23.6.20

Eva Presová: Desetina dětí propadá energy drinkům

Pro mnohé školáky jsou nápoje plné rychlých cukrů a kofeinu známkou dospělosti. Riskují však své zdraví. Zatímco na severu Čech školáci holdují energetickým nápojům, v Praze chodí dospívající mládež zase spíše do kaváren „na kafe“. Všichni chtějí být „in“ a „cool“, ale často si neuvědomují, že cenou za povzbuzující drinky jsou nesoustředěnost a zdravotní problémy.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Průzkum HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), který zkoumá životní styl mladé generace, ukázal, že se tento problém týká přibližně desetiny českých dětí od 11 do 15 let.

Pití energetických nápojů je typičtější pro chlapce, kteří po nich sahají dvaapůlkrát častěji než dívky. Z regionálního pohledu jsou největšími konzumenty školáci v severních Čechách, hlavně v Ústeckém kraji, kde je jich zhruba pětina. Nejméně si „energeťáky“kupují děti v Praze – 7,7 procenta.(...)

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol a šéfa Masarykovy základní školy Klánovice Michala Černého děti obecně láká neznámé a zakázané ovoce. „Když dělají něco, co je určeno dospělým, připadají si cool, jsou předmětem obdivu části spolužáků,“ sdělil LN.

Učitelka Markéta Illová ze Základní školy Velké Opatovice se domnívá, že jde u žáků především o statusovou záležitost. „Bohužel přibývá dětí, a to i v nejmladších věkových kategoriích, které si pravidelně kupují tyto nápoje. Není to z důvodu nedostatku energie, spíš se jedná o status. Navíc jsou některé energetické nápoje extrémně levné, plechovka stojí třeba jen pět korun,“ řekla LN.(...)

Podle kantorky Illové počet školáků, kteří si pravidelně dopřávají energetické nápoje, stoupá. „Následkem je narůstající hyperaktivita, nezvladatelnost a přemíra energie, kterou si dítě vybíjí ve škole,“řekla. Domnívá se, že školy by měly mít nástroje, jak tuto konzumaci omezit, protože vysvětlování ve třídách nestačí. „Je potřeba v této oblasti více osvěty směrem k rodičům, omezení reklamy nebo nařízení, aby její součástí bylo i varování. Mám ale obavu, zda se to podaří,“ doplnila.

1 komentář:

Jiri Janecek řekl(a)...

Souvislost se spankovym rezimem ci uzivanim konopi tam neni zadna?

Okomentovat