12.5.20

Veronika Valíková: Čeština je cesta za poznáním, nikoli zlaté tele

Sněmovnou prošla novela, která ruší povinnou maturitu z matematiky a nechává možnost volby mezi matematikou a cizím jazykem. Součástí novely je i redukce státní části zkoušky na didaktické testy. Část národa novelu vítá, část se zlobí a hovoří o degradaci vzdělání.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Rozumím kritice školní češtiny, která po zavedení státní maturity ztrácela smysl pro mnohé. Pokud se ústní zkouška opírá o formální rozbory 20 knih a sloh může čítat jen 250 slov, na vzdělanosti se to projeví. Věřím, že teď se situace zlepší. Oba jazyky, ten matematický i ten složený ze slov, přece nejsou cílem našeho poznání, jsou to především cesty, jak uchopit a pojmenovat nějakou skutečnost. Matematika nás vede k logice, v rodném jazyce se učíme přemýšlet, chápat vztahy kolem nás a formulovat vlastní názory. Matematické vzorce neztrácejí svou platnost, příběhy a verše, které zrcadlí svět od počátků a na jejichž základech vznikaly civilizace, v sobě mají také zakódovanou pravdivost poznání.

11 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Čeština je cesta za poznáním

Je paní Valíková další komentátorka, která v životě neviděla MZ-UZ v rámci státní maturity z češtiny?

Současná středoškolská čeština je leda cesta ke zblbnutí.

Veronika Valíková řekl(a)...

Já nepíšu o maturitní zkoušce, paní Silvie A. Píšu o češtině, literatuře atd.

Byli jsme před státní maturitou, budeme i po ní. Jinak s Vámi naprosto souhlasím.

Veronika Valíková řekl(a)...

PS: Respektive píšu i o státní maturitě - a o tom, že cesta k blbému učení češtiny vede dílem přes ni. Pěkný den.

Silvie A. řekl(a)...

Cesta k blbému učení češtiny vede ...

... dílem přes státní maturitu, a dílem přes blbé češtináře. A ti byli před státní maturitou a budou i po ní, obávám se.
Máte nějaký nápad, jak zlepšit (nebo aspoň změřit) kvalitu češtinářů?

Veronika Valíková řekl(a)...

Začala bych u vysokých škol. Z učitelství čjl odchází studenti, kteří měli na gymnáziu češtinu i literaturu velice rádi. Za třicet let se to výrazně neposunulo. Světovka se skoro neučí.

Pokračovala bych vrácením svobody. Když z nás SM udělala stádo, které zkouší podle jízdního řádu, těžko se dá očekávat nějaká originalita.

O slozích se psalo dost. A že češtináři nepřemýšlí o tom, co učí? Po té desetileté masáži Cermatu, neustálých změnách a mírné totalitě (šéfové komisí bývají zasloužilí cermaťáci).

Vy se divíte, paní Silvie A? Já jsem se vrátila letos, po dvou letech. Říkala jsem, že dokud Cermat nevrátí sloh a literaturu školám, učit nebudu. Snad už to vyjde :)
Silvie A. řekl(a)...

Pokračovala bych vrácením svobody

To by se mi líbilo.
Avšak od vrácení slohů na školy ke svobodě je cesta daleká, předaleká.

Snad už to vyjde

Držím palce.

Veronika Valíková řekl(a)...

Svoboda není nikdy absolutní. Ale znám hodně dobrých češtinářů, kteří hledají cesty a cestičky. :)

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

To hlavní stádo, které vidím, papouškuje dokola několik nepravd a nesmyslů a svobodu si představuje tak, jak se projevila v "diskusi" o maturitní novele - ty argumenty a fakta, o kterých nemluvíme, neexistují. A mluvíme jen o tom, o čem mluvit chceme.
Na ČŠ jsem viděl titulky dalších propagandistických článků. To už je kampaň, která ve svých důsledcích nejen zruší vše pozitivní, co centrální prvky přinesly, ale podrývá systém kvalitního a všem dostupného vzdělávání pro všechny, který u nás přes všechny nedostatky máme. Velmi rád - opravdu velmi rád - bych se mýlil, ale za deset let naše školství nevyřeší ani jeden z problémů, za které údajně mohou centrální přijímačky a hodnocení spolu s dalšími "zpozdilými" myšlenkami ohledně nivelizace hodnocení aj., a k tomu bude stát před problémy novými. Vzdělávací byznys a štváči budou spokojeni; někteří pěšáci těchto kampaní možná také; pokud se ale jim rozsvítí, nebude jim při sebereflexi lehko.

Josef Soukal řekl(a)...

Při debatách s lidmi z akademické sféry dojde pravidelně řeč na to, jak se vyrovnávají s trendem myšlenkově předpojatého trivialismu, který se dnes v přijímání zásadních vzdělávacích rozhodnutí projevuje - podrývá to totiž smysl jejich práce. Z odpovědí je poznat, že právě svobodné, kreativní lidi tenhle stav nejvíc zasahuje.

Veronika Valíková řekl(a)...

Lidé z akademické sféry by se především měli zamyslet nad tím, proč připustili zavedení maturitního modelu, který chce po maturantech z gymnázií formální rozbory dvaceti knih stažené z internetu a prefabrikované slohy o dvou stech padesáti slovech.

Já ty nářky, jak se zhoršuje úroveň maturantů, čtu. Ať se někdo zamyslí nad tím, proč tomu tak je.

Pane Soukale, otrávili jste mnoha češtinářům deset let. Školení, PL, administrativa, figury, ismy, rozbory - to nejméně zajímavé na češtině jste přenesli z dob komunismuu do současnosti.

Akademici radostně pomáhali. Studenti z učitelství čjl prchají, protože se učí nezáživné pravdy a rozebírají ty nejméně zajímavé texty.

Přeji pěkné dny nad literaturou. Nikoli nad byrokratickými nesmysly.

Okomentovat