9.6.20

Eva Presová: Přijímačky: ještě více stresu

Nervy na pochodu mají nyní uchazeči o středoškolské studium. Oproti svým předchůdcům dostali letos na úspěšné složení jednotné přijímací zkoušky pouze jeden termín místo obvyklých dvou. Zvýší se tak podíl náhody na důležitém životním kroku.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Stres se u žáků jednoznačně zvyšuje. Někteří žáci měli z rozrušení teplotu a nemohli být do učeben puštěni. Naštěstí všem následně teplota poklesla. Šance na přijetí jeden termín snižuje, zejména dětem ze sociálně slabých rodin,“řekl LN ředitel mladoboleslavské Integrované střední školy Štefan Klíma.(...)

„Fakt, že dítě má pouze jenom jeden termín přijímací zkoušky, způsobí velké napětí, až úzkost, zvyšuje se stres z podaného výkonu v jeden den a samozřejmě to může mít vliv u některých dětí na snížení šance na přijetí,“uvedla pro LN ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková. Dodala nicméně, že zásadní roli při přijetí či nepřijetí na školu by pouze jeden termín hrát neměl.

Někteří se navíc domnívají, že by o přijetí nováčků do svých škol měli rozhodovat právě oni, a ne výsledky jednotných přijímaček. „Platné znění školského zákona bohužel obsahuje striktní požadavek, že jednotná přijímací zkouška tvoří minimálně 60 procent přijímacího řízení, má tudíž hlavní váhu pro přijetí nebo nepřijetí žáka na střední školu. Výjimkou jsou sportovní gymnázia, kde to může být 40 procent,“ uvedl pro LN prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Školy mohou pouze rozšířit přijímací řízení o vlastní zkoušky. Letos tuto možnost využila jen část z nich. „Školní část přijímacích zkoušek děláme u všech oborů – maturitních i učebních. Museli jsme ale upravit podobu pohovorů tak, aby neprobíhaly fyzicky v ředitelně. Komunikoval jsem s uchazeči telefonicky a elektronicky. Praktické přijímací zkoušky jsme realizovali poslední týden v květnu, museli jsme je rozložit do více dní,“ řekl LN Klíma.

6 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

'Fakt, že dítě má pouze jenom jeden termín přijímací zkoušky, způsobí velké napětí, až úzkost, zvyšuje se stres z podaného výkonu v jeden den a samozřejmě to může mít vliv u některých dětí na snížení šance na přijetí.'

No, obavam se, ze i pokud by jich dite melo mit sest, tak tam velke napeti az uzkost bude taky…

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud není dítě v běhu života z nějakého důvodu připraveno na vyšší psychickou zátěž a podávání onoho výkonu i ve stresu, pak se nejlépe zbaví napětí a úzkosti, když žádné přijímačky nedělá.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad NP 9. 6. 10:54

Pane kolego NP,
občas mě vážně dostanete.

Dnes jsem se nad tímhle Vaším komentářem nejprve srdečně a souhlasně rozesmál, ale pak mně došlo, že je to tak smutná pravda, až je k pláči. To ať si ale se svým svědomím srovnají aktivisté všeho druhu, zejména ti z EDU.

Jenže oni si nesrovnají, protože by museli - ó hrůzo! - jít učit do terénu, namísto žvanění do médií a pobírání státních prebend. Jak už jsem sem jednou psal: nechápu premiéra, který veřejně deklaroval, že bude stát řídit jako firmu, a pak nechává ve funkci ministra, kterého by ze své firmy vyhodil na minutu pro totální neschopnost.

OK: Premiéra, který by vyrazil z funkce současného ministra školství po nejpozději dvou přehmatech ze všech těch, které Plaga ve funkci předvedl, bych snad byl i schopen volit v příštích volbách. Nebudu.

Unknown řekl(a)...

Štěstí přeje připraveným. Nejvíce jsou vystresovaní ti žáci, kteří velkou část školní docházky nějakým způsobem probendili.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ono hlavne - dobry ucitel, takovy, ktery se o sve zaky opravdu zajima, radsi ozeli dva lackovce a tri lumirovce a nauci sve zaky misto toho snaset stres...

Vzdyt je to jeho prace, preceee…

Tomáš Barták řekl(a)...

A krásné jsou i ty věty o tom, že v 15 letech na konci 9. třídy se rozhoduje o budoucnosti mladých lidí. Kdyby to byla pravda, tak dnes dělám něco jiného. Možná bych byl šťastný a spokojený. Nevím. Naštěstí jsem se v 21 letech rozhodl pro něco jiného. Dva roky po maturitě jsem se rozhodl jít studovat češtinu. Já jsem se rozhodl, já jsem převzal zodpovědnost, já jsem se vše doučil. Nesváděl jsem na ostatní, že jsem něco neuměl. Moje rozhodnutí, moje věc.

Okomentovat