4.5.20

Zuzana Růžičková: Ministerstvo doporučuje: Rizikoví učitelé, jděte na neplacené volno!

„Nemocné, staré a rizikové učitele přes palubu!“, zakřičel kdosi na ministerstvu školství a sepsal manuál o ochraně zdraví na školách. Rizikoví učitelé sice mohou podle pokynů ministerstva zůstat doma, ale neuvidí ani korunu.


Kolegové kantoři senioři, cukrovkáři, nemocní se srdcem či po onkologické léčbě, kteří se teď obávají o zdraví a mají nastupovat do škol, si mají vyjednat potvrzení lékaře a dostanou neplacené volno. Vtip? No, zní to tak. Ale není. V čerstvém manuálu nazvaném Ochrana zdraví a provozu ZŠ (MŠ, SŠ) se hovoří o tom, že ředitel školy sice může takové zaměstnance nechat učit na dálku. Podtrhla bych však velmi důrazně slovo MŮŽE. Má to udělat, pokud je to organizačně možné. A co když to možné nebude? Nebo co když to prostě nadřízený neumožní? Máme tu tisíce škol. Myslíte si, že všude vládne osvícené vedení? Že nikde neexistuje nátlak? Že všude jsou skvělí a osvícení zřizovatelé, kteří na své ředitele škol vůbec ekonomicky netlačí? Pevně sice věřím společně s ministrem Plagou, že rozumných ředitelů a zřizovatelů je většina, ale kdo ochrání rizikové kolegy před těmi nerozumnými?

Text, který by si měli kantoři, a to hlavně ti déle sloužící „srdcaři“, kteří mnohdy nechali ve třídách právě tolik diskutované zdraví, dobře zapamatovat, zní: „..není-li úprava pracovních povinností organizačně možná, tak by měl zaměstnanec doložit, že patří do rizikové skupiny (potvrzením od lékaře), a v návaznosti na to se lze se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna (pracovního volna bez náhrady mzdy nebo platu).

Že má takové rozhodnutí své právní důsledky, to asi tušíme. Však školské odbory hodlají brzy uveřejnit právní stanovisko k těmto předpisům (zde). Já ale nejsem právník, a tak tohle nechám stranou. Mě totiž jako člena učitelské komunity zajímá věc trochu jiná. Tou věcí je prostá ohleduplnost. Na členy vlastní profesní skupiny, kteří jsou oslabení, nemocní, prostě rizikoví. To, že nám učitelstvo stárne, je známé už dávno, že nás chybí tisícovky, už se také dlouho ví. Že bude ale ministr školství v již načaté destrukci učitelského stavu pokračovat, jsem opravdu netušila. Kolik kolegů se po přečtení manuálu urazí či se naštve natolik, že s učením sekne ? Kolik jich ztratí už tak velmi chatrnou důvěru ve vlastní ministerstvo? Kolik z nich půjde učit s pocitem křivdy?

Kratičce na závěr. Mě se hysterie kolem viru nijak osobně nedotkla a myslím, že si zachovávám celkem odstup. Co se mě ale dotýká, jsou alibistická doporučení, špatné rozhodování, neustálé „odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“ a zahánění slabších jedinců do kouta.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

22 komentářů:

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Jen malá poznámka. Pokud jsem manuál správně pochopil, základem zatím zůstává DISTANČNÍ výuka, to znamená, když mám hypertenzi, učím dál z domova. Je to tak?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

V čerstvém manuálu nazvaném Ochrana zdraví a provozu ZŠ (MŠ, SŠ) se hovoří o tom, že ředitel školy sice může takové zaměstnance nechat učit na dálku. Podtrhla bych však velmi důrazně slovo MŮŽE. Má to udělat, pokud je to organizačně možné.

je to v textu

L.snirch řekl(a)...

Máte pocit, paní Růžičková, že vyhláška či dokonce nějaký manuál může měnit zákoník práce?
Píšete správně, ředitel se s tím v souladu se ZP vypořádá korektně. To je předpoklad.
V extrémním případě existují odbory atd.
Já bych nedělal z ředitelů dopředu cyniky.

Unknown řekl(a)...

Většina ředitelů je naprosto normálních, je si dobře vědoma toho, že vyhozením třeba 5 klíčových kantorů nic nezíská. Ono čerství absolventi SŠ, kteří by šli učit, není žádné terno. Pro školu (třeba po návštěvě ČŠI) není nějaká špatná veřejná zpráva z inspekce vítána. Stejně jako pro zřizovatele.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Pane Snirchu,připadá Vám normální,aby manuály, vyhlášky a předpisy vycházely v rozporu s jakýmkoliv zákoníkem či zákonem? Přesně to je můj cíl! Poukázat na amatérismus. Odbory dnes mají uveřejnit právní náhled na manuály. V článku mám odkaz. Doufám,že většina ředitelů je OK...ale jak píšu, jsou tisíce škol...a 150 000 kantorů.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Unknown...doufám v to také! Jak píšu v článku...Ale kdyby se našel jeden opírající se o tento nesmysl! Je to špatně.

L.snirch řekl(a)...

"Zákoník práce nestanoví, jaký způsobem a zda vůbec má zaměstnanec oprávněnost využití svého práva dokládat.
Jen na základě existence rizikových faktorů u zaměstnance podle našeho názoru jeho právo odmítnout výkon práce nevznikne.
Upozorňujeme zaměstnance, že v případě, kdy zaměstnavatel individuálně posoudí, že zaměstnanec neoprávněně odmítl výkon práce, může tato skutečnost mít za následek i nemluvenou absenci, ovšem s možností vzniku pracovně právního sporu.
Nemůže-li zaměstnanec výkon práce důvodně odmítnout, může se dohodnout na čerpání neplaceného volna nebo zaměstnavatele požádat o uložení čerpáni dovolené, případně volna k samostudiu, aby možná rizika eliminovat nebo snížit.
V Praze 3. 5. 2020
Mgr. František Dobšík – předseda ČMOS PŠ"

Zveřejnily, paní Růžičková. Nic překvapivého.

