19.6.20

Aktuálně.cz: Stát couvl, chůvy školkám neproplatí. Přestaneme přijímat dvouleté, varují ředitelky

České mateřské školy navštěvuje téměř padesát tisíc dvouletých dětí. A to i přesto, že je školky nemají povinnost přijímat. Jejich počet by se ale mohl brzy snížit. Stát ustoupil od slibu, že školkám proplatí chůvy, které učitelkám s náročnou péčí o nejmenší pomáhají. Upozornily na to Hospodářské noviny. Školky nyní varují, že kvůli nedostatečným podmínkám dvouleté přestanou přijímat.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Ministr školkám vzkázal, aby školky chůvy stejně jako dosud proplatily z evropských dotací. Podle jejich zástupců už je ale pozdě; řada ředitelek už zažádala o peníze na něco jiného a chůvy tak nebudou mít z čeho platit. "Potřebovaly peníze třeba na školení pro učitelky a počítaly s tím, že jim chůvu od září zaplatí stát," řekla Hospodářským novinám ředitelka mateřské školy Anenská ve Frýdku-Místku Natálie Toflová.

Mateřské školy vnímají Plagův ústup jako zradu a společně s Pedagogickou komorou chystají petici. Dvouleté děti většina z nich přijímá jen tehdy, pokud jim může zajistit dostatečnou péči, což s absencí chův nebude možné. "Hrozí, že dvouleté děti budou mít ve školkách zhoršené podmínky. Může to vést i k tomu, že je školky přestanou přijímat," uvedla ředitelka MŠ Hradec nad Moravicí Gabriela Lacková.

2 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Petice už běží a má 1500 signatářů za první dva dny:

https://www.pedagogicka-komora.cz/2020/06/petice-za-zlepseni-podminek-pro.html

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak ony byly k dvouletým dětem až do teď ve školkách chůvy? To jakože fakt?
Takže ve třídě třeba dvacet čtyři dětí, z toho sedm netříletých a tři s nějakými podporami, bez chůvy byla zcela a naprosto mimořádná situace?

Okomentovat