.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Kostečko - máte svatou pravdu. na tohle se totiž ve školství "jede". Všeobecně se ví, že pitomé učitelky )a učitelé) za vlastní kupují pomůcky, knihy, budou dělat i o víkendech, x hodin navíc a zadarmo. A nikdy se nepostaví na zadní, protože by to přece odnesly děti. proto se do nich veřejně kope, kde kdo si o ně otře hubu a nikdo se jich na nic neptá, protože když vrchnost nařídí, většina si zdrbne mšmt ve sborovně a potom poslušně jdou. Když se najde rebel (třeba já, přiznávám), jsme za pitomečky i mezi kolegyněmi. No,co se dá dělat. Beru úděl pitomečka statečně. Zkuste si přečíst, co třeba o mě píše takový Robert Čapkek, Ani kolo byste si o mě neopřel, natož mě mít za kolegyni.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ani kolo byste si o mě neopřel

Ono to dost dobře ani nejde.
Karvaiovic nejsou, tak jako například čapci, žádné patníci, totiž!

Jirka řekl(a)...

Školy se v tom velmi lišily a zajímavé bylo, že výrazněji tyto platformy využívali učitelé na víceletých gymnáziích než na druhých stupních škol.

Co je na tom zajímavého? Lépe se učí děti s motivovanými a pomáhajícími rodiči. Nemusíte řešit, že nemají na čem provozovat ty "platformy". Nemusíte řešit, že neví jak je použít. Zkrátka můžete učit.
Už jsem zaslechl něco o řešení problému. Utratíme miliardičku za nejlevnější notebooky. Prodejci se zaradují, protože takové si nikdo za vlastní peníze nekoupí. To bude jediný benefit. Pak přijdou na řadu otázky. Kdo ponese odpovědnost? Kdo se postará? Přinese to nějaké výsledky?
Proč jsou děti méně samostatné? Protože nic nemusí! Nakonec bude ruku natahovat většina. Kdo na to vydělá? Ti, co platí velké daně, se na to brzy...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Karvaiová, pane Blaho,

jistě si rozumíme. Na rozdíl od těch, kdo v životě nestáli před třídou, a s nimiž si tudíž nebudeme rozumět nikdy.
Ale že do školství tihle věrozvěstové žvaní a žvaní a žvaní! Ať jdou, no... kamkoli kromě do školství.

Je vážně zvláštní, že se k nám, kantorům z praxe, hlásí i po 30+ letech ti sígři a sígryně, s kterými jsme ve třídách druhdy tolik bojovali. Ale kteří a které teď kupodivu oceňují, že jsme je nezkompetentňovali, nýbrž učili. A snad i cosi naučili.

Jenže bohužel. Školský mediální prostor na nejméně celé tohle desetiletí ovládli blbci. A osobují si i právo diktovat, co a jak máme my učitelé učit.
Tak za mě: TO TEDY ANI OMYLEM!! Budu nadále učit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a žádné neziskovky mně v tom nezabrání.

poste.restante řekl(a)...

Kéž by blbci ovládli "jenom" školský mediální prostor...

Ale jak píše kolega Kostečka.
V únoru, po zkouškách se přišli podívat do své školy dva loňští absolventi.
A přišli poděkovat.

Dnes jsem byl náhodou v kabinetě u kolegyně, když jí přišla za její pomoc poděkovat čerstvá maturantka. Holka se spoustou problémů, za které si jen částečně mohla sama.
Ale kolegyně se jí věnovala. Těžce nad rámec svých povinností.

TOHLE je to, co má skutečnou cenu.

A blbci?
Vyhrát nelze, ale přestat se nesmí.
Jen je to už někdy fakt únavné...

Jiri Janecek řekl(a)...

By mne zajimalo, jak se da z vyzkumu regionalnich rozdilu ve vysledcich zaku poznat, ze "na 2. stupni ZŠ je obsah učiva přehlcený a nezbývá čas na skutečné pochopení věcí".

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad P.R.:
"TOHLE je to, co má skutečnou cenu."

- Přesně. Jenže právě TOHLE ti slavní inovátoři nikdy nepochopí. A tak jen budou psát o nepoučitelných konzervativcech za katedrou.
Houby! Učitel buď je, nebo není. Bez přívlastků. A děti to hodně dobře poznají. Mizerný ministr školství ani neziskovky na tom nic nezmění.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Přesněěěě.
Včera jsem potkala bývalou žákyni, hlásila mi ukončené zkoušky a snahu o maturitu - nedivte se, je to absolventka s LMP. Nechtěla jsem ji odrazovat, protože si cením právě toho, že se ASPOŇ SNAŽÍ a nikdy neztratila chuť se učit. I když mí absolventi jsou mentálně postižení, většinou se hlásí a chodí se chlubit samozřejmě že ne diplomy z vejšek, ale dobrým zaměstnáním nebo rodinkou. Taky mě vždy potěší, když na exkurzích slyším: "jo, to kluci ze zvláštní, ty jste naučili vzít za práci, z těch máme radost".

Jiří Kostečka řekl(a)...

Děláte úžasnou práci, vážená paní kolegyně Karvaiová.

Opravdu nikdy jsem si zvlášť nezakládal na tom, že jsem měl to štěstí učit na středních školách, kterým se dnes říká elitní. OK, i jejich absolventi posléze naší společnosti mnoho přinášejí.
Ale vždycky jsem obdivoval učitele a učitelky, kteří se věnují těm méně nadaným nebo - ne vlastní vinou - méně disponovaným. Sám to moc neumím, o to víc to respektuji u jiných.

Okomentovat