Unknown řekl(a)...

Ano, pane Snirchu, žluťácké odbory. Nakonec vnímaví a slušní ředitelé budou v hájení zájmu bezpečnosti učitelů mnohem progresivnější než neexistující odbory.

L.snirch řekl(a)...

Já vždy spoléhal na ředitele, vždy je záloha výpověď a práce jinde. Ale za 35 let jsem odešel jen jednou (1988). Vždy jsme se domluvili k spokojenosti obou stran. Já ředitelům věřím. Ale možná jsem měl jen štěstí.
Odbory jsou pro od roku 1992 uzavřená kapitola.

Radek Sárközi řekl(a)...

Například u mateřských škol ta možnost výuky na dálku není vůbec, tam to mají zaměstnanci ještě horší než na ZŠ a SŠ...

Zuzana Š. řekl(a)...

Já také nevěřícně koukám na to, že nebyly definovány povinné ochranné pracovní pomůcky. Neboli, ušijte si roušky... Rozumní ředitelé jistě něco koupí, ale peníze na to čekat nemohou. Ukrojí se jinde z "bohatého" koláče školy.

L.snirch řekl(a)...

"Ukrojí se jinde z "bohatého" koláče školy."
Třeba z ušetřeného za elektřinu, vodné, stočné, otop za 2 měsíce?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

"Jen na základě existence rizikových faktorů u zaměstnance podle našeho názoru jeho právo odmítnout výkon práce nevznikne."
...podle našeho názoru...není právní názor, je to názor p.Dobšíka a spol :-)...čekám na právnický názor..on se vyloupne a nebo se tento nesmysl v manuálu zruší

arrra řekl(a)...

Dobrý večer. Děkuji za výklady a užitečnou diskuzi. V harmonogramu z 30. 4. je uvedeno, cituji:
"Od 25. května bude možná osobní přítomnost žáků prvních stupňů základních škol na vzdělávacích aktivitách formou školních skupin. Účast žáků však nebude povinná. V rámci ochrany rizikových skupin pedagogických i nepedagogických pracovníků, ale stejně tak žáků a jejich rodinných příslušníků bude i nadále pokračovat distanční výuka."
To už neplatí? Díky za příspěvky. I.V.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

No to platí. Ale když nebude koho učit dálkově? Co když děti prvostupňáci nastoupí všechny? Nebo skoro všechny a rizikových bude vícero učitelů? Co pak s tím?

Nicka Pytlik řekl(a)...


První svědivé prstíky v bačkorách zavřou celou školu až do prázdnin.
A rodiny spolužáků i učitelů jakbysmet cobydup...

arrra řekl(a)...

Paní Zuzko díky. Garantuji Vám, že nenastoupí. Obzvlášť po takových zprávách o puchýřích :) jaké dnes byly na Novinkách. A my rizikoví "už ve věku" ty zbylé hodiny do konce roku odučíme z domu. Můžou jim je pouštět ve škole. Třeba nám i dají domů lepší techniku a přispějí na energie, jak to dělají v jiných firmách :)))

Knut Klapka řekl(a)...

"A my rizikoví "už ve věku" ty zbylé hodiny do konce roku odučíme z domu."

No to máte dobré, gratuluji. Rozumný a slušný ředitel umožňuje následky ministerské sprostoty přijatelným způsobem zmírnit. Doopravdy zlé je to však v okamžiku, kdy máte vedení, které si s ministerskými úředníky nezadá. Není každý pan Klíma nebo i pan Černý, to ani zdaleka. Někde se příslušní hadi v oblecích ani nenamáhají nějakou rizikovost zjišťovat. Prostě nástup tehdy a tehdy, nazdar.
A nenaděláte nic. Nastoupíte a budete čekat na první příznaky. Nebo můžete odejít, a pak už to bude živoření po zbytek života.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

No a to je další věc. Víte, já mám srovnání přímo doma. Manžel pracuje pro firmu sídlící v Německu, ale běžně má místo práce v kanceláři ve městě, ne doma. Hned kontrolovali, zda má bezpečné prostředí, může jednat za zavřenými dveřmi, zda něco nepotřebuje (a další techniku), dostal v daleko větším objemu benefitni listky na obědy (čili ted na nákup potravin). Doporučení, že sice může už do kanceláře, ale budou raději, když bude pracovat doma...jestli ještě může... My vůbec o ničem takovém ani neuvažujeme. Víme přece, že ne všichni ucitele mají vlastní PC nebo školní, že? Běžné uzivate vlastní mobil na spojení se žáky, jídelna nejede..kupujete potraviny ve zvyšene míře..Tady by každý asi řekl, že je to běžné a normální. U mě stačí udělat pár kroků do manželovy pracovny a vím, že není....že se máme co učit o právech zaměstnanců.

arrra řekl(a)...

Já vím. GDPR ve školství je zase pouze papírová záležitost. Používání osobní techniky je nutné a naopak nám ve škole "radí", abychom si úzkostlivě hlídali zabezpečení našich vlastních rodinných počítačů. Aby se náhodou do školních systémů, které musíme používat, něco "nezaneslo". Protože jejich používání k naší práci je v českém školství přece samozřejmost.

Unknown řekl(a)...

Tak dnes mi bylo řečeno zhruba toto "u nás se na rizikové pacienty nehraje - přečti si Manuál - máš možnost jít na neplacené volno"

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Řekněte školu?

Okomentovat