21.6.20

Hynek Cígler: Já tedy nevím, jaká data dodává Cermat na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale evidentně někdo nemluví pravdu

Hynek Cígler komentuje na sociální síti obsah agenturní zprávy ČTK: "... ministr [školství] letos v souvislosti s opatřeními proti koronaviru rozhodl o omezení pokusů na [jednotnou přijímací zkoušku na SŠ] ze dvou na jeden. [...] Plaga uvedl, že chápe, že někdo to mohl chápat jako újmu, podotkl, že z dat CERMATu nicméně plyne, že výsledky z prvního a druhého termínu se v minulých letech moc neměnily."Celý komentář:

"... ministr [školství] letos v souvislosti s opatřeními proti koronaviru rozhodl o omezení pokusů na [jednotnou přijímací zkoušku na SŠ] ze dvou na jeden. [...] Plaga uvedl, že chápe, že někdo to mohl chápat jako újmu, podotkl, že z dat CERMATu nicméně plyne, že výsledky z prvního a druhého termínu se v minulých letech moc neměnily."
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/plaga-obsah-prijimacich-zkousek-by-se-mel-zmenit/1904448

Já tedy nevím, jaká data dodává Cermat na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale evidentně někdo nemluví pravdu.

Pokud se totiž podíváme na veřejně dostupné výsledky z roku 2017, je evidentní, že uchazeči o studium na 4letých oborech z prvního řádného termínu, kteří se zároveň zúčastnili i druhého řádného termínu, se v češtině v průměru zlepšili o cca 5 percentilů (bereme-li v potaz jejich nejlepší výsledek z obou termínů). Efekt se samozřejmě lišil podle prvního výsledku, nejvyšší zlepšení bylo dokonce 81 percentilů.

To vše nehledě na to, že druhý termín byl pro uchazeče o zhruba 3 body hrubého skóre náročnější (z celkem 50, efekt byl jedna pětina směrodatné odchylky), protože Cermat nedokázal a nedokáže zajistit shodnou obtížnost dvou termínů konaných pouhý jeden týden po sobě. V jiných předmětech jsou výsledky samozřejmě podobné.

Toto není argument proti zrušení druhého termínu, které bylo docela rozumné. Toto je kritika ministerstva školství a Cermatu, že manipuluje s informacemi a neposkytuje potřebná data pro ověření svých závěrů. Přijímací zkouška z roku 2017 je jednou z mála výjimek, kde data jsou dostupná; v jiných letech může být situace daleko horší, lepší, nebo vlastně jakákoli.


Žádné komentáře:

Okomentovat